head

Aromaterapia: liečenie s vôňami

Aromaterapia: ako funguje, aké sú jej účinky? url: aromaterapia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

V živočíšnej ríši sú vône nositeľom dôležitých informácií. Z pachu moču samca leva sa súperi dozvedia, kto je pánom teritória, kedy sa tam zdržiaval, v akej je fyzickej kondícii a dokonca sa ukáže možno aj to, koľko levíc obsahuje jeho hárem.  Zdá sa, že tento jazyk sme my, ľudia, už zabudli, napriek tomu, že vône ovplyvňujú naše telo a dušu, a práve na tom je aromaterapia založená.

Esenciálne oleje sa vyrábajú z rastlín rôznymi spôsobmi. Esenciálne oleje sa pripravujú z rôznych častí tej istej rastliny, kde počet chemických zložiek je medzi 50 a 500. Prírodné oleje majú skutočný aromaterapeutický účinok, pretože vlastnia aj "dušu" rastlín. Používa sa ako alternatívna liečba.

Sila vôní

V našom živote sa vyskytuje množstvom pachov a vôní, niektoré majú na nás nepriaznivý vplyv (napríklad cigaretový dym , osviežovače vzduchu), zatiaľ čo iné nás ukľudňujú. Vo všeobecnosti sú prírodné vône tie, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu náladu, zmierňujú napätie a uvoľňujú nás. Aromaterapia ovplyvňuje nielen našu myseľ a dušu, ale je tiež vhodná na liečenie. Prvými používateľmi sú starí Egypťania, ktorí vďaka vhodnej starostlivosť o pleť a baktericídnym účinkom využívali rôzne prírodné esenciálne oleje na balzamovanie múmií. V stredoveku križiaci priniesli do Európy éterické oleje, ale nie s cieľom použitia na aromaterapeutické účely, ale skôr na potlačenie nepríjemných pachov.

Metódy aromaterapie

Počas aromaterapie sa často používa odparovanie, ktoré má psychologický a duševný účinok. Inhalácia sa používa na boj proti ochoreniam dýchacích ciest, zatiaľ čo umývanie a obklady môžu pomôcť pri poruchách kože. Obľúbený je aromatický kúpeľ, rovnako ako masáž esenciálnymi olejmi, obe sú energizujúce a majú protikŕčový účinok na svaly. Aromaterapia sa používa tiež interne. Používajú sa veľmi čisté prírodné esenciálne oleje, ktoré napomáhajú proti tráviacim poruchám, nadúvaniu, kŕčom, majú diuretický účinok a podporujú detoxikáciu (perorálne ju môžu aplikovať iba fyzioterapeuti alebo prírodný liečitelia).

Domáce využitie

Na podporu sily vôle odparujme rozmarín, cyprus, saturejku záhradnú a šalviu. Proti zármutku sú vynikajúcimi jasmín, santalové drevo, ruža a bergamot. Ak máme nadváhu, odparujme citrón, bergamot a jalovec. Pri tráviacich poruchách aplikujme vôňu bazalky, rumančeka, anízu, majoránky, škorice a citrónu. Pre intímne stretnutia zapáľme sviečku s vôňou jasmínu, ruže, santalového dreva alebo ylang-ylang. V prípade infekcie dýchacích ciest aplikujme niekoľko kvapiek bergamotu, eukalyptu, levandule, mäty piepornej, materiny dúšky a čajovníka. V prípade bolesti hrdla vdychujme medovku, eukalyptus, muškát, myrhu alebo šalviu. Proti únave je najlepší levanduľový olej, ktorý trochu nakvapkajme do kúpeľa a oživme tým telo a dušu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu