head

Škodlivé účinky mobilných telefónov na pamäť - Mládež v ohrození?

Vedci sa už dlho zaoberajú otázkou, aké sú škodlivé účinky mobilných telefónov na pamäť
Vedci sa už dlho zaoberajú otázkou, aké sú škodlivé účinky mobilných telefónov na pamäť
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

V dnešnej dobe je samozrejmou súčasťou každého človeka mobilný telefón a rôzne iné bezdrôtové zariadenia.
Denne sme tak vystavení veľkému množstvu rádiofrekvenčných elektromagnetických žiarení, pretože mobilné telefóny, tablety máme neustále pri sebe - vo dne aj v noci. Avšak sme si vedomí toho,
aké účinky má toto všetko na mozog? Sme si vedomí toho, že škodlivé účinky mobilných telefónov na pamäť je vážna vec?  

Podľa najnovšej štúdie, uverejnenej v časopise Environmental Health Perspectives každodenné používanie mobilných telefónov má negatívny vplyv najmä na mladých ľudí v období puberty. Aké sú škodlivé účinky mobilných telefónov na pamäť?

Výskumníci z jedného švajčiarskeho inštitútu hľadali odpovede na otázku, ako žiarenie z mobilných telefónov vplýva na mozog mladých ľudí. Výsledkom technického pokroku za posledné roky je, že ľudský organizmus je vystavený obrovským dávkam rádiofrekvenčného elektromagnetického žiarenia. V poslednej dobe sa na touto otázkou zaoberalo viacero štúdií, avšak výsledky zatiaľ neumožňujú vyvodiť jednoznačný záver.

Skúmali 700 mladistvých v puberte

Najnovšie výskumy skúmali súvislosť medzi pôsobením rádiofrekvenčného elektromagnetického žiarenia (RF-EMF) z mobilných telefónov a iných bezdrôtových zariadení, a výkonom pamäte u mladých ľudí v období puberty. V jednom skoršom výskume sledovali 300 mladistvých v puberte, avšak teraz pracovali s takmer 700 adolescentmi vo veku 12 - 17 rokov, teda v období puberty.

Počas výskumu trvajúceho rok vysvitlo, že mozog pohltí RF-EMF počas aktívneho používania bezdrôtových komunikačných prostriedkov mladými osobami. Výsledky poukazujú na to, že elektromagnetické žiarenie vznikajúce pri telefonovaní má negatívny vplyv na figurálnu pamäť. Jedná sa o druh pamäte, ktorý je typický pre túto skupinu mladých ľudí. Pri používaní tejto pamäte sa aktivuje pravá hemisféra mozgu, následkom čoho sa účinky RF-EMF prejavili oveľa výraznejšie u tých mladých, ktorí počas telefonovania prikladajú mobilný telefón k pravému uchu.

Negatívne dôsledky rýchleho technického pokroku

Spoluautor štúdie Martin Röösli zdôraznil, že je ešte potrebný aj ďalší výskum, aby sa mohlo vylúčiť pôsobenie iných faktorov. „Výsledky štúdie môže ovplyvniť puberta. Je to obdobie, kedy sa mení celkové správanie a spôsob myslenia u mladých. Samozrejme to má vplyv na spôsob a hlavne čas strávený používaním mobilných telefónov.“

 

Je zaujímavé, že iné činnosti, ako napríklad o odosielanie správ, hranie hier, či surfovanie po internete, pri ktorých telefón neprichádza do priameho kontaktu s hlavou, výkon pamäte nezmenili.
Škodlivé účinky používania mobilných telefónov ešte nie sú dokázané jednoznačne, zmeny v ľudskom mozgu, vyvolané spomínaným žiarením, vedci skúmajú ďalej.

 

Zdroj:
https://www.swisstph.ch/en/news/news-detail/news/mobile-phone-radiation-may-affect-memory-performance-in-adolescents/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu