head

Príčiny zápachu z úst: možné zdravotné príčiny nepríjemného dychu

Príčiny zápachu z úst: na aké problémy nás upozorňuje?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Nepríjemný zápach z úst

Nepríjemný dych môže mať mnoho príčin: tráviace problémy, nesprávna životospráva, intolerancia na potraviny, zápal prínosových dutín, zápal ďasien, a aj pokazené zuby môžu byť na príčine zápachu z úst.

Možné príčiny zápachu z úst

Zápach z úst môže byť spôsobený nielen kvôli problémom v ústnej dutine. Nevhodná strava, alebo rôzne zápalové ochorenia, môžu byť rovnako príčinou vzniku nepríjemného dychu, ako aj napríklad pokazený zub.

V ústnej dutine pracujú baktérie, ktoré používajú kyslík na to, aby zabránili rozmnoženiu baktérií spôsobujúcich hnilobné procesy. K rovnováhe flóry v ústnej dutine sú potrebné oba druhy baktérií, avšak v prípade, že pre baktérie spôsobujúce hnilobné procesy vytvoríme vhodné prostredie, tie sa dostanú do prevahy a môžu spôsobiť vznik zápachu z úst.

Kyselinotvorné potraviny, strava bohatá na bielkoviny, kofeín, fajčenie, alkohol a niektoré lieky môžu narušiť rovnováhu bakteriálneho zloženia tráviacej sústavy, čím môžu v značnej miere prispieť k rozmnoženiu hnilobných baktérií, ku vzniku tráviacich problémov a zápachu z úst. V týchto prípadoch liečba ústnej dutiny a hltana pravdepodobne nebude účinným riešením na odstránenie zápachu z úst.

Čo môžeme urobiť proti zápachu z úst?

K tomu, aby sme mohli presne zistiť dôvody, dôkladne prešetrime možné príčiny vzniku zápachu z úst! Navštívme svojho zubára a presvedčme sa o tom, že nemáme pokazené zuby a aj ďasná máme zdravé! V mnohých prípadoch je zápach z úst vhodným stomatologickým ošetrením odstrániteľný.

Ak sa však príčina zápachu z úst neschováva v ústnej dutine, mali by sme vedieť, že intolerancia na niektoré potraviny, napríklad  neznášanlivosť laktózy, môže byť tiež jednou z príčin. Neznášanlivosť laktózy  môže byť sprevádzaná aj mnohými inými príznakmi, akými sú napríklad nadúvanie  a bolesť žalúdka po konzumácii jedál s obsahom laktózy. Počas  lekárskych vyšetrení by sme sa mali zamerať aj na tráviace problémy, ktoré tiež môžu spôsobiť zápach z úst.

Ak sme už spomínané príčiny vylúčili, ak netrpíme ani zápalom prínosových dutín, potom by sme sa mali zamyslieť nad svojimi stravovacími návykmi! Nenechajme, aby nám ústa vyschli, dbajme na pravidelnú tvorbu slín, k čomu je potrebné, aby sme jedli viackrát menšie porcie, uprednostnili zeleninu zelenej farby, ktoré kvôli vysokému obsahu chlorofylu osviežia naše ústa: dokonalým riešením môžu byť brokolica, špenát, zeler a petržlen. Ak sme milovníkom mäsa, znížme príjem bielkovín živočíšneho pôvodu a potravín, ktoré majú kyselinotvorný účinok, pre zachovanie rovnováhy si vyberme alkalizujúci   a detoxikačný program, ktoré môžu priaznivo vplývať aj na naše trávenie!

Pime dostatočné množstvo tekutín v podobe čistej vody a zeleného čaju. Do vody si môžeme dať aj pár kvapiek citrónovej šťavy, ktorá vďaka tvorbe slín, dezinfekčným účinkom a vysokému obsahu vitamínu C, pomáha účinne bojovať proti zápachu z úst.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu