head

Antikoncepcia pre mužov | Mužské spermie by sa blokovali šípovým jedom

Mužské spermie by sa blokovali šípovým jedom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Pri hľadaní účinnej antikoncepcie pre mužov by americkí vedci blokovali spermie jedom z rastlinného extraktu, ktorí africkí bojovníci používajú k výrobe šípového jedu, do ktorého namáčajú  hroty svojich loveckých šípov. Ak sa šípový jed osvedčí, dokáže zablokovať pohyb mužských spermií.

Antikoncepcia je výhradne ženská záležitosť, to je názor väčšiny mužov. Zodpovednosť je však spoločná. Vytvorením perorálnej antikoncepčnej tabletky pre mužov by hľadali výhovorky už ťažšie.

Používa sa pri love slonov

V štúdii publikovanej v prestížnom vedeckom časopise  Journal of Medicinal Chemistry vedci uviedli, že konečne dosiahli prelom vo vývoji mužskej antikoncepčnej pilulky. Tabletka by obsahovala rastlinný extrakt nazývaný ouabaín, ktorý sa získava zo stromu kulčiby dávivej a iných rastlín. Výťažok spôsobuje zástavu srdca, preto ho africkí bojovníci používajú na lov slonov, touto zlúčeninou natierajú hroty svojich šípov. Ouabaín sa  syntetizuje aj v ľudskom tele, pravdepodobne sa podieľa na regulácii krvného tlaku. Lekári často predpisujú pacientom nízke dávky tejto zlúčeniny na liečbu srdcových ochorení.

Blokuje pohyb spermií

Ukázalo sa, že ouabaín je schopný zamedziť pohybu spermií, zabraňuje priechodnosti kanálov prenášajúcich podnety, pomocou ktorých sa chvost spermie pohybuje. Doterajšie klinické výskumy potvrdili aj to, že ouabaín potláča mužskú plodnosť. Vzhľadom na riziko poškodenia srdca sa však ako antikoncepcia táto samotná zlúčenina neodporúča. Vedecký tým vedený Gundou Georg, Gustavom Blancom a ďalšími ich spolupracovníkmi preto navrhli také ouabaínové analógy, ktoré sa s väčšou pravdepodobnosťou viažu v spermiách, než v podjednotkách srdcového tkaniva.


Zdroj:
https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2018/acs-presspac-january-17-2018/prospective-birth-control-pill-for-men-has-its-origin-in-an-arrow-poison.html

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu