head

„Si tým, čo zješ“: nezdravé jedlá Ťa môžu zabiť

Z nezdravých jedál ochorieme
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

V dôsledku konzumácie nezdravých jedál sú v súčasnosti najčastejšími príčinami smrti srdcovo-cievne ochorenia, najmä infarkt, cievne choroby mozgu, a cievne zúženia dolných končatín. Je šokujúce, že viac ako polovica ľudí umiera z tohoto dôvodu, pritom by sa značnej časti tragédií dalo zabrániť.
Existujú také jedlá, v súvislosti s ktorými nás ani nenapadne, že by neboli zdravými, veď koho by niečo také napadlo o jogurte, alebo o müsli tyčinke? Pritom do jogurtu sa často pridávajú umelé sladidlá a potravinové farbivá, arómy, do druhého ovocné sirupy, a rakovinotvorný palmový olej. Keď chceme dobre sami sebe, vyvarujme sa týchto produktov, keďže vedľajším následkom ich častej a dlhodobej konzumácie je, že sa v nás časom nahromadia toxické potravinové farbivá, a to najmä v pečeni.

Konzumujeme, aj keď škodia

Samozrejme, vo väčšine prípadov nám je jasné, že to, čo jeme, nám môže uškodiť, predsa sa nemôžeme zriecť našich obľúbených umelých jedál. Žiaľ, iba málokoho napadne, že na margo nezdravých jedál možno pripísať vysoký krvný tlak, ktorý dlho nespôsobuje ťažkosti, neskôr však vedie k vážnym komplikáciám, nedostatočnosti obličiek, mozgovej príhode alebo k srdcovému infarktu. Za vznik chorôb môže často priveľa soli, prijatej maškrtením, napríklad čipsov, alebo konzumácia priveľa nárezov konzervovaných sodíkom, jedlá pečené v oleji, preto sa oplatí zďaleka vyhnúť reštauráciám s rýchlym občerstvením. . Nezabúdajme ani na cukor, jeho prílišný príjem, príjem prázdnych kalórií vedie k nadváhe, hubovým ochoreniam, narušeniu acido-bázickej rovnováhy, problémov so zubami.

Škodlivé tuky

Druhou “predizbou” srdcovo-cievnych ochorení je vysoká hladina cholesterolu, tuk, usadený na stenách ciev spôsobuje vápenatenie a upchatie ciev. Medzi nezdravé jedlá možno zaradiť tuky živočíšneho pôvodu, napríklad oškvarky, slaninu, klobásy, ako aj červené mäsá, mastné mlieko a mastné syry, maslo, smotanu, šľahačku, ale neodporúča sa ani prílišná konzumácia vajíčok. Významná je informácia, že tuk nachádzajúci sa v spodnejších- vnútorných vrstvách, sa bezprostredne spája s takými závažnými ochoreniami ako je cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, mozgová a cievna príhoda, vysoký krvný tlak, nádor hrubého čreva, rakovina pečene, prsníka, prostaty alebo depresia.

Mäso s mäsom

Nesprávnou výživou, najmä konzumáciou červeného mäsa a vnútroností, sa môže vytvoriť aj dnový zápal kĺbov, pri ktorom sa organizmus nevie zbaviť nadbytočnej kyseliny močovej, ktorá sa dostáva vo veľkom množstve do krvného obehu. Stav srdca a ciev negatívne ovplyvňuje aj cukrovka, ktorá sama o sebe zvyšuje riziko smrteľnej koronárnej choroby a mozgovej príhody 3-5 násobne, kombinovaná s fajčením aj na 10-15 násobok. Vznik cukrovky 2.typu možno pripísať v prvom rade nezdravej výžive, jedlá bohaté na nasýtené tuky živočíšneho pôvodu vedú k rezistencii inzulínu a vzniku istých druhov rakoviny.

A potom ešte aj osviežujúce nápoje

Čerešničkou na torte je, keď nezdravé jedlá oplachujeme ešte nejakými sýtenými nealkoholickými nápojmi. Okrem toho, že spôsobujú nadúvanie, môžu spôsobiť poruchy v detoxikácii organizmu, zaťažujú pečeň, obličky, narušia rovnováhu tekutín v organizme, a prekyslia ho.

Zdroj:

https://authoritynutrition.com/20-foods-to-avoid-like-the-plague/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu