head

Mäta pieporná: nielen do žuvačky!

mäta pieporná
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Nepríjemný zápach z úst

V súvislosti s mätou človeka napadnú cukríky a  žuvačky, teda osvieženie dychu. Táto liečivá rastlina má však aj hodnotnejšie vlastnosti.

Podporuje tráviaci systém

Disponuje vysokým obsahom esenciálneho oleja, jej obsah mentolu dosahuje aj päťdesiat percent. Napriek tomu, že požuté lístky mäty pripadajú byť výrazne korenisté, vynikajúco chráni sliznicu žalúdka, preto je to napr. jedným z najúčinnejším prírodným spojencom pri liečbe  syndrómu dráždivého čreva. Užívanie odvaru z mäty odstraňuje nutkanie na vracanie a zvracanie, tento účinok je vhodný na využitie pre pobyt  citlivejších ľudí na ceste v aute alebo v lietadle. Stimuluje tvorbu žlče, čím napomáha dobrému tráveniu, ako aj k neutralizácii škodlivých látok, ktoré sa dostanú do organizmu a k detoxikácii. Aplikovaná ako kúra predchádza tvorbe žlčníkových kameňov, a zmierňuje ich príznaky. Mäta pieporná obsahuje aj tanín, ktorý tiež zmierňuje žalúdočné problémy, a zmierňuje zápaly v  tráviacej sústave.

Mnohostranne využiteľná mäta

Možno ju pripraviť mnohorakým spôsobom: za čerstva, sušenú, ako esenciálny olej alebo ako destilát. Spôsob prípravy si zvolíme podľa toho, čo očakávame od účinkov. Na problémy so žalúdkom a črevami je najlepší odvar a čerstvé listy, pričom na dezinfekciu dýchacích ciest, napr. zápal hrdla alebo bronchitídu je vhodným spôsobom inhalácia  esenciálneho  oleja. Kvapky do nosa s prídavkom mäty vynikajúco liečia alergickú rinitídu- príznaky zápalu nosnej sliznice.   Aplikácia esenciálneho oleja zvonka zmierňuje príznaky pásového oparu, ale aj bolestivé rany na prsných bradavkách počas  dojčenia. Jej vdychovanie, podobne ako aj vdychovanie rozmarínu zlepšuje pamäť a aktivuje mozog.  Podľa najnovších výskumov obsah mentolu v mäte zabraňuje množeniu a rastu nádorových buniek. Keďže mäta rastie na mnohých miestach aj divo, môžeme ju sami zbierať.  Je dôležité, aby sme používali iba jej listy, prípadne kvitnúce výhonky.

Takto z nej pripravíme odvar:

1 polievkovú lyžičku listov z mäty,a rovnaké množstvo kvetov kamilky  obaríme ¼ litrom vody. Po desiatich minútach scedíme, pijeme vlažný,  a bez sladenia. Pri nechutenstve, astme a kašli:

zalejeme 15 g lístkov a kvietkov mäty ½  litrom vriacej vody. Odvar pijeme trikrát denne

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21144345

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24100754

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17427617

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16121521

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu