head

Kolonoskopia: prečo môže vyšetrenie hrubého čreva zachrániť život?

Kolonoskopia: nebojte sa vyšetrenia hrubého čreva, ktoré môže zachrániť život
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Hrubé črevo

Rakovina hrubého čreva je jedným z najsmrteľnejších ochorení napriek tomu, že medzi nádorovými ochoreniami je možné najľahšie predísť práve tomuto druhu. Je k tomu potrebné včas absolvovať kolonoskopické vyšetrenie (vyšetrenie hrubého čreva), ktoré popri diagnostikovaní ochorenia je vhodné aj na odstránenie črevných polypov, ktoré sú považované za rizikový faktor pre vznik rakoviny.

Žiaľ, pre mnohých je rakovina hrubého čreva  stále tabuizovanou témou, okrem iného aj to je príčinou toho, že oveľa menej ľudí navštívi lekára a žiada o vykonanie kolonoskopie (vyšetrenia hrubého čreva). Vyšetrením je možné 100 percentne diagnostikovať nádorové ochorenie hrubého čreva, polypy hrubého čreva, ktoré sú považované za rizikový faktor pre vznik rakoviny, a tiež prítomnosť zápalových ochorení, ktoré tiež znamenajú riziko.

Kedy máme žiadať o kolonoskopické vyšetrenie?

Ak sa príznaky – krvavá stolica, chronická bolesť brucha, chronická zápcha, nadúvanie – už objavili, kolonoskopické vyšetrenie samé o sebe už nie je dokonalým riešením proti rakovine hrubého čreva. Ak je stav ešte bez príznakov, potom môže kolonoskopia v pravom slova zmysle zachrániť život, pretože pomocou nej je možné odhaliť a odstrániť tie výrastky na hrubom čreve (polypy), z ktorých sa s veľkou pravdepodobnosťou vyvinie zhubný nádor. Nakoľko tento proces trvá približne 10 rokov a rakovina hrubého čreva je chorobou ľudí nad 50 rokov, kolonoskopické vyšetrenie si prvý krát nechajme urobiť niečo pred dovŕšením 50. roku veku. Potom ho už stačí opakovať iba každých desať rokov. Ak sa v rodine už vyskytla rakovina hrubého čreva, kolonoskopické vyšetrenie sa odporúča robiť od veku 20 rokov, ročne 3 – 4 krát.

Ako prebieha vyšetrenie?

Napriek tomu, že nie je príjemné, kolonoskopické vyšetrenie nespôsobuje závažné bolesti, predsa sa vyšetrenie robí v lokálnej, alebo v celkovej anestézii. Pobyt v nemocnici nie je potrebný, pred vyšetrením sa však vyčistia črevá pomocou preháňadiel a/alebo klystíru. Potom sa zavedie približne 1,5 metrov dlhá trubica, na ktorej konci sa nachádza kamera a lampa. Pre docielenie dokonalej diagnózy sa pomocou oxidu uhličitého roztiahnu črevá, pretože vďaka nemu sa narovnajú črevné záhyby a skryté polypy, nádory a zápaly sa stanú viditeľnými. Keď počas vyšetrenia lekár objaví nebezpečný polyp, prístrojom ho dokáže ľahko odstrániť. Počas kolonoskopie môžu odobrať vzorky, z ktorých je možné získať presnejšie informácie o prípadných deformáciách. Samotné kolonoskopické vyšetrenie trvá v priemere 40-45 minút, po vyšetrení môže pacient onedlho ísť domov.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu