head

Nedostatok spánku spôsobuje nadváhu

Môžeme byť obézni pre nedostatok spánku?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

O tom, že dostatočný spánok zohráva kľúčovú rolu pri udržaní zdravia, nie je pochýb. Podľa jednej britskej štúdie, nedostatok spánku spôsobuje hrubší pás a vyššiu hodnotu indexu telesnej hmotnosti (BMI).

Nedostatok spánku má jednoznačné, viditeľné vonkajšie znaky: vačky pod očami, čierne kruhy pod očami, unavená, sivastá pleť, avšak údajne nedostatok spánku prispieva aj k nárastu hmotnosti.

Sledovali tri skupiny

V štúdii, publikovanej v on-line časopise PLOS ONE, vedci sledovali 1615 dospelých, ktorých rozdelili na tri skupiny: prvá skupina spala šesť, druhá sedem a pól, kým tretia skupina spala deväť hodín denne. Vedci zistili, že členovia prvej skupiny mali obvod drieku hrubší o tri centimetre, ako u tých v tretej skupine s deväťhodinovým spánkom. Okrem iného aj index telesnej hmotnosti mali vyšší, avšak hladina HDL cholesterolu bola u nich nižšia ( “dobrý” cholesterol v optimálnom prípade zohráva ochrannú úlohu v organizme).

Prečo sa priberá od nedostatku spánku?

Zo štúdie sa nedozvieme, či nedostatok spánku spôsobuje nárast hmotnosti, alebo kvôli obezite spíme menej. Podľa jedného z predpokladov nedostatok spánku nepôsobí dobre na sebakontrolu, preto sme náchylní prijímať viac kalórií, než je potrebné. Druhý predpoklad sa zakladá na súvislosti medzi produkciou hormónov regulujúcich nedostatok spánku a pocit hladu: vplyvom nedostatku spánku sa produkuje menej hormónov, následkom čoho viacej jeme. Počas výskumu ale jedálníček zúčastnených neskúmali, nesledovali ani hmostnosti, takže zo štúdie nie je možné vyvodiť jednoznačný záver. Hoci toto nie je dobrá správa pre tých, ktorí menej spia, máme aj dobrú správu. Spánok je taký činiteľ, ktorý väčšina z nás môže ovplyvniť - rovnako ako výživu.

Vedúca výskumu, Laura Hardie, zdôraznila, že potreba spánku je u každého jednotlivca iná, avšak podľa dnešného vedeckého konsenzusu väčšina dospelých potrebuje sedem až deväť hodín spánku.

Zdroj: 

https://www.forbes.com/sites/daviddisalvo/2017/07/30/shorting-yourself-on-sleep-could-be-adding-to-your-waistline/#13c8d29ee067

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu