head

Príčiny rakoviny hrubého čreva: čo ju spôsobuje?

Čo spôsobuje nádor v hrubom čreve?
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Hrubé črevo

Príčiny rakoviny hrubého čreva nie sú presne špecifikované, avšak existujú také faktory, zvyšujú náchylnosť na ňu. V západných krajinách je toto ochorenie veľmi rozšírené, preto je možné predpokladať, že nezdravý spôsob života zohráva na jej výskyte veľkú rolu.

I napriek tomu, že rakovina hrubého čreva je jedno z najľahšie diagnostikovateľných ochorení, počet postihnutých na celom svete rastie. Je rozšírená hlavne v rozvinutých štátoch, preto sa dá predpokladať, že na jej pozadí je aj nezdravý spôsob života. Hoci sa rakovina hrubého čreva môže prejaviť u kohokoľvek, bez ohľadu na vek a pohlavie, najčastejšie sa dotýka ľudí vo veku nad 50 rokov. Pri skúmaní príčin rakoviny hrubého čreva sa preukázali isté súvislosti, ktoré by sme Vám radi ozrejmili.

Spôsob života

V modernom svete sa stretávame s rôznymi toxínmi denne, nech už je reč o jedlách plných prídavných látok, trans tukov, korenín a s vysokým obsahom kalórií, červenom mäse alebo pochutín. Nadmerná konzumácia alkoholu , fajčenie môžu zvyšovať náchylnosť okrem iného aj na rakovinu hrubého čreva, ale aj dlhodobo užívané lieky, dráždiace sliznicu čriev, môžu prispieť k prepuknutiu rakoviny hrubého čreva. Následkom konzumácie stravy s nízkym obsahom vláknin, sa toxíny ukladajú v hrubom čreve, vyvolávajú zápalové stavy - pokiaľ sa tieto zápaly stanú chronickými, môžu spustiť rakovinotvorné procesy.

Ochorenia

Crohnova choroba, vredový zápal hrubého čreva, obezita spôsobená cukrovkou - diabetes typu 2, tieto choroby sa môžu na pozadí rakoviny hrubého čreva a zvyšovať jej riziko. Ďalším rizikovým faktorom môže byť aj diagnostikovanie rakoviny maternice, krčka maternice a prsníka v predchádzajúcom období. Medzi príčinami rakoviny hrubého čreva figurujú aj infekcie spôsobené parazitmi - Parazity totiž produkujú toxické látky, ktoré poškodzujú tkanivá.

Genetika

Na pozadí ochorenia môže stáť aj genetika. Potvrdilo sa, že v rodinách, kde sa už rakovina hrubého čreva vyskytla, je väčšia šanca na vytvorenie nádoru v hrubom čreve.

Pri prevencii rakoviny hrubého čreva zohráva dôležitú úlohu odstránenie toxínov a nahromadených odpadových látok z čreva. Minimálne raz do roka vykonajme detoxikáciu a očistu čriev.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu