head

Zelený čaj na pokožku: hydratuje, napína, proti pečeňovým škvrnám

Zelený čaj účinne ochraňuje pokožku
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Zelený čaj sa stal obľúbeným najmä kvôli svojim osviežujúcim účinkom, ale dnes sa pokúšajú využiť aj jeho zdraviu prospešné vlastnosti. Oplatí sa ho však  nielen piť, mimoriadne účinný je aj ako kozmetický prostriedok. Pozrime sa, prečo je dobrý zelený čaj na pokožku!

Prečo je tak účinný?

Zelený čaj obsahuje nesmierne veľké množstvo flavonoidov, medzi inými aj epigalokatechin galát, ktorý je jedným z najsilnejších antioxidantov. Je mimoriadne bohatý na vitamíny C, E a B, v ňom nachádzajúce sa katechíny pôsobia proti vírusom a baktériám.  Zelený čaj preto pomáha zvíťaziť aj nad baktériami, ktoré spôsobujú vyrážky. Vzhľadom na polyfenoly obsiahnuté v zelenom čaji, pomáha tento čaj neutralizovať voľné radikály, spôsobujú aj rakovinu kože, ktoré spôsobujú veľké škody na pokožke a urýchľujú na nej procesy starnutia. Vďaka svojím účinkom proti starnutiu pomáha spomaľovať príznaky starnutia pokožky, ako je napríklad ochabnutá pokožka, starecké škvrny, alebo jemné vrásky. Natretý na pokožku zelený čaj pokožku napína, revitalizuje, a hydratuje, preto je účinný aj pri celulitíde.  Možno ho použiť na škvrny a rany, pri aplikácii ako tonikum odstraňuje nečistoty, sťahuje a zmenšuje veľké póry.

Využitie v liečiteľstve

Kúpeľ na nohy zo zeleného čaju je účinný proti hubovému ochoreniu nôh, a krém zo zeleného čaju sa oplatí použiť pri liečbe bradavíc na genitáliách. Kloktaním s odvarom zo zeleného čaju možno zabrániť prechladnutiu a chrípke. Keďže zmierňuje bolesť, pime ho vlažný po dúškoch, po extrakcii zuba, v podobe ústnej vody pomáha predchádzať chorobám ďasien. Zelený čaj napomáha rastu vlasov, keďže katechín 5 alfa reduktázy disponujú vlastnosťami, ktoré pomáhajú blokovať  DHT (dihydrotestosterón), ktorý je jedným z najdôležitejších príčin vypadávania vlasov.

Tipy zo zeleného čaju:

Na revitalizačnú masku zmiešame 3 polievkové lyžice hladkého jogurtu, 1 lyžicu mletého listu zo zeleného čaju a trocha kurkumového prášku. Nanášame na tvár a na krk, necháme 20 minút pôsobiť a opláchneme vlažnou vodou.
Pokiaľ budeme chcieť pripraviť tonikum zo zeleného čaju, pripravme 2 šálky zeleného čaju, a nechajme vychladnúť.  Pridajme doň niekoľko kvapiek voľne zvoleného esenciálneho oleja a dajme zlúčeninu do čistej polievacej fľašky.  Môžeme aplikovať na tvár alebo na dekolt.
Keď chceme zelený čaj použiť proti vypadávaniu vlasov, potom si po umytí opláchnime vlasy studeným čerstvo uvareným zeleným čajom a zabaľme do fólie. Nechajme pôsobiť 10 minút a opláchnime studenou vodou.

Na zviditeľnenie výsledku užívajme čaj aj vnútorne: 2-3 šálky týždenne.
Zelený čaj neposkytuje pomoc iba keď je natieraný na pokožku, je aj vynikajúcim detoxikantom, zúčastňuje sa odstránenia toxínov z organizmu. Jeho detoxikačné vlastnosti posilňuje jeho podpora trávenia, ako aj činnosti pečene a obličiek. Užitím jednej šálky zeleného čaju denne možno udržať na uzde aj hladinu krvného cukru a cholesterolu.

Zdroj:

http://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/10-beauty-benefits-of-green-tea-for-skin-and-hair.html

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu