head

Víno: liek, ak sa pije s mierou

víno
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Prehnanej konzumácii alkoholu sa treba vyhnúť, ale popíjanie vína s mierou pôsobí priaznivo na naše zdravie, skrášľuje pokožku a detoxikuje.
Mnohí pochybujú o priaznivých účinkoch alkoholu, ale dnes už existuje viacero vedeckých výskumov, ktoré potvrdzujú, že popíjanie vína s mierou neznamená nebezpečenstvo pre zdravie, naopak, prispieva k dlhému životu. V tomto božskom moku sa nachádza viacero polyfenolov s antioxidačnými účinkami, medzi nimi kvercetín a resveratrol, ktoré, ako je všeobecne známe,  chránia organizmus pred voľnými radikálmi, spôsobujúcimi zápaly, rakovinu, srdcovo-cievne ochorenia a skorú starobu.

Liečivo na mnohé problémy

Konzumácia vína s mierou podľa British Heart Foundation chráni srdce, znižuje krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu, zlepšuje trávenie, v období prechodu zabraňuje osteoporóze, pretože obsahuje fytoestrogény. V neposlednom rade má diuretické účinky, premýva obličky, čím napomáha detoxikácii a vďaka svojmu obsahu trieslovín chráni pred zubným kazom.

Červené alebo biele? 

Čím je víno tmavšie, tým je obsah antioxidantov vyšší, podľa testov obsahuje najviac polyfenolu druh hrozna Cabernet Sauvignon, ale aj iné červené druhy hrozna ako Merlot a Syrah sú nesmierne bohaté na antioxidanty. Podľa jednotlivých výskumov má aj biele víno blahodarne účinky na zdravie, obzvlášť víno z druhu Paradoxe Blanc, ktoré má byť údajne až štvornásobne bohatšie na obsah polyfenolu ako červené víno.

Koľko je zdravé?

Nemožno dosť prízvukovať, že nestriedme konzumovanie je zvlášť škodlivé, a časom spôsobuje závislosť. V neposlednom rade oslabuje imunitu, poškodzuje mozog a srdce, ako aj pečeň, tráviacu sústavu, a v radoch alkoholikov sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytne aj vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina hltana a pažeráka. Priveľa alkoholu nepôsobí dobre ani na črevnú flóru, pravidelná konzumácia alkoholu vo veľkých dávkach narušuje rovnováhu mikroorganizmov.
Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je maximálne prijateľná dávka u mužov 3-4 jednotky a u žien 2-3 jednotky. Jednej jednotke zodpovedá 8-12 gramov alkoholu, čo a nachádza zhruba v jednom decilitri červeného vína.
V záujme nášho zdravia je vhodné dodržať dva celé dni bez alkoholu, aby sme odľahčili pečeň.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu