head

Celiakia ǀ „Čo môžem jesť?”

celiakia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Závratne stúpa počet ľudí trpiacich na celiakiu. Hovorí sa, že čelíme novej civilizačnej chorobe. Keďže nie je liečiteľná, je pre ľudí, ktorých sa týka, nesmierne dôležité, aby aj so svojou chorobou mohli žiť plnohodnotný život.

Na vine je gliadín

Príčiny celiakie doposiaľ nie sú celkom známe, u niektorých ľudí ju možno pripísať na rub genetickej predispozície, u iných sa prejavuje ako autimúnna choroba Jej vyvolávačom je jeden stavebný prvok bielkovinového komplexu nachádzajúci sa v obilninách - gliadín, ktorý poškodzuje klky tenkého čreva. Keďže nie vhodne pôsobiaca tráviaca sústava nie je schopná spracovať gliadín, nastáva chorobná imunitná reakcia, organizmus produkuje protilátky, ktoré spúšťajú autoimúnny proces. Celiakia sa u malých detí objavuje iba zriedkavo, väčšinou sa objavuje u dospelých, alebo u päťdesiatnikov.

Klamlivé príznaky

V prípade celiakie sa môžu prihlásiť príznaky súvisiace so zápalom sliznice tenkého čreva, a tráviace ťažkosti, ale často sa objavuje hnačka a bolesti podbruška. Okrem toho nadúvanie, bolesti kľbov, tŕpnutie končatín, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, únava, ale občas sa objavia aj škrvny pripomínajúce ekzém. Keďže neustále klesá veľkosť klkov, dôležitých pre vstrebávanie živín, tieto sa časom celkom sploštia, alebo môžu aj odumrieť.  Keďže časť príznakov je všeobecná, okrem toho veľmi pripomína alergiu na obilie, alebo syndróm dráždivého čreva, často sa dá ťažko jednoznačne povedať, či ide naozaj o celiakiu.

Vytvorme kompromis

Celiakiu nemožno liečiť, ale bezlepkovou diétou možno zabezpečiť jej bezpríznakovosť. Nesmierne dôležité je, aby sme postupne znižovali, alebo celkom odstránili z nášho stola potraviny, obsahujúce lepok, a zakázané obilie: pšenicu, jačmeň, raž, otruby, slad),

Z nich pripravené výrobky, napríklad pečivo, cestoviny, zákusky, keksy, alebo obalené mäso, ale týka sa to aj salámy a klobásy.

Opatrne narábajme aj so sušeným ovocím, keďže proces sušenia unáhľujú často obilninami, ale aj v ingredienciách mnohých osviežujúcich a alkoholických nápojov možno nájsť lepok, z nich je najnebezpečnejšie pivo.

Toto môžeme smelo jesť

Namiesto obilnín, obsahujúcich lepok, používajme ryžu, kukuricu, amarant, pohánku, cirok, maniokom, z nich získanej múky môžeme pripraviť chlieb, alebo cestoviny. Nezabúdajme na lekvár, med, vajíčko, zemiaky, ďalej na proso a hrach.  Povolené sú aj nažky slnečníc, semienka rohovníka (svätojánsky chlieb), ale pokojne konzumujme aj mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, mäso a ryby

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu