head

Zlatá žila, zbavte sa jej čistením hrubého čreva

zlatá žila
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Čistenie čriev

Zlatú žilu sprevádza väčšinou mučivé svrbenie, krvácanie a bolesť, napriek tomu sa o nej málo hovorí, keďže sa to pokladá za nepríjemnú tému. Hoci rôzne krémy a čípky bez lekárskeho predpisu príznaky zmierňujú, neriešia však najdôležitejšiu príčinu, nezbavujú zápchy spôsobenej hromadením odpadových látok v čreve. 

Ani deti nie sú výnimkou

Zlatú žilu možno nazvať civilizačnou chorobou, je na zamyslenie, že na ňu trpí takmer tretina obyvateľov našej planéty, a to obzvlášť v rozvinutých krajinách. Často počuť, že na jej vzniku sa podieľa aj životný štýl s nedostatkom pohybu, nezdravá výživa a z nej vyplývajúca zápcha, nadváha, tehotenstvo, ale aj obdobie prechodu a stres. Menej sa už spomína, že zlatá žila sa môže objaviť v akomkoľvek veku, aj u detí, u nich stojí v pozadí jej vzniku stála zápcha.

Zabudnutá vláknina

Najviac ľudí si uvedomuje, že ich jedálniček neobsahuje dostatočné množstvo vlákniny, čistiacej tráviacu sústavu, čím si spôsobujú zápchu, chronické zažívacie ťažkosti, divertikulózu, priberanie na váhe, ako aj výskyt zlatej žily. Predsa proti tomu nič nerobia. Samozrejme, že je jednoduchšie naplniť skriňu vopred pripravenými jedlami, ktoré dostať v obchodoch, ako starostlivo pozbierať sezónne vhodné ovocie a zeleninu, bohaté na vlákninu. Z dlhodobého hľadiska však tento prístup neobstojí. Kvôli ťažko stráviteľným jedlám, plným potravinových prísad, ako aj kvôli pomalému pohybu čriev sa z organických látok nahromadených v čreve vytvoria toxíny, ktoré poškodzujú črevnú flóru, ovplyvňujúcu zdravé fungovanie imunitného systému. Z odpadových látok usadených na steny čreva môžu vzniknúť nadúvanie, bolesti brucha, poruchy vstrebávania, časté sú bolesti hlavy a únava.

Aké riešenia existujú?

Prevencia a liečba zlatej žily sa nezaobíde bez vykonania pravidelného čistenia hrubého čreva, a to 3-4 krát za rok. Vďaka očiste hrubého čreva si črevá doslova vydýchnu, stanú sa priechodnejšími. Aj  vyprázdnenie nastane bez námahy, šetriac svalstvo a cievy konečníka, ktoré by mohli spôsobiť vznik zlatej žily. Očista hrubého čreva prispieva aj k regulácii stolice. Na liečbu zlatej žily je potrebné ešte napraviť rovnováhu črevnej flóry probiotikom pozostávajúcim z probiotických baktérií, ako aj užívaním prebiotík. V prípade zlatej žily sa oplatí zavolať si na pomoc aj liečivé rastliny, pagaštan konský, list moruše a na aplikáciu zvonka môže účinne pomôcť Aloe vera. Popritom konzumujme často vlákninu zmäkčujúcu stolicu, napríklad inulín alebo semiačka chia, alebo iné doplnky výživy vyvinuté na tento účel.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu