head

Tráviace poruchy - čo treba o nich vedieť | príčiny a liečba zlého trávenia

V dôsledku neutíchajúcich tráviacich porúch sa vstrebávanie živín stáva
V dôsledku neutíchajúcich tráviacich porúch sa vstrebávanie živín stáva
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Tráviacimi poruchami trpí približne tretina dospelého obyvateľstva, príčinami príznakov je často stres. V poslednej dobe je však mnoho takých, ktorí trpia chronickými tráviacimi poruchami , ako následok nejakých orgánových zmien.

Tráviace poruchy, inými slovami dyspepsia, značne znižuje kvalitu života. Môže sprevádzať niekoľko ochorení. Pokiaľ pociťujeme príznaky dlhší čas, alebo sa pravidelne objavujú, môžeme hovoriť o chronických tráviacich poruchách. U mnohých je proces trávenia pomalý, značne sa predlžuje čas trávenia.

Príznaky zlého trávenia

Tráviace poruchy sú často sprevádzané pocitom preplnenosti žalúdka, nechutenstvom, silnou bolesťou hornej časti brucha, nadúvaním, pomalým a ťažkým trávením, zvýšenou tvorbou žalúdočnej kyseliny. Ďalšími príznakmi je kyslá chuť v ústach, regirgutácia kyseliny, vracanie, ako aj nepríjemný zápach z úst. Osoby postihnuté dyspepsiou často pociťujú únavu, letargiu, časté sú u nich aj závrate, bolesti hlavy a ťažkosti s prehĺtaním. V extrémnych prípadoch sa vyskytujú bolesti v hrudníku, ktoré mnohých vyľakajú, pretože ich považujú za symptóm kardiologického pôvodu.

Druhy tráviacich porúch

Organické tráviace poruchy - vznikajú v prípade nedostatku tráviacich enzýmov, dôležitých pre vstrebávanie a zúžitkovanie živín. Medzi rizikové faktory patrí zápal pečene a cirhóza pečene, zvýšená tvorba tráviacich enzýmov v pankrease, nadmerná konzumácia soli, ako aj strava chudobná na vlákninu.
Funkcionálne tráviace poruchy - vznikajú vtedy, pokiaľ sú príznaky spôsobené fyzickými problémami tráviaceho traktu. Žalúdok nefunguje ako má, zvierač v hornej časti žalúdka nie je dostatočne uzavretý, alebo kvôli refluxu sa tráviace enzýmy dostanú do pažeráka.

Podobne, ako u iných ochorení, aj príčiny dyspepsie môžu byť psychického pôvodu, poruchy trávenia totiž môže vyvolať aj úzkosť, či stres. S dyspepsiou kráča ruka v ruke aj nesprávny životný štýl. Vznik dyspepsie tiež podporuje konzumácia tukov mastných jedál a sýtených nealkoholických nápojov, alkoholu, ďalej fajčenie a kofeín.

Dyspepsia môže byť spôsobená aj potravinovou intoleranciou, alebo alergiou.

Liečba tráviacich porúch doma

Pokiaľ nie je dyspepsia spôsobená orgánovými zmenami, v záujme odstránenia ťažkostí zmeňme svoje stravovacie návyky, a pokiaľ je po potrebné, rozhodnime sa pre zmenu životného štýlu. Vylúčme zo svojho jedálnička nezdravé potraviny, zaťažujúce náš tráviaci systém, konzumujme dostatok vlákniny a tekutín.

Doprajme si na jedenie čas, nejedzme hltavo, každé sústo dôkladne prežujme. Vyhýbajme sa konzumácii sýtených nealkoholických nápojov, alkoholu, káve, a dohliadnime na to, aby sme sa po výdatnom obede nepoddali okamžite pojedaniu surového ovocia, alebo zeleniny. Vyhýbajme sa mastným a korenistým jedlám, nepreháňajme to ani s konzumáciou mliečnych výrobkov.

K dobrému tráveniu prispievajú aj probiotické baktérie tvoriace črevnú flóru. Aby sme ich počet zvýšili, konzumujme potraviny s prebiotickým účinkom. Nezabúdajme na prebiotiká, ktoré predstavujú výživu pre prospešné baktérie.

Pokiaľ ťažkosti so zlým trávením pretrvávajú dlhší čas, v každom prípade vyhľadajme odborného lekára!

Čo možno ešte urobiť proti tráviacim problémom?

K liekom pristupujme opatrne, preháňadlá, lieky na upokojenie, antibiotiká, ale aj antacidá môžu negatívne ovplyvňovať fungovanie tráviacej sústavy, môžu spôsobiť podráždenie žalúdka a čriev, prípadne oslabiť peristaltiku čriev. Vplyvom toho môžu vzniknúť poruchy vstrebávania, čo vedie priamo ku vzniku zápchy, resp. tráviacim poruchám.

Môže Helicobacter pylori spôsobiť zlé trávenie?

Dyspepsia je často sprevádzaná prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori. Infekcia Helicobacter pylori zapríčiňuje gastritídu (zápalové ochorenia žalúdka), vredy žalúdka a dvanástnika, čím spôsobuje zlé trávenie.

Môže pomôcť detoxikácia?

Odpoveď je jednoznačne áno! Prečistením črevného traktu môžeme urobiť veľa v záujme nášho zdravia, môžeme sa zbaviť nahromadených toxických látok, ktoré spomaľujú pohyb čriev, čo má za následok nadúvanie, alebo zápchu.

Po prečistení črevného traktu budeme oveľa energickejší, pominie chronická únava a za detoxikáciu sa nám "poďakujú" aj naše vlasy a pokožka. I napriek tomu, že na detoxikáciu doporučujú odborníci mnoho rastlín, zo všetkých je snáď najúčinnejší petržlen a z neho pripravený odvar. Petržlen sa zvyčajne nachádza v každej kuchyni, avšak ho berieme skôr ako koreninu a nie ako liečivú raslinu. Pritom jeho listy sú bohaté na vitamíny a minerálne látky, posilňujú funkciu obličiek a čistenie pečene, takže môže byť účinným nástrojom na detoxikáciu aj v zime.

K detoxikácii si môžeme dopomôcť aj konzumáciou liečivých čajov. Odvary, alebo čaje zo senny, šalvie, žihľavy, si môžeme pripraviť aj doma.

Tráviace ťažkosti v pokročilom veku - účinné riešenia pre všetkých

Typickým tráviacim problémom v pokročilom veku je reflux

V starobe sa, žiaľ, čoraz častejšie objavujú tráviace problémy. I keď to mnohí považujú za prirodzené, časti ťažkostí by bolo možné zmenou životného štýlu predísť. A pokiaľ sa už príznaky objavili, vo väčšine prípadov aj na ne existujú účinné, napríklad aj prírodné liečebné metódy.

Ako starneme, mení sa aj činnosť nášho teal, čo je v základe normálny proces. Pokiaľ sú však tieto zmeny chorobné - abnormálne, môžu spôsobiť mnoho zdravotných problémov. Spomedzi nich sú najčastejšie tráviace problémy, ktoré môžu mať dosah na celý tráviaci trakt.

Začína v ústach

Sme náchylní zabúdať, že tráviaci systém začína ústnou dutinou, preto ťažkosti s prehĺtaním v starobe a nedostatočná tvorba slín tiež patria medzi tráviace problémy. Ťažkosti s prehĺtaním môžu byť často spôsobené nejakým vonkajším tlakom, napríklad strumou, ktorá vzniká nadmernou činnosťou štítnej žľazy. Na zvýšenú činnosť štítnej žľazy môže byť riešením užívanie liekov regulujúcich tvorbu hormónov, prípadne chirurgický zákrok, ale pomôcť môže aj čaj z medovky vo forme kúry (denne 2-3 šálky).

Často sa objaví aj reflux

Typickým problémom v starobe je reflux, s ktorým súvisí aj vracanie potravy do pažeráka, ale aj ťažkosti s prehĺtaním, tiež vracanie, pálenie záhy, chronický kašeľ a zápal dýchacích ciest môžu naznačovať začínajúci reflux. Pomôcť môže zázvorový čaj, kamilkový čaj, denne jedno jablko, alebo hrsť mandlí. Proti zápalovým ťažkostiam sa odporúča nápoj Aloe vera. Je však potrebné vynechať konzumáciu mastných potravín, ktoré majú prekysľujúci účinok a uvoľňujú svaly. Neodporúča sa ani mentol, mäta, káva, čokoláda, čaj, sýtené nealkoholické nápoje, citrusové ovocie, paradajky a cibuľa. Jedzme denne častejšie, menej a pomaly, večer 2-3 hodiny pred spánkom už nekonzumujme nič. Počas spánku je dobré mať hlavu na vyššom vankúši. Ako doplnková terapia môže zmierniť ťažkosti aj užívanie probiotík.

Vredy, zápaly

V kruhu starších spôsobuje tráviace ťažkosti častejší zápal hrubého čreva, vred žalúdka a dvanástnika. Riziko ich vzniku zvyšuje stres, nevhodná strava, užívanie nesteroidných protizápalových liekov a liekov proti zrážanlivosti krvi, ale aj premnoženie baktérie Helicobacter pylori. V prípade vredov tráviaceho traktu je jedným z najlepších prírodných liekov jeden liter čerstvej  (lisovanej, mixovanej) kapustovej šťavy denne. Pomôcť môže aj šťava zo surových zemiakov, z ktorej sa odporúča denne maximálne jeden deciliter. Obe kúry dodržiavajme po dobu 2-3 týždňov. Dobrým riešením môžu byť aj uvarené, želírované ľanové semienka, z ktorých postačí vypiť ráno jeden deciliter. Mlieko, mliečne výrobky radšej nekonzumujme.

Na zápaly tráviaceho traktu sa odporúča zvýšený príjem probiotík. Tieto prospešné baktérie totiž zmierňujú zápal, podporujú obnovu sliznice čriev a zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov. Obzvlášť probiotická baktéria Bacillus polyfermenticus zlepšuje hojenie rán na stenách čriev. Pomocou probiotík je navyše možné napraviť rovnováhu črevnej flóry, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje činnosť imunitného systému. Dobre fungujúci imunitný systém zase rýchlejšie zdolá zápaly. V každom prípade zvýšme aj príjem prebiotík, ktoré sú potrebné pre rozmnožovanie probiotických baktérií.

Potravinová intolerancia

Absorpčné poruchy tenkého čreva môžu mať niekoľko dôvodov, ktoré sa tiež častejšie týkajú staršej vekovej kategórie. Tráviace poruchy môžu byť spôsobené aj potravinovou intoleranciou na niektoré druhy potravín, ktorá je spôsobená nedostatočným množstvom enzýmu laktáza.

Tráviace ťažkosti môže vyvolať aj potravinová intolerancia

Pokiaľ nás po konzumácii mliečnych výrobkov nadúva, bolí nás brucho, alebo máme hnačku, spomeňme si na intoleranciu laktózy. Liečbou je konzumácia bezlaktózových potravín, prípadne príjem laktázy. Mnohých sa týka aj citlivosť na lepok  (iným názvom celiakia), ktorá je spôsobená nedostatočným odbúravaním gliadínu, ktorý sa nachádza v obilninách. Postupom času, vplyvom toho vznikne atrofia sliznice tenkého čreva (zníženie funkcie a následné zmenšenie buniek, tkanív), príznakmi sú nadúvanie, hnačka, bolesť brucha. Bezgluténovou stravou je možné príznaky odstrániť.

Problémy s vyprázdňovaním

Následkom tráviacich problémov je chronická hnačka, ktorá môže byť spôsobená nedostatkom enzýmov, narušenie rovnováhy črevnej flóry, nejaká infekcia, poruchy prekrvenia a zmeny na sliznici čriev. Vo všeobecnosti je možné povedať, že probiotikami je možné dosiahnuť výborné výsledky pri liečbe hnačky, ale nesmieme zabudnúť ani na konzumáciu vo vode rozpustných vláknin (inulín, pektín, beta-glukán). Takéto diétne vlákniny obsahuje okrem iného jablko, artičoky, hrušky, Aloe vera, huba Shiitake, tekvica na pečenie a ovos. Podľa jednej americkej analýzy pomocou probiotík, ktoré obsahujú baktérie Lactobacillus GG a S. boulardii, je možné zmierniť hnačku už za jeden jediný deň.

Príjem vláknin

Zápcha, ktorá je typická hlavne u starších ľudí, môže mať ešte viac príčin. Na jej liečbu je najlepším riešením zvýšenie príjmu probiotík, vláknin a tekutín. Konzumujme vo vode nerozpustné vlákniny, ktoré sa nachádzajú najmä v paradajkách, slivkách, kapuste, raži, taktiež v chia semienkach a v šupkách zo semien skorocelu - psylliu.

Chia semienka a psyllium sú výnimočné tým, že sú bohaté aj na vlákniny vo vode rozpustné, preto je možné použiť ich aj v prípade hnačky a zápchy. Nezabudnime na zvýšený príjem probiotík, pretože je ich možné rovnako účinne použiť v prípade zápchy, ako aj hnačky. Vedci z Londýna analyzovali výsledky viac ako tisíc pacientov a zistili, že obzvlášť použitie Bifidobacterium lactis môže v prípade zápchy priniesť rýchly výsledok.

Tráviace ťažkosti - mýty, ktoré kolujú

Tráviace problémy nemajú konca - kraja, rovnako, ako aj mýty , ktoré kolujú v súvislosti s nimi. Zobrali sme si na mušku najčastejšie z nich.
Nadúvanie, pálenie záhy a bolesti bruch - toto sú príznaky, ktoré v podstate už pocítil neraz každý z nás. Avšak poznáme príčinu týchto príznakov?

Intoleranciu na lepok naznačuje bolesť

Na intoleranciu na lepok môže poukazovať hnačka, bolesti brucha, nadúvanie, nájdu sa však aj takí, ktorí tieto príznaky nepociťujú, a predsa ich organizmus netoleruje lepok. Takže sa nedá jednoznačne vyhlásiť, že intoleranciu na lepok naznačuje v každom prípade bolesť, pokiaľ je však na túto intoleranciu podozrenie, spozorujeme vyrážky, bolesti kĺbov, v každom prípade sa nechajme vyšetriť.

Strukoviny nadúvajú najviac

Vo všeobecnosti prevláda názor, že strukoviny nadúvajú najviac, avšak nie v každom prípade je to pravda. Napríklad kapusta, brokolica, ale aj cibuľa sa nachádzajú na poprednom mieste na zozname potravín spôsobujúcich nadúvanie, ale aj mliečne výrobky sem môžem zaradiť. Mnohí trpia intoleranciou na laktózu tak, že o tom ani nevedia. Jedným z typických príznakov intolerancie laktózy je nadúvanie, ktoré sa ohlási po konzumácii mliečnych výrobkov. Takto sa môže stať, že nepríjemný napínavý pocit nás prekvapí po konzumácii mliečneho výrobku skôr, ako po fazuľovej, či šošovicovej polievke.

Pikantné, štipľavé jedlá spôsobujú vred

Pokiaľ nás bolí žalúdok, alebo páli záha, nedoporučuje sa konzumácia štipľavých a pikantných jedál, hoci tieto inak vredy nespôsobujú. V prípade už vzniknutého žalúdočného vredu sa doporučuje konzumácii takýchto jedál vyhýbať, avšak za prepuknutie ochorenie sú s väčšou pravdepodobnosťou zodpovedné analgetiká, antibiotiká, ako aj infekcia spôsobená baktériou Helikobakter pylori. O štipľavej paprike, obsahujúcej kapsaicín, vysvitlo, že chráni sliznicu žalúdka a má prospešné účinky proti žalúdočnému vredu, pokiaľ sa konzumuje v malých dávkach. Takto v podstate nezhoršuje zdravotný stav pacientov trpiachich žalúdočným vredom.

Tráviace ťažkosti môže vyvolať aj nervozita a stres

Tráviacimi poruchami trpí približne tretina dospelého obyvateľstva, príčinami príznakov je často nervozita, ktorú vyvolávajú problematické životné situácie, pracovné, alebo finančné problémy. Zbaviť sa ich je pomerne ťažké, pritom ale neustály stres, napätie a nervozita môžu byť pôvodcom, okrem tráviacich porúch, aj iných ochorení.

Telo naznačuje

Tráviace poruchy vzniknuté vplyvom neustálej nervozity sa prejavujú formou nadúvanie, žalúdočného vredu, refluxu, avšak nervozita negatívne vplýva aj na prekrvenie čriev. Môžu sa objaviť opakované žalúdočné kŕče, znížená chuť do jedla, intenzívna bolesť v oblasti podbruška, ba čo viac, Crohnova choroba, Syndróm dráždivého čreva (IBS), ba aj zápal hrubého čreva. Nervozita a stres majú vplyv aj na stav črevnej flóry, narušujú jej rovnováhu, čo má za následok ďalšie ochorenia, nielen týkajúce sa tráviaceho traktu. Spomedzi tráviacich porúch, vzniknutých následkom nervozity a stresu, nemožno vynechať chronickú hnačku a zápchu, ale ani nevoľnosť, zvracanie, dokonca ani poruchy funkcie žlčníka.

 

 

Nedovoľme, aby poruchy pretrvávali  

Nezabúdajme na to, že vplyvom pretrvávania tráviacich porúch sa vstrebávanie živín stáva nedostatočným, následkom čoho môžu vznikať nedostatkové stavy, čo má zase za následok vznik ďalších ochorení. Vplyvom napoly strávenej potravy, nahromadenej v črevách sa hromadia aj toxické a odpadové látky, čo má za následok narušenie rovnováhy črevnej flóry. Narušená, poškodená črevná flóra negatívne ovplyvňuje aj stav imunitného systému.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2599964/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1808417/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25099542
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1743061/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21992955
https://www.supergreens.sk/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu