head

Účinky botoxu - Liečivý neurotoxín

Aké sú účinky botoxu?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Čelo bez vrások, okolie očí bez “stračích nôžok”, nadvihnuté obočie: okrem iných aj toto sú pozitívne účinky botoxu. Avšak botulotoxín je okrem vyhladzovania vrások aplikovaný aj v rámci terapie.

Botox je v podstate neurotoxín, produkovaný baktériou Clostridium botulinum, ktorá sa vyskytuje v prírode. Má schopnosť cielene vyvolať miestne umŕtvenie svalov po tom, ako preruší prenos podnetu medzi svalom a mozgom. Dermatológovia radi používajú botox na odstránenie vrások “hnevu” medzi obočím, na vyhladenie čela, na odstránenie stračích nôh v okolí očí, a na uvoľnenie svalstva na brade, ktoré ak je príliš napnuté, spôsobuje tzv. prepadnutie. Yael Adlerová - dermatologička, autorka knihy Koža zblízka, ho rada aj sama  aplikuje, avšak dohliada na to, aby pokožka pacientov neostala po aplikácii meravá. Vo svojej knihe predstaví aj možnosti využitia tohto neurotoxínu na liečebné účely.

Nielen skrášľuje, ale aj lieči

Na hociktorom mieste, kde sa svaly môžu kŕčovite stiahnuť, alebo svojou prehnanou aktivitou spôsobovať problémy, môžeme použiť botox. Neurológovia napríklad aplikujú botox pri tenznej bolesti hlavy, ktorú vyvoláva jeden prehnane napnutý sval. V stomatológii sa botox využíva na uvoľňovanie žuvacieho svalstva, čím sa odstraňuje tzv. škrípanie zubami. Aj v urológii sa využívajú účinky botoxu, je aplikovaný pri liečbe prehnanej činnosti močového mechúra, v gynekológii je využívaný pri liečbe pošvových kŕčov. Pokiaľ niekoho sužuje nadmerné a neustále potenie, riešením pre neho môže byť aplikácia botoxu injekčne do oblastí podpazušia, nôh a rúk. V takomto prípade botox blokuje podnet prenášajúcu látku acetyl-kolín, ktorá aktivuje potné žľazy v koži, výsledkom čoho potenie ustane na niekoľko mesiacov. V ortopédii aplikujú botox, ako pomoc, pri “tenisovom lakti”, kým v proktológii ho volajú na pomoc pri bolestivom natrhnutí konečníka. Rovnako je úspešne používaný pri zabiehajúcom oku - škúlení, očných kŕčoch, ale aj pri kŕčovitom ochrnutí spôsobenom nedostatkom kyslíku počas pôrodu. Pôsobením botoxu sa svalstvo uvoľní, takže aj rehabilitačné cvičenie sa stane ľahším.

 

Môže byť súčasťou psychoterapie

Počas psychoterapie je botulotoxín injekčne aplikovaný do vrásky medzi obočím, ktorá budí dojem nahnevaného pohľadu. “Pokiaľ vrásku hnevu oberieme o vlastnosť, ktorá budí dojem hnevu, mozog si pomyslí: Fíha, aké super, nie je dôvod na hnev, znovu môžem byť šťastný! Toto pôsobenie môžeme vyskúšať aj na sebe. I napriek tomu, že nemáme dôvod, intenzívne sa usmievajme. Nakoniec sa budeme cítiť lepšie” - vysvetľuje Dr. Adlerová, a dodáva aj to, že pocity ovplyvňujú mimiku a mimika ovplyvňuje pocity.

Účinky botoxu sú teda oveľa širšie, než len vyhladzovanie vrások, avšak kvôli vysokým nákladom si ho nie každý môže dovoliť.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu