head

Liečba rakoviny hrubého čreva | Terapie proti rakovine hrubého čreva

Liečba rakoviny hrubého čreva operáciou
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Hrubé črevo

Existujú rôzne spôsoby liečby rakoviny hrubého čreva, avšak najúspešnejším z nich je odstránenie celého nádoru pomocou chirurgického zákroku. Popri operácii môže byť kľúčová aj rádio- a chemoterapia, ďalej cielená a podporná liečba.

Rakovina hrubého čreva sa môže zaradiť medzi najčastejšie zhubné ochorenia, jej včasná diagnostika a liečba však môže zachrániť život. Spôsoby liečby závisia hlavne od polohy a veľkosti nádoru.

Chirurgické zákroky

Zvyčajným chirurgickým riešením je odstránenie postihnutej časti čreva. Táto metóda môže priniesť uzdravenie pre pacienta s rakovinou hrubého čreva pri odhalení nádoru v ranom štádiu ochorenia. Kolektómia je však vážnym zákrokom. V pokročilých štádiách sa neodstraňujú iba nádory ale aj okolité postihnuté tkanivo a lymfatické uzliny, čím predídu opätovnému prejavu rakoviny, alebo tvorbe metastáz. Pokiaľ je vyoperovaný úsek čreva krátky, zdravé okraje čriev sa iba zošijú. V prípade dlhšieho úseku čreva je vytvorený chirurgický otvor, nazvaný stómia. Pomocou tohto otvoru odchádza stolica do stomického vrecka pripevneného na bruchu. Toto často prežívajú pacienti dosť ťažko. Laparoskopia je ďalšou metódou pre liečbu rakoviny hrubého čreva, ktorý sa vykonáva pomocou endoskopie. Výhodou laparoskopie je, že nevyžaduje rez brušnej steny, na jej vykonanie sú potrebné iba 3-4 malé vstupné otvory. Tento zákrok sprevádza minimálne riziko a malé jazvy sa rýchlo zahoja.

Chemoterapia a rádioterapia

Rádioterapia je v prvom rade používaná pri liečbe rakoviny hrubého čreva a konečníka. Liečba chemoterapiou je hubenie rakovinových buniek protinádorovými liekmi. Na rozdiel od lokálnej rádioterapie, chemoterapia spôsobí liečby s účinkom na celý organizmus. Po chirurgickom zákroku sa môže aplikovať rádioterapia, chemoterapia a cielená liečba v závislosti od toho, aký zákrok bol vykonaný a akom štádiu je ochorenie.

Cielená biologická liečba

Lieky aplikované počas tejto terapie sú schopné identifikovať nádorové bunky podľa ich odlišných biologických vlastností, a následne ich cielene zničiť a zastaviť ich rozmnožovanie.

Liečba výživou

Podporná (suportívna) liečba je potrebná pri všetkých typoch nádorových ochorení, jednou z nich je liečba výživou. Táto výživa je protinádorová, zabraňuje vzniku metastáz, musí však byť registrovaná podľa noriem

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu