head

Trpíte neustále chuťou na sladké? Nie je isté, že sa Vám žiada aj cukor!

chuť na sladké
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Trpíte neustále chuťou na sladké? Myslíte stále na čokoládu a na zákusky? Možno chcete maškrtením kompenzovať stres, nervozitu, zlú náladu, alebo nedostatok živín, ale je možné aj to, že trpíte Candidou. 
Mnohí siahajú po sladkostiach kvôli stálej nečinnosti, sú takí, ktorí sladkosťami zajedajú trápenie, ale nájdu sa aj takí, ktorí si jednoducho zvykli a sú závislí. V prípade závislých sa ľahko môže vytvoriť prejedanie sa, ktoré vedie v krátkom čase k nadváhe a vďaka kilám navyše aj ku vzniku chorôb.  O tom ani nehovoriac, že cukor zvyšuje hladinu voľných radikálov, urýchľuje starnutie, má negatívny vplyv na imunitný systém a poškodzuje chrup. Môže sa stať, že preto cítime neodolateľnú chuť na sladké, pretože nám organizmus takto signalizuje nedostatok živín, sprevádzaný aj problémami s vlasmi a pokožkou. 

Na vine môže byť aj Candida

Nezaškodí vedieť, že aj prítomnosť Candidy albicans prispieva k túžbe po sladkom. Ide o začarovaný kruh, čím viac sladkostí prijmeme, tým viac sa táto huba množí, vlastne ju sami kŕmime. Túžbu po sladkom môže spôsobovať aj nedostatok fosforu alebo chrómu, prípadne nízka hladina tryptofánu, ktorý zohráva úlohu pri  tvorbe dvoch hormónov: melatonínu a serotonínu, a tým ovplyvňuje náladu človeka. V tomto prípade, ak túžime po sladkom, jedzme radšej ovsené vločky, datle, jadierka tekvice, nažky slnečníc, alebo arašidy, kým fosfor si môžeme doplniť aj sladkou stéviou. V neposlednom rade možno stálemu pokušeniu maškrtiť zabrániť tým, že 4-5 krát denne prijmeme malé množstvo potravy, tým zabránime výkyvom hladiny krvného cukru.

Pre zlú náladu

V prípade nedostatku draslíka, horčíka a medi sa nám môže žiadať čokoláda, ale je oveľa pravdepodobnejšie, že chceme zabrániť zlej nálade a skľúčenosti. Čokoláda totiž dvíha úroveň dopamínu v organizme, nazývaného tiež hormónom šťastia. Okrem toho je bohatá na draslík, horčík, meď, ako aj na vitamíny A, D, E a B. Horčík a kofeín, ktoré sa v ňom nachádzajú prispievajú k zlepšeniu nálady, a znižujú únavu.

Všetko s mierou

Keď je niekto schopný znížiť príjem cukru pod 40 gramov za deň, nastane obrovské zlepšenie jeho zdravotného stavu, bude mať viac energie, zriedkavejšie ho ovládnu choroby, ľahšie si udrží svoju ideálnu hmotnosť, a aj jeho pokožka ostane dlho svieža a bez vrások.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu