head

Karcinogénne plasty: ani PET fľašky nie sú výnimkou

Aj PET fľaše sa vyrábajú z jedovatých plastov
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Zaujímavosti

Bisfenol A (BPA) a antimón (stibium) sú dve nebezpečné chemické látky, ktoré sa môžu dostať do organizmu uvoľnením z PET fliaš. Uvoľnenie týchto látok stimuluje, ak sa vo fľaškách nachádza sýtený, alkoholický alebo teplý nápoj. Pri naliatí teplého nápoja do PET fľašky sa do nápoja, ktorý potom vypijeme, môže dostať za niekoľko hodín až 30 nanogramov látky. Vynechajme zo svojho života karcinogénne plasty a dbajme na zloženie produktov označené na etiketách!
Denno-denne sa s nimi stretávame, napriek tomu mnohí nevedia, že tieto plasty sú rakovinotvorné - karcinogénne. Hovoríme o PET fľašiach (polyetylénteraftalát), do ktorých sa dávajú minerálky, osviežujúce nápoje, a my si ich môžeme po vyprázdnení nechať s presvedčením, že sa nám ešte na niečo zídu. Samozrejme, do tejto kategórie nespadá každá fľaša, preto je dôležité, aby sme vedeli, o fľašiach akého zloženia je konkrétne reč. 

BPA proti hormónom

Na prvý pohľad by sme si mysleli, že čím tvrdšia je niektorá fľaša, tým je aj bezpečnejšia. V skutočnosti to tak nie je, veď práve v takýchto sa nachádza bysfenol A (BPA), pričom výnimkou nie sú ani fľašky obsahujúce športové nápoje.  Z nich sa každú hodinu vylúči 8-30 nanogramov BPA, ktorého účinok pôsobením svetla a tepla narastá. Rovnako stimulujúco pôsobí na vylučovanie BPA aj kyslejšia ovocná šťava, rovnako sa to týka vína, resp. horúcich nápojov, ktoré nalievame do plastových fliaš.  BPA môže ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu organizmu dieťaťa, môže spôsobovať vývojové poruchy a vznik nádorov, okrem toho aj nadváhu, predčasnú sexuálnu zrelosť, resp. cukrovku. Žiaľ, chemická látka je nebezpečná aj pre dospelých, ale ich organizmus sa ho dokáže skôr zbaviť. U žien môže spôsobovať poruchy menštruačného cyklu a dokázaný je aj ich rakovinotvorný účinok. Preto možno zaradiť PET fľaše obsahujúce BPA medzi karcinogénne plasty. 

Toxický antimón

90 % PET fliaš sa vyrába s použitím antimónu, pretože tento kov je najvhodnejší katalyzátor pri výrobe PET fľaše. Niektoré výskumy poukazujú síce na to, že PET fľaše obsahujú podhraničné hodnoty antimónu, ale táto látka sa môže dostať do nášho organizmu aj inak, napríklad z brzdových obložení áut.  Vzhľadom na to, že vo väčších mestách je obsah antimónu vo vzduchu väčší, ten sa pridá k tomu, ktorý je v PET fľaši, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom.  Jeho dlhodobé prijímanie do organizmu, vdychovanie, spôsobuje problémy s pľúcami, bolesti kĺbov a svalov, bolesti hlavy, hnačku, žalúdočný vred.  Popri tom sa môže objaviť svrbenie pokožky, chudokrvnosť, nedostatočná činnosť obličiek, resp. chudnutie.

Ako sa proti nim brániť?

V záujme vyvarovania sa rakovinotvorných plastov je potrebné vedieť, že každý výrobca plastov je v každom prípade povinný napísať na produkt, z akých látok je vyrobený. Nájdete to na spodnej časti fliaš, resp. na ich okraji, nachádza sa tam trojuholník s číslicou. Podľa rozhodnej väčšiny výskumov ohľadne polyetylénu a polypropylénu sa preukázalo, že z balení označených číslicami 1, 2, 4, a 5 sa nevylučujú karcinogénne a hormonálnu sústavu negatívne ovplyvňujúce látky do potravín, ale u číslice 1 vzrastá možnosť vylúčenia týchto nebezpečných látok, ak z nich pijeme horúce a sýtené nápoje.  Polyvinylchlorid označený číslovkou 3 je zdraviu škodlivý, dokázateľne karcinogénny, a číslica 7 poukazuje na plasty neznámeho pôvodu, preto sa im radšej vyhýbajme. V lete nenechávajme PET fľaše s minerálkami v horúcom aute, nenalievajme do prázdnych PET fliaš horúce a alkoholické nápoje. Nedoporučujú sa ani nasýtené minerálky, radšej si doma pripravte sódu.  Dobrým riešením je aj používanie vodných filtrov, takto vyčistenú vodu skladujme v sklenených fľašiach.

Je dobré vedieť

Fľašky pre bábätká sa v minulosti vyrábali s obsahom BPA, tieto fľašky sa dávali aj s obsahom mlieka do horúcej vody, alebo mikrovlnnej rúry, čím boli deti vystavené nebezpečenstvu otravy.  Dnes sa už takéto fľašky pre deti nevyrábajú, ale kto zdedí fľašku od príbuzných, alebo priateľov, nech sa presvedčí o jej zložení!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu