head

Prečo sa spomalí spaľovanie tukov? Toto sú najčastejšie chyby!

Ktoré chyby zabraňujú spaľovaniu tukov?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Dieta-Chudnutie

Je omylom si myslieť, že neúspech spaľovania tukov pramení iba z nevhodnej diéty a nedostatku pohybu, veď ho môžu ovplyvniť aj tak navonok nevinné faktory, ako kofeínové nápoje a nedostatok vápnika, o strese ani nehovoriac. Z nášho článku sa dozviete, ako spomaľuje spaľovanie tukov zanedbanie detoxikácie

Boj s toxínmi

Náš organizmus je veľmi rozumne vymyslený.  Keď nám dobre funguje tráviaca sústava, je schopná nás oslobodiť od jedov rozpustných v tuku. Stačí však poškodeníe črevných klkov, aby v tomto procese nastala chyba. Z dôvodu nedostatku črevných klkov niet, čo by pomohlo vyčistiť z čriev jedovaté látky a toxíny, tie sa dostávajú do pečene, kde sa časom nahromadia a pečeň ich znova púšťa do krvného obehu, odkiaľ sa potom uskladňujú do tukových buniek. Keď chudneme a zanedbáme detoxikáciu, toxíny sa cez chýbajúce tukové vankúšiky dostávajú späť do pečene a znova do krvného obehu, vyjsť z tohoto začarovaného kruhu je možné iba spomalením látkovej výmeny a spaľovania tukov, veď organizmus si chce udržať tukové vankúšiky, ktoré ho majú ochrániť pred toxínmi. Preto je nepostrádateľné z času na čas detoxikovať. 

Primálo vápnika

V Inštitúte výživy Univerzity v Tennesse uskutočnili zaujímavý pokus.  Niekoľkých ľudí nastavili na jedálniček chudobný na vápnik, kým druhej skupine podávali jedlá so strednou kalorickou hodnotou, ale okrem toho aj výživové doplnky s obsahom vápnika. Zaujímavým spôsobom bol v druhej skupine na konci pokusu oveľa významnejší pokles na váhe a to vďaka vápniku. Možno teda predpokladať, že čím viac vápnika náš jedálniček obsahuje, tým viac tukov dokážeme spáliť, pretože vápnik je schopný znížiť príjem tuku cez črevo, a aktivuje použitie tukov bunkami, znásobuje efektivitu spaľovania tukov.

Priveľa kofeínu

Kofeín stimuluje práve vylučovanie vápnika z organizmu, jedna šálka nás zbaví zhruba 5-6 mg vápnika, nie náhodou dávajú prehnanú konzumáciu kávy do súvislosti s osteoporózou. Kofeín spôsobuje okrem toho hnačku, bolesti hlavy, pripisuje sa mu zodpovednosť aj za vznik vysokého krvného tlaku, a zvyšuje riziko žalúdočného vredu.

Nedostatočný príjem vitamínov

Hoci vitamín C nespôsobuje vyslovene redukciu váhy, zdá sa, že súvisí s hmotnosťou a teda nepriamo aj so spaľovaním tuku (pretože podporuje látkovú výmenu buniek).  Podľa výskumov uverejnených v odbornom časopise European Journal of Clinical Nutrition sa u 58 % žien s nadváhou vyskytol aj nedostatok vitamínu C, ktorý je jedným z hlavných antioxidantov v boji proti voľným radikálom.  Pokusy dokázali, že ženy s nadváhou, ktorým sa doplnila výživa o vitamín C, schudli aj bez diéty. Existuje však prepojenie aj medzi nedostatkom vitamínu E a hmotnosťou. Dôležitú úlohu v spaľovaní tukov zohráva aj horčík. O horčík nás môže oberať stres, ktorý navyše zvyšuje hladinu kortizolu. Tento hormón nielenže zvyšuje chuť do jedla, ale napomáha aj hromadeniu tukov v tukových vankúšikoch v oblasti brucha, čo zabraňuje dosiahnutiu plochého brucha.

Nedostatok spánku

K udržaniu zdravej telesnej hmotnosti prispieva aj adekvátne množstvo a kvalita spánku.  Vzhľadom na to, že v dôsledku nedostatku spánku sa zhoršuje efektivita metabolizmu sacharidov, ukladá sa do organizmu viac tuku.

 

Zdroj:

http://www.webmd.com/diet/news/20000417/calcium-low-fat-diet
http://www.livestrong.com/article/534707-high-dose-vitamin-c-weight-loss/

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu