head

Tráviace problémy v staršom veku a riešenia

Tráviace problémy v staršom veku: aké riešenia existujú?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca

Google+
Téma: Zdravá výživa

V starobe sa, žiaľ, čoraz častejšie objavujú tráviace problémy. I keď to mnohí považujú za prirodzené, časti ťažkostí by bolo možné zmenou životného štýlu predísť. A ak sa už príznaky objavili, vo väčšine prípadov aj na ne existujú účinné, napríklad aj prírodné liečebné metódy.

Ako starneme, mení sa aj činnosť nášho organizmu, čo je celkom normálny proces. Ak sú však tieto zmeny abnormálne, môžu spôsobiť mnoho zdravotných problémov. Spomedzi nich sú najčastejšie tráviace problémy, ktoré sa môžu týkať celého tráviaceho traktu.

Začína to v ústach

Sme náchylní zabúdať, že tráviaci systém začína ústnou dutinou, preto ťažkosti s prehĺtaním v starobe a nedostatočná tvorba slín tiež patria medzi tráviace problémy. Ťažkosti s prehĺtaním môžu byť často spôsobené nejakým vonkajším tlakom, napríklad strumou, ktorá vzniká nadmernou činnosťou štátnej žľazy. Na nadmernú činnosť štítnej žľazy môže byť riešením užívanie liekov regulujúcich tvorbu hormónov, prípadne chirurgický zákrok, ale pomôcť môže aj medovkový čaj vo forme kúry (denne 2-3 šálky).

Častý je aj reflux

Typickým problémom v starobe je reflux, s ktorým súvisí aj vracanie potravy do pažeráka, ale aj ťažkosti s prehĺtaním, tiež vracanie, pálenie záhy, chronický kašeľ a zápal dýchacích ciest môžu naznačovať začínajúci reflux.

Pomôcť môže zázvorový čaj, kamilkový čaj, denne jedno jablko, alebo hrsť mandlí. Proti zápalovým ťažkostiam sa odporúča nápoj Aloe vera. Je však potrebné vynechať konzumáciu mastných potravín, ktoré majú prekysľujúci účinok a uvoľňujú svaly. Neodporúčajú sa mentol, mäta, káva, čokoláda, čaj, sýtené nealkoholické nápoje, citrusové ovocie, paradajky a cibuľa. Jedzme denne častejšie, menej a pomaly, večer pred spaním 2-3 hodiny už nejedzme nič. Počas spánku je dobré mať hlavu na vyššom vankúši. Ako doplnková terapia môže zmierniť ťažkosti aj užívanie probiotík.   

Vredy, zápaly

V kruhu starších spôsobuje tráviace ťažkosti zápal hrubého čreva, vred žalúdka a vrátnika (pylorus). Riziko ich vzniku zvyšuje stres, nevhodná strava, užívanie nesteroidných protizápalových liekov a liekov proti zrážaniu krvi, ale aj rozmnoženie baktérie Helicobacter pylori. V prípade vredov tráviaceho traktu je jedným najlepším prírodným liekom jeden liter čerstvej  (lisovanej, mixovanej) kapustovej šťavy. Pomôcť môže aj šťava zo surových zemiakov, z ktorej sa odporúča denne maximálne jeden deciliter. Obe kúry dodržiavajme po dobu 2-3 týždňov. Dobrým riešením môžu byť aj uvarené, želírované ľanové semienka, z ktorých ráno vypime jeden deciliter. Mlieko, mliečne výrobky radšej nekonzumujme. Na zápaly tráviaceho traktu sa odporúča zvýšený príjem probiotík. Tieto dobré baktérie zmierňujú zápal, podporujú regeneráciu sliznice čriev a zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov. Obzvlášť probiotická baktéria

Bacillus polyfermenticus zlepšuje hojenie rán na stenách čriev. Pomocou probiotík je navyše možné napraviť rovnováhu črevnej flóry, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje činnosť imunitného systému. Dobre fungujúci imunitný systém zase  rýchlejšie zdolá zápaly. V každom prípade zvýšme príjem prebiotík, ktoré sú potrebné pre rozmnožovanie probiotických baktérií.

Laktáza a glutén

Absorpčné poruchy tenkého čreva môžu mať niekoľko dôvodov, ktoré sa tiež častejšie týkajú starších. Spomedzi príznakov sú najčastejšie hnačka, „škŕkanie” v žalúdku a bolesť brucha. Príznaky sa môžu zmierniť doplnením vitamínu B12, kyseliny listovej, vápnika a železa, a tiež odstránením zápalov. Tráviace poruchy môžu byť spôsobené aj intoleranciou niektorých potravín, riziko predstavuje v prvom rade intolerancia mliečneho cukru (laktózy), ktorá je spôsobená nedostatočným množstvom laktázového enzýmu. Keď nás po  konzumácii mliečnych výrobkov nadúva, bolí nás brucho, alebo máme hnačku, spomeňme si na intoleranciu laktózy. Liečbou je konzumácia bezlaktózových potravín, prípadne príjem laktázy. Mnohých sa týka aj citlivosť na lepok  (iným názvom celiakia), ktorá je spôsobená nedostatočným odbúravaním gliadínu, ktorý sa nachádza v obilninách. Časom vplyvom toho vznikne atrofia (zníženie funkcie a následné zmenšenie buniek, tkanív) sliznice tenkého čreva, príznakmi sú nadúvanie, hnačka, bolesť brucha. Bezgluténovou stravou je možné príznaky odstrániť.

Problémy s vyprázdňovaním

Výsledkom tráviacich problémov je chronická hnačka, ktorá môže byť spôsobená nedostatkom enzýmov, narušenie rovnováhy črevnej flóry, nejaká infekcia, poruchy prekrvenia a zmeny na sliznici čriev. Vo všeobecnosti je možné povedať, že probiotikami je možné dosiahnuť výborné výsledky pri liečbe hnačky, ale nesmieme zabudnúť ani na konzumáciu vo vode rozpustnej vlákniny (inulín, pektín, beta-glukán). Takéto diétne vlákniny obsahuje okrem iného jablko, artičoky, hrušky, Aloe vera, huba Shiitake, tekvica na pečenie a ovos. Podľa jednej americkej analýzy pomocou  probiotík, ktoré obsahujú baktérie Lactobacillus GG a S. boulardii, je možné zmierniť hnačku už za jeden jediný deň.

Ešte viac príčin môže mať zápcha, ktorá je pre starobu typická. Na jej liečbu je najlepším riešením zvýšenie príjmu probiotík, vlákniny a tekutín. Konzumujme vo vode nerozpustnú vlákninu, ktorá sa nachádza najmú v paradajkách, slivkách, kapuste, raži, taktiež v chia semienkach  a psylliu. Chia semienka a psyllium sú výnimočné tým, že sú bohaté aj na vo vode rozpustnú vlákninu, preto je možné použiť ich aj na hnačku, aj na zápchu. Nezabudnime na zvýšený príjem probiotík, pretože je ich možné rovnako účinne použiť na zápchu, ako aj na odstránenie hnačky. Vedci z Londýna analyzovali výsledky viac ako tisíc pacientov a zistili, že obzvlášť použitie Bifidobacterium lactis môže v prípade zápchy priniesť rýchly výsledok.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2599964/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1808417/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25099542

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1743061/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21992955

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu