head

Alzheimerova choroba: môže nás ochrániť marihuana?

Alzheimerova choroba: môže nás ochrániť marihuana?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Veľa svetovo uznávaných lekárov podporuje používanie marihuany na liečebné účely, kým iní sa obávajú ohľadom jej adiktívnych vlastností v súvislosti s dlhodobým pôsobením.  Tábor oponujúcich je dosť početný, avšak jednotlivé výskumy  sa predsa sústreďujú na potencionálnu liečbu a zmiernenie príznakov Alzheimerovej choroby s pomocou  marihuany.
Alzheimerova choroba je neurodegeneratívna choroba, ktorej sprievodnými znakmi sú spočiatku výpadky pamäte, a v pokročilejšom štádiu aj poruchy správania a osobnosti spojené s úplnou mentálnou deštrukciou.  Hoci ostáva vyvolávacia príčina vzniku Alzheimerovej choroby zatiaľ nepoznaná, je isté, že ju možno spájať s nadmernou tvorbou bielkovín amyloidov beta, ktorá vytvára v mozgu amiloydné vrstvy - plaky. Alzheimerova choroba je nevyliečiteľná, liečba je len symptomatická.

Niekoľko tisícročná minulosť

Marihuana, alebo iným slovom kanabis, alebo konope sa po tisícročia používala na liečbu chorôb, alebo zmiernenie príznakov, medzi inými proti depresii, zápche, zápalov kĺbov, ale obľúbená bola aj ako analgetikum.  V tomto prípade sa využíval psychotropný účinok THC - tetrahydrokanabinolu, ktorý sa v nej nachádza. Pre túto svoju látku je marihuana zneužívaná ako droga.  Využitie marihuany na liečebné účely, vtesnané do tesných mantinelov, bolo povolené po prvýkrát v Kalifornii na konci 90. rokov minulého storočia. Od začiatku 21. storočia bola sprístupnená pre chorých. Aktuálne sa využíva syntetická verzia THC proti zvracaniu následkom chemoterapie, respektíve proti úbudku hmotnosti a nechutenstvo dôsledkom AIDSu.

Ochráni mozog

Už v roku 1960 boli zverejnené štúdie, podľa ktorých THC je schopné ochrániť mozog pred Alzheimerovou chorobou. Podľa štúdie, ktorá vyšla vo vedeckom odbornom  časopise Journal of Alzheimer's Disease THC  a niektoré iné chemické látky, nachádzajúce sa v marihuane, pomáhajú odbúrať beta-amyloidy v mozgu, navyše THC pomáha liečiť aj zápal nervových buniek, ktorý je sprievodným znakom Alzheimerovej choroby.  Predtým, ako by sa mohlo THC použiť pri Alzheimerovej chorobe, je potrebné výsledky experimentov dokázať aj klinickými testami. V súčasnosti je povolené Úradom pre potraviny a lieky (FDA) užívať dve tabletky prípravku denne, vydávajú sa ako podporná liečba pri nutkaní na zvracanie pôsobením chemoterapie, ako aj na zvýšení chuti do jedla ľuďom chorým na AIDS. 

Prirodzená ochrana

Na činnosť mozgu a pamäť priaznivo vplývajú superpotraviny ako napr. bobule acai, riasa spirulina, resp. jadierka z hrozna. V jadierku hrozna sa skrývajú antioxidačne pôsobiace flavonoidy, ktoré posilňujú imunitný systém, chránia srdce a cievnu sústavu, zabraňujú oxidácii mastných kyselín, znižujú hladinu cholesterolu, čím pomáhajú predchádzať kôrnateniu ciev.

Zdroj:

http://www.alzheimers.net/6-15-15-effects-of-medical-marijuana-on-alzheimers/
http://content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad140093

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu