head

Vysoký krvný tlak: možno premôcť zdravým životným štýlom

Vysoký krvný tlak možno premôcť zdravým životným štýlom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

V súvislosti s vysokým krvným tlakom je alarmujúci údaj, že v Európe sa týka asi 30-40 % priemerného obyvateľstva, čím sú aj srdcovo-cievne ochorenia na poprednej priečke ako príčina úmrtí. Mnohí ani len netušia, že jediný ortuťový milimeter zvýšenia zvyšuje riziko vytvorenia kardio-vaskulárnych chorôb o jedno percento, pričom aj v pozadí mozgovej príhody stojí vo vysokom percente prípadov vysoký krvný tlak. Podľa predpovedí bude potrebné v priebehu 10 rokov liečiť na vysoký krvný tlak 1,5 miliardy ľudí na svete, čo je takmer dvojnásobok doterajších hodnôt.

Aký krvný tlak sa považuje za vysoký?

Stály krvný tlak nad 140/90 možno už nazvať chorobou. Systolický, t. j. horná hodnota ukazuje v hlavnej tepne ramena ten tlak, ktorý vzniká zmrštením srdca kým nižšie uvedená hodnota - diastolický tlak ukazuje na tlak v prestávkach medzi jednotlivými údermi srdca. Vysoký systolický tlak je spôsobený stratou pružnosti tkanív, ako aj kôrnatením veľkých tepien, vo vzniku ktorého zohrávajú úlohu aj stravovacie faktory a faktory životného štýlu. Zvýšený diastolický tlak môže vzniknúť zúžením vlásočnicových ciev, alebo zvýšenou hustotou krvi. Bolo spozorované, že pokiaľ sa v rodine vyskytuje vysoký krvný tlak alebo srdcovo-cievne ochorenia často, potom je vznik choroby pravdepodobnejší.  Rizikovými faktormi sú stres, nadváha, značný príjem soli, ako aj hormonálna porucha.

Útočí zákerne

Chorobu veľmi výstižne volajú aj nemým zabijakom, pretože ťažkosti nespôsobuje často, stáva sa, že problém krvného tlaku sa zistí až pri srdcovom záchvate, alebo mozgovej príhode. Preto je dôležité screeningové vyšetrenie, a v prípadoch bolesti hlavy, podráždenosti, malátnosti, bolestiach v hrudi, krvácaní z nosa je vyhľadanie lekára bezodkladné. Keď niekomu namerajú vysoký krvný tlak, odporúča sa aj kontrola na očnom a aj pravidelná kontrola u kardiológa, keď sa ultrazvukom vyšetrí, v akom stave je stena srdca, ktorá vykonáva väčšiu časť práce. Dôležitý je aj stav obličiek, keďže ako komplikácie vysokého krvného tlaku sa aj v nich poškodzujú cievy. Tretia komplikácia je poškodenie ciev v mozgu, čo predstavuje živnú pôdu pre vznik mozgovej príhody. 

Čo proti tomu môžeme robiť?

Najjednoduchšia forma liečenia vysokého krvného tlaku je prejsť na zdravý životný štýl, reforma výživy, v prípade nadváhy redukcia hmotnosti. Pozoruhodným údajom je, že 10 zhodených kilogramov činí pokles krvného tlaku o 1 ortuťový milimeter. Dôležité byť zdržanlivejší v používaní soli a vynechať trvanlivé mäsové výrobky bohaté na sodík,  

ako aj pravidelný, denný telesný pohyb. Vyhýbajme sa jedlám pečeným v oleji, tuku na varenie a šalátovým olejom, majonéze, margarínu, minimalizujme konzumáciu kávy a alkoholu. Odporúča sa aj zanechať fajčenie.

Alternatívne riešenia

Do zdravého životného štýlu sa doporučuje zaviesť akupunktúru, homeopatiu, respektíve Bachovu kvetinovú terapiu, ich pomocou možno liečiť poruchy orgánov aj vysoký krvný tlak.
Zavolajme si na pomoc prírodu, v prípade vysokého krvného tlaku je dobrou radou užívanie čaju z cesnaku, kvetných lupienkov slnečnice, imela bieleho a hlohu jednosemenného. Keďže krvný tlak zvyšuje aj stres, treba sa vyvarovať napätých situácií, a oplatí sa osvojiť si niekoľko relaxačných techník.

Zdroj:

http://symptomsys.com/hu/pages/1580893

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu