head

Probiotiká proti rakovine čreva – Ako pomáhajú pri prevencii?

Prevencia vzniku rakoviny čreva: ako pomáhajú probiotiká?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Hrubé črevo

Rakovina čreva  a je veľmi agresívny typ nádoru. Keď si ho nevšimneme včas, alebo zanedbáme liečbu, vo väčšine prípadov vedie k smrti. Najlepšou formou prevencie je pravidelné absolvovanie  kolonoskopického vyšetrenia, kým riziko jej vzniku môžeme znížiť užívaním probiotík. Ale probiotická kúra nám môže pomôcť aj ako doplnková liečba pri liečbe rakoviny čreva.

Rakovina čreva sa môže vyvinúť na ktorejkoľvek časti črevného traktu, je mimoriadne vážna, často končí smrťou, pritom je najľahšie diagnostikovateľná a vzniku zhubného nádoru sa dá predísť.

Druhy a príčiny vzniku

Existuje viac druhov rakoviny čreva. Najčastejšia je rakovina konečníka, ktorej výskyt je spomedzi všetkých druhov rakoviny čreva takmer štyridsať percent. Približne štvrtina prípadov sa týka sigmoidu, ale choroba nešetrí ani tenké črevo a hrubé črevo. Nepriamym predchodcom sú črevné polypy a zriedkavejšie aj iné zmeny na sliznici čriev, preto aj vredy a rany. Dá sa preukázať spojitosť medzi colitis ulcerosa  a vznikom rakoviny. Riziko jej vzniku značne zvyšuje životný štýl bez pohybu, obzvlášť nesprávna strava. Riziko vzniku rakoviny zvyšuje podľa výskumov hlavne konzumácia hotových jedál alebo polotovarov s vysokým obsahom prídavných látok, marinovaných a v soli konzervovaných  produktov, nadmerná konzumácia červeného mäsa a alkoholu, a tiež stravy chudobnej na vlákninu.

Ešte viac rizikových faktorov

Okrem vyššie spomenutého, i keď v menšej miere, ale dá sa preukázať aj dedičná tendencia, alebo vrodené orgánové zmeny. Rozhodujúci je však vek. Rakovina čreva (v prvom rade rakovina hrubého čreva) je hlavne chorobou vekovej kategórie nad 50 rokov, a týka sa väčšinou  žien. Práve preto, vo vlastnom záujme, vo veku 50 rokov si určite dajme urobiť kolonoskopiu hrubého čreva, v prípade negatívneho nálezu si ju dajme zopakovať každých 10 rokov! V prípade, že sa v rodine vyskytla rakovina čreva, prvé vyšetrenie sa oplatí urobiť ešte pred dovŕšením 30 rokov.

Príznaky sa objavia neskoro

Ako sme to už spomenuli, rakovine čreva sa dá celkom úspešne prechádzať, avšak nie preto, lebo sú jej príznaky jednoznačné. Práve naopak. Pacienti sú v začiatočnom štádiu často úplne bez príznakov. Príznaky, ktoré sa objavia neskôr, môžu často naznačovať aj iné ochorenia tráviaceho traktu.

Pri rakovine čreva je obzvlášť platné dobre známe heslo: lepšie je báť sa, ako preľaknúť. Preto ak si všimneme nasledovné ťažkosti, určite sa oplatí navštíviť lekára:

  • chronická hnačka a/alebo zápcha, tiež ich striedanie,
  • stále častejšia zápcha,
  • opakujúce sa nadúvanie,
  • neustále pálenie záhy, ktoré úplne nezmizne ani účinkom antacíd,
  • vyvrátenie nestrávených zvyškov potravy alebo žalúdočnej kyseliny,
  • nadmerná tvorba plynov v črevách,
  • neustále zlé trávenie,
  • opakované vracanie, nutkanie na vracanie,
  • žalúdočné alebo črevné kŕče po jedení,
  • celkový zlý psychický stav, únava.

 

Sprievodným príznakom rakoviny čreva v pokročilom štádiu je výrazný úbytok hmotnosti, môže sa stať, že pacient začne pociťovať odpor k mäsitým jedlám, kým u fajčiarov je typické zníženie chuti na nikotín. Znakom rakoviny čreva v pokročilom štádiu môže byť aj krvavé zvracanie, neutíchajúca bolesť brucha, vážna forma chudokrvnosti, opuchnuté členky, pigmentácia pokožky, a tiež krvavá stolica.

Často si mnohí myslia, že to posledné určite naznačuje rakovinu čreva. Nie je to celkom tak, pretože krvácanie sa neobjaví vždy, navyše krv môže naznačovať aj iné ochorenia (najčastejšie zlatú žilu). Napriek tomu to berme vážne a vždy si nechajme vyšetriť jeho príčinu.

Ako môžu pomôcť probiotiká?

Dobré baktérie črevnej flóry   čiže probiotiká, zohrávajú pri zachovaní zdravia sliznice čriev veľmi dôležitú úlohu. Ide o to, že spracujú prebiotické vlákniny (polysacharid), ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu. Počas tohto procesu vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (kyselina octová, kyselina propiónová, kyselina maslová), ktoré vyživujú bunky sliznice čriev, urýchľujú liečbu prípadných rán a vredov.

Kyselina maslová je po „spárovaní“ s glutamínom jedným z najsilnejších zdrojov energie pre bunky črevnej steny, prispieva k ich rozmnožovaniu a zdravému rastu. Jej ďalším účinkom je, že zabraňuje množeniu nádorových buniek, čím znižuje riziko vzniku rakoviny čreva.

Na toto našiel dôkaz výskum Kalifornskej univerzity (UCLA). Na základe tohto výskumu bolo zistené, že probiotická baktéria Bacillus polyfermenticus zabraňuje rastu tumoru, za klinických podmienok je možné aplikovať hu ako profylaktickú liečbu na zabránenie vzniku rakoviny hrubého čreva.

Posilnenie imunity probiotikami

Nesmieme zabudnúť, že konzumáciou probiotík môžeme „prebudiť“ svoj imunitný systém, čo je nevyhnutné aj pri prevencii a liečbe rakoviny čreva. Kľúčom je rovnováha črevnej flóry, ktorá keď sa naruší, čiže probiotické baktérie   budú v menšine, proti nádorom budú bojovať s omnoho menšou šancou.  

Riešením je preto príjem čo najväčšieho množstva probiotík, čo môžeme urobiť konzumáciou probiotických potravín (jogurty so živou kultúrou, kyslá kapusta, fermentované sójové bôby, kvasené uhorky). Problém je s nimi iba v tom, že nie každý ich má rád, je z nich potrebné zjesť pomerne veľké množstvo, navyše ani neobsahujú všetky dôležité kmene baktérií.

Najobozretnejší budeme vtedy, ak častú konzumáciu probiotických potravín doplníme užívaním  kvalitných probiotických doplnkov stravy. Dajte si pozor na to, aby prípravok obsahoval minimálne 8-10 kmeňov živých baktérií. Najlepšou voľbou je symbiotikum, ktoré okrem probiotík obsahuje aj prebiotickú vlákninu, ktorá je k ich rozmnožovaniu nevyhnutná.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420487/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16969130

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20520982

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796096/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu