head

Zápach z úst: aj keď si umývame zuby

zápach z úst
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Nepríjemný zápach z úst

Ak stretneme človeka s páchnucim dychom, väčšina z nás myslí na nedostatočnú hygienu úst, alebo neumývanie zubov, pritom to môžu spôsobovať aj jednotlivé ochorenia tráviacej sústavy.  Keď pretrváva zápach z úst dlho, neoplatí sa ho prekrývať rôznymi ústnymi vodami, ale je načase vyhľadať odborníka.

Záležitosť chrupu

Zápach z úst sa vo všeobecnosti vysvetľuje zapáleným zubom, ďasnami, prípadne zapáleným hrdlom, ale vôbec nie je isté, že pôvod problému treba hľadať v ústnej dutine. Je možné, že ho spôsobujú vážnejšie zmeny,  preto je dôležité zistiť príčinu. Samozrejme sa v prvom rade odporúča návšteva u zubného lekára, ale keď je so zubami všetko v poriadku, oplatí sa obrátiť na internistu, pretože zápach z úst môže pochádzať zo zlyhávania pečene alebo obličiek, z cukrovky, alebo je príznakom Candidy.

Čo mnohých ani nenapadne

Je dobré vedieť, že zápach z úst môže byť spôsobený vredom žalúdka alebo dvanástorníka alebo refluxom. Diagnostizovanie týchto chorôb je úlohou gastroenterológa. Môže sa stať, že v pozadí zápachu z úst vám odborník diagnostizuje zápal hrubého čreva, ku ktorému sa pridružuje rušiace nadúvanie, a grganie, prípadne sa preukáže nedostatok tráviacich enzýmov. Na vine môže byť aj zápal tenkého čreva, ale často je páchnuci dych sprievodcom chorôb hltana, nádoru hltana, prípadne ho môžu spôsobovať toxíny v hrubom čreve, ako aj balastné látky nahromadené a nalepené na stenu čreva. Zápach z úst môže byť sprievodným znakom aj intolerancie laktózy alebo celiakie.

Pomôže dôkladná detoxikačná kúra

Keďže detoxikácia má požehnaný vplyv na tráviacu sústavu a pomáha prekonať infekciu Candidou, jej aplikáciou je možné zamedziť páchnucemu dychu spôsobenému tráviacimi ťažkosťami.  Okrem toho po dôkladnej detoxikačnej kúre prestane stagnovať vyprázdnenie balastných látok, a tým pádom sa môžeme rozlúčiť aj s grganím spôsobujúcim zápach z úst, nadúvaním, alebo nepríjemnej plynatosti.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu