head

Prevencia rakoviny hrubého čreva | Ako sa môžeme vyhnúť rakovine hrubého čreva?

Rakovine hrubého čreva môžeme predísť správnou výživou
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Hrubé črevo

I napriek tomu, že nepoznáme dôvod vzniku rakoviny hrubého čreva, nezdravý životný štýl zohráva dokazateľne svoju úlohu. V záujme prevencie rakoviny hrubého čreva je teda dôležitá zmena životného štýlu a účasť na skríningových vyšetreniach.

Rakovina hrubého čreva je na poprednom mieste medzi ochoreniami s následkom smrti na svete, svoje obete “zbiera” hlavne v rozvinutých krajinách. Nezdravá strava, nedostatok pohybu, konzumácia pochutín, to všetko prispieva k vysokému počtu obetí ochorenia.

Poškodená črevná flóra

V hrubom čreve prebieha posledná fáza tráviaceho procesu, vstrebávanie väčšiny živín, a presun odpadových látok ku konečníku. Pokiaľ v hrubom čreve narastá množstvo nahromadených odpadových látok a toxínov, znižuje sa možnosť vstrebávania živín, účinkom toxínov sa naruší rovnováha črevnej flóry. Z usadených odpadových látok sa môžu vstrebať naspäť zložky nebezpečné pre zdravie, nadôvažok sa v tomto prostredí cítia dobre aj patogénne baktérie a parazity. Keďže 80 percent imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, pokiaľ sa naruší zdravie črevnej flóry, klesne aj účinnosť imunitného systému. Jednotlivé štúdie potvrdzujú, že črevná flóra tých, ktorí sú postihnutí rakovinou hrubého čreva, je odlišná, ako u zdravých - obsahuje väčšie množstvo choroboplodných baktérií. Z pohľadu prevencie rakoviny hrubého čreva je teda veľmi dôležité zdravie črevnej flóry.

Zmena stravovacích návykov

Jedným zo základných kameňov prevencie rakoviny hrubého čreva je zmena stravy. Polotovary a hotové jedlá, mäsové výrobky konzervované sodíkom, nadmerná konzumácia červeného mäsa, alkoholu, ďalej strava s nízkym obsahom vláknin - tieto rovnakou mierou zvyšujú šancu vzniku rakoviny hrubého čreva, preto je odporúčané skoncovať s ich konzumáciou, alebo ju aspoň minimalizovať. Konzumácia živočíšnych bielkovín môže byť úzko spojená s rakovinou, cukrovkou - diabetes, kardio-vaskulárnymi ochoreniami. Je to preto, nakoľko živočíšne bielkoviny podstatne znižujú účinnosť nášho trávenia. Oplatí sa preto prejsť na stravu bohatú na rastlinné bielkoviny a vlákniny, ako sú konopné semienka, chia semienka a koreň maca. Popri tom sa doporučuje zbaviť sa nahromadených toxínov detoxikáciou, resp. vykonať očistu čriev. Prednosťou očisty čriev je, že vylúči z tela parazity, produkujúce v rámci metabolizmu toxíny, ako aj pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry.

Skríningové vyšetrenia

Bezprostrednou príčinou rakoviny hrubého čreva sú črevné polypy, prípadne iné zmeny sliznice čreva, ako napr. vredy a rany. Medzi vredovým zápalom hrubého čreva a rakovinou sú vykazateľné isté spojitosti, pokiaľ ide o chronické zápalové ochorenie. Crohnova choroba rovnako môže spôsobiť vznik rakoviny hrubého čreva, ide tiež o chronický zápal, ktorý sa netýka len sliznice, ale celej črevnej steny a časom sa môžu vytvoriť vredy. Pokiaľ sú tieto zmeny včas spozorované, zhoršenie ochorenia je možné pozastaviť, čím klesá možnosť zmutovania zápalových buniek. Nakoľko rakovina hrubého čreva sa dotýka hlavne ľudí v strednom veku, práve im je odporúčaný občasný skríning, ale aj tým, u ktorých sa toto ochorenie už vyskytlo v rodine. Neodkladajme návštevu lekára, pokiaľ sa nám objaví v stolici krv, vôbec nie je isté, že ide len o zlatú žilu. Aj pri najmenších ťažkostiach konzultujme s odborným lekárom, nezabúdajme: je lepšie mať strach, ako sa naľakať.

Užívanie probiotík

Ako sme už spomínali, upravením rovnováhy črevnej flóry je možné znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. K tomu sú ale nepostrádateľné probiotiká, najčastejšie sa k nim dostaneme konzumáciou fermentovaných potravín, alebo kvalitnými výživovými doplnkami. K rýchlejšiemu rozmnožovaniu probiotických baktérií sú potrebné prebiotiká. Tieto znamenajú pre prospešné baktérie najdôležitejšiu výživu. Symbiotiká obsahujú oboje.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu