head

Komu a kedy je odporúčaný skríning rakoviny hrubého čreva

Skríning rakoviny hrubého čreva môže zachrániť život
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Hrubé črevo

Je načase brať vážne účasť na skríningoch, je to základ úspešného liečenia a znižovania úmrtnosti. Skríning rakoviny hrubého čreva sa výborne hodí pri včasnom rozpoznaní ochorenia, predrakovinového stavu a aj na včasnú liečbu objaveného ochorenia.  

Pri včasnom objavení rakoviny hrubého čreva sú výhliadky na vyliečenie veľmi dobré. Toto však nie je možné bez skríningu rakoviny hrubého čreva. Laboratórne vyšetrenie vzorky stolice je vhodné len na to, aby bola preukázaná prítomnosť krvi v stolici, avšak v stolici sa krv neobjavuje len pri nádorovom ochorení. Na druhej strane môže byť negatívny test zavádzajúci, nakoľko rakovina hrubého čreva nie vždy spôsobuje krvácanie.

Kedy sa objednať na skríning?

Rakovina hrubého čreva sa dotýka hlavne ľudí v strednom veku, preto je odporúčaný občasný skríning, a aj pre tých, kde sa v rodine ochorenie už vyskytlo. Nakoľko sa jedná o výnimočne agresívny typ rakoviny, pokiaľ sa rozšíri na sliznicu brušnej dutiny a na iné orgány, čas dožitia je len niekoľko mesiacov. Rovnako dôležité je absolvovať skríning rakoviny hrubého čreva aj pre tých, ktorí mali test na prítomnosť krvi v stolici pozitívny.  

Čím sa vykonáva skríning rakoviny hrubého čreva?

Na odhalenie rakoviny hrubého čreva je najvhodnejšia kolonoskopia, tzv. zrkadlenie čreva, nakoľko jej pomocou sa dajú odhaliť aj včasné zmeny, ba čo viac, počas vyšetrenia je možné bezbolestne odstrániť aj prípadné polypy. V záujme vylúčenia možnosti rakoviny hrubého čreva je v niektorých prípadoch nevyhnutné odobranie vzorky tkaniva, z ktorých sa vykáže prítomnosť nádorových buniek, ale ochorenie je možné v prípade potreby ujasniť aj pomocou obrazových techník, ako napr. MRI a CT. Kolonoskopia je okrem odhalenia ochorenia vhodná aj na odstránenie črevných polypov, považovaných za predrakovinový stav.  

Ako prebieha vyšetrenie?

Mnohých odrádza a majú strach z kolonoskopického vyšetrenia hrubého čreva. V dnešnej dobe prebieha vyšetrenie pomocou analgetík, v kľude, resp. v narkóze. Pri vedomí môže prípadné fúknutie vzduchu do čriev, resp. prechod sondy črevnými záhybmi, spôsobiť bolesť. Pobyt v nemocnici nie je potrebný, avšak 2-4 dni pred vyšetrením sa doporučuje konzumácia špeciálnej stravy s veľkým množstvom tekutín, aby sa hrubé črevo vyčistilo. Večer pred kolonoskopickým vyšetrením je potrebné užiť preháňadlo, resp. pomocou klystíru črevá vyčistiť. Následne sa konečníkom zavedie trubica, dlhá približne 1,5 metra, ktorá má na konci kameru a lampu. Ďalším krokom je roztiahnutie čriev za pomoci vzduchu, čím sa narovnajú črevné záhyby. Takto je možné objaviť aj prípadné skryté polypy, nádory a zápaly. V  prípade, že počas vyšetrenia lekár objaví nebezpečný polyp, dokáže ho prístrojom ľahko odstrániť. Počas kolonoskopického vyšetrenia je možné odobrať vzorku tkaniva, čím sa dostane lekár k presnejším informáciám v prípade deformácií.

Jednou z alternatív kolonoskopie je röntgen hrubého čreva naplnením kontrestnej látky, iým menom irigoskopia. táto síce zabezpečí nepriamy prehľad, ale touto metódou sa nedá odobrať vzorka tkaniva z podozrivých miest, len prezrieť snímky.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu