head

Liečivé účinky grapefruitu | Prečo ho konzumovať?

Grapefruit: prečo si ho zvoliť pri diéte a na posilnenie imunity?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Detoxikácia doma

Liečivé účinky grapefruitu | Prečo ho konzumovať?

Rastie v strapcoch podobne ako hrozno, odtiaľ pochádza jeho pomenovanie- grapefruit, a je výsledkom prirodzeného kríženia pomaranča a pomela. Účinne pomáha pri chudnutí, skvele posilňuje imunitu, za svoje liečivé účinky vďačí predovšetkým vysokému obsahu vitamínu C.   Nezávisle od ročného obdobia sa konzumácia grapefruitov, alebo ich čerstvo lisovanej šťavy, odporúča počas celého roka. Našťastie to nie je žiadny problém, nakoľko toto exotické ovocie sapestuje na viacerých kontinentoch, preto ho máme k dispozícii čerstvé kedykoľvek.  

Chudnime pomocou grapefruitu

Už desaťročia sa teší stálemu úspechu práve grapefruitová diéta, jej zástancovia si totiž myslia, že enzýmy, ktoré sa nachádzajú v ovocí, sú schopné spaľovať tuky. Žiaľ, toto tvrdenie nemá žiadny reálny podklad, je však faktom, že ak pred jedlom zjeme polovicu grapefruitu, alebo vypijeme šťavu z jedného grapefruitu, chudnutie bude mať ľahší priebeh. Dôvodom je to, že kvôli vysokému obsahu vody a vlákniny rýchlo navodí pocit sýtosti. Klasická grapefruitová diéta práve preto nepredpisuje nič iné, iba každým jedlom skonzumovať jeden grapefruit.  

C-vitamínová bomba s antioxidačnými účinkami

Liečivé účinky grapefruitu sa dá odvodiť z väčšej časť od jeho vysokého obsahu vitamínu C: polovica grapefruitu pokrýva viac ako polovicu dennej odporúčanej dávky vitamínu C, okrem toho je bohatý na antioxidanty, medzi nimi aj na lykopén, ktorý sa považuje za jedného z najsilnejších antioxidantov. Tieto zložky posilňujú imunitný systém, pomáhajú viazať voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za vznik rakoviny, zápalov, srdcovo – cievnych ochorení a za predčasné starnutie pokožky. Antioxidanty grapefruitu prispievajú k tomu, že jeho pravidelnou konzumáciou bude organizmus odolnejší voči ochoreniam dýchacích ciest, prechladnutiu a chrípke, môže tiež znížiť prejavy astmy, Alzheimerovej choroby a zápalov kĺbov. Protinádorové vlastnosti grapefruitu posilňujú aj jeho limonoidy, ktoré nepriamo pomáhajú pri prevencii vzniku a liečbe mimoriadne rýchlo sa šíriacej rakoviny pľúc.

Ešte viac účinkov na ochranu srdca

Zjedením jedného pekného, veľkého grapefruitu urobíte pre svoje srdce veľmi veľa. Jednak kvôli už spomenutým antioxidantom, ale aj preto, lebo má vysoký obsah draslíka a je bohatý na pektín, ktorý znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Šťava z grapefruitu môže regulovať aj hladinu cukru v krvi a tvorbu inzulínu, a tiež zmierniť bolesť hlavy.

Grapefruit na detoxikáciu

Pretože je grapefruit bohatý na rastlinné vlákniny, jeho pravidelnou konzumáciou sa môže normalizovať trávenie a vyprázdňovanie. Vlákniny prečistia hrubé črevo, vďaka čomu grapefruit odstráni aj nahromadené usadeniny a toxické látky, ale aj črevné parazity, zlepšuje látkovú výmenu a napraví rovnováhu črevnej flóry. To posledné je nevyhnutné preto, lebo črevná flóra priamo ovplyvňuje činnosť imunitného systému. Grapefruit navyše detoxikuje pečeň, prečistí obličkya močové cesty, čo okrem odstránenia toxínov prispieva aj k prevencii vzniku obličkových kameňov.

Výborný aj na dezinfekciu

Podporuje liečbu zápalov čriev, prispieva k prevencii vzniku vredov, jeho semienka majú prirodzené protizápalové a antibakteriálne účinky. Olej z grapefruitu sa úspešne používa na liečbu vyrážok a zápalov kože.

Odvolávky:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3721883/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22304836

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16579728

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3229016

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu