head

Šupka zo semien skorocelu: vláknina, ktorá vstrebáva toxické látky

Šupka zo semien skorocelu prečistí črevá a viaže toxické látky
Šupka zo semien skorocelu prečistí črevá a viaže toxické látky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Mohli by sme vymenovať nespočetné množstvo prírodných detoxikantov, ale máloktoré sú tak účinné ako šupka zo semien skorocelu. Vďaka vysokému obsahu vlákniny čistí tráviaci trakt ako kefa a zároveň do seba vstrebáva toxické látky.

Použitie šupiek zo semien skorocelu

Šupku zo semien skorocelu (Plantago ovata) ľudstvo neobjavilo iba teraz, jej priaznivé účinky boli spozorované už pred niekoľkými tisíckami rokov. V tom čase ju aplikovali najmä v prípade žalúdočných ťažkostí, pri zápche, hnačke, ďalej na zmiernenie zápalov a na ich liečbu. Nakoľko sa jedná o mierne preháňadlo, výborne pomáha pri čistení čriev, ale aj na zmiernenie nepríjemných príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Šupka zo semien skorocelu je preto tak účinný detoxikant a čistič čriev, pretože rastlinné vlákniny, ktoré obsahuje a sú pre organizmus nestráviteľné, vplyvom tekutín niekoľkonásobne zväčšia svoj objem oproti pôvodnému. Keď takéto vlákniny prechádzajú tráviacim traktom, odnáša so sebou aj škodlivé odpadové látky usadené v črevných klkoch.

Šupka zo semien skorocelu čistí črevá, viaže na seba tie toxické látky, ktoré sú zodpovedné v mnohých prípadoch za to, že sa človek zle cíti, pociťuje únavu, bolesti hlavy, poruchy spánku, mdlý vzhľad pokožky, resp. bolesti kĺbov. Šupka zo semien skorocelu navyše zaslizuje črevá, čím napomáha vyprázdneniu stolice a pomáha tak pri prevencii proti hemoroidom (zlatá žila).

Vzhľadom na to, že úrýchľuje metabolizmus, pomáha pri chudnutí a s jej pomocou sa môžeme zbaviť aj rušivého brušného tuku.

Predchádza ochoreniam

Keďže šupka zo semien skorocelu vyčistí tráviaci trakt od toxínov, pomáha predchádzať ochoreniam, ktoré súvisia s vytvorením toxických zhlukov a usadenín. Vďaka tejto vlastnosti nás zbaví parazitov, spôsobujúcich stavy nedostatku vyplývajúce z porúch vstrebávania a vyprázdňovania,  zápaly tráviaceho traktu, prípadne aj nádorové ochorenia.

Šupka zo semien skorocelu očistou hrubého čreva zohráva aj úlohu aj pri obnove črevnej flóry, čím výrazne podporuje fungovanie imunitného systému. Ako je to možné? Nakoľko 70 % imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, stav črevnej flóry bezprostredne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu.

Vláknina šupky zo semien skorocelu jedinečným spôsobom znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu, čím zohráva úlohu aj v prevencii vzniku cukrovky 2. typu, prevencii srdcovo-cievnych ochorení, znižuje krvný tlak a prispieva k chudnutiu.

Použitie šupky zo semien skorocelu

Šupky zo semien skorocelu je možné primiešať do jogurtov, avšak mnohí ich pridávajú aj do cesta na koláče, kokteilov, alebo iných jedál.

Myslime na to, že pri konzumácii šupky zo semien skorocelu musíme piť dostatočné množstvo tekutín, podľa možnosti vodu. Pokiaľ tak neurobíme, môžeme trpieť zápchou, alebo nadúvaním!

Je dôležité, aby sme šupky konzumovali 2-3 hodiny po užití prípadných liekov, pretože inak môže obmedzovať vstrebávanie ich účinných látok. Z podobných príčiny neužívajme šupky ani bezprostredne po jedle. Šupka zo semien skorocelu síce podporuje črevnú flóru, avšak počas výdatnej očiste čriev môže znížiť počet probiotických baktérií, preto zároveň s nimi užívajme aj prebiotiká.


Tropická detoxikácia: 3-krát chutné a účinné detoxikačné ovocie

Detoxikácia organizmu, prejavy jej potreby, sú v dnešnej dobe veľmi často skloňovanou témou. Veľmi známou je detoxikácia organizmu vodou, rovnako aj detoxikácia pečene, spôsobov na detoxikáciu je neúrekom. Avšak existujú tri druhy tropického ovocia, skutočných lahôdok, pomocou ktorých je detoxikácia menej agresívna a nezaťažuje organizmus.

Rozmaznávajte svoje chuťové bunky tak, že zároveň aj detoxikujete! Detoxikácia  je prirodzeným procesom ľudského organizmu, avšak niektorým chutným a ľahko dostupným ovocím môžeme prispieť k jej účinnosti!

Banány

1 – 2 banány skonzumované na raňajky nielen nasýtia na celé predpoludnie, ale zároveň naštartujú proces metabolizmu. Pomáhajú tým, ktorých trápi zápcha, sú výbornou lahôdkou aj v období detoxikácie a vďaka vysokému obsahu draslíka regulujú rovnováhu tekutín v tele. Banány zbavia organizmus prebytočnej vody, navyše priaznivo vplývajú aj na nervový systém.

Ananás

Ananás obsahuje veľké množstvo vláknin

Popri banánoch je ďalšou príjemnou formou detoxikácie konzumácia ananásu. Je nielen veľmi chutný, ale vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha aj pri očiste čriev a pri detoxikácii. Ananás urýchľuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov, a tiež činnosť žlčníka a pečene. Vďaka svojim protizápalovým účinkom môže byť ananás liekom aj na skryté zápaly v tele.

Grapefruit

Ako tretí krok tropickej detoxikácie vypite každý deň pohár čerstvo lisovanej grapefruitovej šťavy, pretože je to nielen vynikajúci zdroj vitamínu C, ale aj účinná pomoc počas detoxikácie. Grapefruit urýchľuje metabolizmus, pomáha očistiť črevný trakt od nahromadených usadenín, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a môže byť účinná aj proti nadúvaniu.

Banány, ananás a grapefruit teda nielen lahodia našim chuťovým bunkám, ale pre svoje hodnotné fyziologické účinky je ich konzumácia vyslovene odporúčaná aj počas detoxikačnej kúry.


5 dôvodov, prečo konzumovať hrozno

Hrozno je bohaté na antioxidanty

Je sladké, chutné, chrumkavé a nikdy ho nie je dosť! Hrozno okrem svojej výnimočnej chuti oplýva aj vynikajúcimi antioxidačnými vlastnosťami a je jedným z najúčinnejších strážcov nášho organizmu. Pozrime sa aké má hrozno liečivé účinky, okrem toho, že rozmaznáva naše chuťové bunky!

Hroznový cukor dokáže organizmus veľmi rýchlo spracovať a premeniť na energiu. Pokiaľ sa cítime vyčerpaní, alebo nás čaká nezvyčajná stresová situácia, resp. máme zniženú schopnosť koncentrácie, vezmime si na pomoc hroznový cukor: zvýši zásobovanie mozgu krvou až o 30 %.

Vďaka svojmu nízkemu obsahu kalórií a vysokému obsahu vody je hrozno vynikajúcim spoločníkom počas zoštíhľujúcich kúr a diét. 100 gramov hrozna obsahuje len 72 kalórií, a nakoľko má hrozno vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov, počas hroznovej diéty únavu pociťovať určite nebudeme.

Vitamín C a vitamín B, jód, zinok, fosfor, horčík, draslík, železo a ostatné látky nachádzajúce sa v hrozne pomáhajú udržiavať organizmus v najlepšej forme.

Vďaka svojej vysokej antioxidačnej schopnosti chráni pred škodlivými voľnými radikálmi, čím výrazne spomaľuje proces starnutia pokožky. Olej z hroznových jadierok je veľmi známa a obľúbená surovina v kozmetickom priemysle: vynikajúco chráni pokožku, účinkuje proti vráskam a efektívne pomáha udržiavať zdravie pokožky.

Obsah antioxidantov v červenom hrozne je mimoriadne vysoký, preto zohráva výnimočnú úlohu pri zachovaní zdravého cievneho systému. Minimalizuje hladinu zlého (LDL) cholesterolu, jeho konzumáciou dokážeme zabrániť vzniku prípadného infarktu. Okrem toho znižuje zrážanlivosť krvi, čím znižuje aj riziko srdcových záchvatov. Pomocou obsahu pektínu sa cholesterol a ostatné odpadové látky dokážu z organizmu rýchlo vyplaviť.

Je jedným z najúčinnejších prečisťujúcich a detoxikačných prostriedkov práve vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny a minerálnych látok. Obsahuje 73 % vody, predsa navodzuje pocit sýtosti: balastné látky v čreve napučia, stimulujúc takto činnosť čriev. Pokiaľ ho budeme pravidelne konzumovať, aj nadúvanie a zápcha pominú ľahšie. Ani ploché brucho nebude pre vás znamenať nedosiahnuteľný cieľ, stačí len zaradiť do svojho jedálneho lístka toto výnimočné bobuľovité ovocie.


Prečo konzumovať jablká?

Pektín obsiahnutý v jablku pomáha vyživovať črevné baktérie

Vedeli ste, že pokiaľ denne zjete jedno jablko, zlepší sa trávenie, pokožka skrásnie a imunitný systém sa posilní?.

Jablko je prakticky najobľúbenejšie a najrozšírenejšie ovocie. Poznáme mnoho druhov jabĺk, takže či už uprednostňujete sladkú, alebo kyslastú chuť, každý si nájde jablko, ktoré mu chuťovo najviac vyhovuje

Jablko a jeho účinky

Vďaka obsahu antioxidantov disponuje celým radom prospešných vlastností. Vitamín C, zinok, flór, jód, draslík, vápnik a selén chránia a posilňujú imunitný systém, čím znižujú riziko prechladnutia. Tieto vitamíny a minerálne látky pomáhajú organizmu v boji proti vírusom a baktériám, a tak sa pri pravidelnej konzumácii jabĺk príchodom chladných dní znižuje riziko ochorení. Nakoľko čistí a dezinfikuje aj dýchacie cesty, odporúča sa v prípade kašľa.

Má vynikajúce prospešné účinky na črevnú sústavu a dokázateľne viaže karcinogénne látky v čreve, čím zabraňuje vzniku rakoviny a znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Pokiaľ skonzumujeme jedno jablko denne, môžeme sa rozlúčiť aj so zápchou, nakoľko vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha pri očiste čriev.

Jablko čistí nielen zvnútra, ale aj zvonka: vďaka protizápalovým účinkom pravidelnou konzumáciou znižuje výskyt vyrážok. Vo forme zábalu zabezpečí sviežosť pokožky, ktorá bude plná života. Ďalšie pozitívne vlastnosti môžeme pozorovať aj v ústnej dutine: pokiaľ v ranných hodinách zjeme jedno chrumkavé jablko, zápach z úst pominie a svieži dych je zaručený.

Okrem toho, že má blahodarné účinky na celý organizmus, chráni pečeň a pomáha udržiavať optimálnu hladinu cholesterolu. Jablko znižuje vstrebávanie cukru v organizme, takže tí, ktorí majú sklony k cukrovke, alebo u ktorých sa choroba už vyvinula, si život môžu uľahčiť každodennou konzumáciou jabĺk.

 

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/psyllium-health-benefits#laxative
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7018336
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20616745
https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601104.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18222665

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu