head

Zázvor môže byť prirodzeným nepriateľom rakoviny hrubého čreva

Zázvor môže byť prirodzeným nepriateľom rakoviny hrubého čreva
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Hrubé črevo

Zázvor je súčasťou každodennej stravy v Indii, Japonsku a v Číne, ale je obľúbený nielen kvôli svojej chuti. Ľudia v Ázii už dávno vedia o jeho vlastnostiach, ktoré pomáhajú pri ochrane zdravia.

Nedávno výskumníci zistili, že v týchto krajinách je nižší výskyt rakoviny hrubého čreva.

 

Začali sa výskumy

Výskumníci z Michigan Medical School podávali 30 zdravým dospelým ľuďom takú kapsulu, ktorá obsahovala buď 2 gramy zázvorového koreňa, alebo placebo. Ľudí požiadali, aby kapsuly užívali počas jedla a aby neužívali popri nich žiadne lieky, ani  aspirin či nesteroidné antiflogistiká.  Pred začiatkom výskumu a po jeho ukončení vybrali kus tkaniva z hrubého čreva. Potom, ako testovali tieto vzorky, zistili, že eikozanoidy obsiahnuté v zázvore sú schopné znížiť hladinu tých škodlivých látok, ktoré zvyšujú riziko vzniku zápalov a zhubných nádorov v hrubom čreve. Pri užívateľoch placeba nezistili žiadny rozdiel.

Exotický liek

Na Ďalekom východe používajú obyvatelia zázvor ako liečivú rastlinu už oddávna ako liek proti uhryznutiu hadom, proti cholere a malárii, ale užívajú ho aj pri nutkaní na vracanie a nevoľnosti. Zázvor je obľúbený v Ázii aj ako analgetikum, zmierňuje migrénovité bolesti hlavy, bolesti zubov, menštruačné kŕče, svalovú horúčku, resp. napomáha pri bolestiach svalov. Zvonka ho používajú vo forme obkladov, veď extrakt zo zázvora, vývar z neho, alebo jeho nastrúhané časti, zmierňujú opuchy a liečia sa ním miesta postihnuté uštipnutím hmyzu. Nezabúdajme ani na priaznivý účinok zázvora na trávenie, pri syndróme dráždivého čreva, črevných kŕčov, ako aj pri zápale žalúdka, odstraňuje nadúvanie a zmierňuje hnačkovité ochorenia. Rozpúšťa hlieny, dezinfikuje dýchacie cesty, zmierňuje zápal hrdla a kašeľ, ale aj horúčku.

 

Zázvor môžeme užívať čerstvý alebo ho môžeme piť po dúškoch vo vývare. Keďže je užívanie nemá vedľajšie účinky, môžu si ho aplikovať aj tehotné ženy alebo dojčiace matky, ktorým dokonca môže pomôcť aj pri podpore tvorby mlieka.

Zdroj:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-961-ginger.aspx?activeingredientid=961

http://www.webmd.com/colorectal-cancer/news/20111011/ginger-may-have-cancer-fighting-qualities#1

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu