head

Imelo, ochranca srdca a cievnej sústavy

Imelo na ochranu srdca
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Detoxikácia doma

Kelti si natoľko vážili imelo, že ho rezali zlatým kosákom, aby si zachovalo svoje účinné látky. Aj Hermes chránil zamknutú bránu imelom.

Listy a vetvy imela bieleho, ktoré rastie na kríkoch a stromoch, môžu byť dokonalým prírodným liekom pre tých, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, kŕčovými žilami, ale sú výborné aj proti kŕčom.

Posilňuje srdce

Imelo biele je prírodným posilňovačom srdca, čistí cievny systém  a znižuje srdcovú frekvenciu. Imelo pomáha stabilizovať, znižovať krvný tlak reguluje rytmus srdca, ale je účinné aj v prípade problémov s kôrnatením ciev a kŕčovými žilami. Na kôrnatenie ciev sa oplatí piť denne jednu šálku čaju pripraveného lúhovaním za studena nalačno, na srdcové problémy zase týždenne 1-3 šálky pred spaním. Na kŕčové žily, bolesti kĺbov si z jeho listov a roztlačených bobúľ môžeme urobiť teplý zábal.

Znižuje krvný tlak

V závislosti od toho, odkiaľ si ho nazbierame, niektoré účinné látky imela sa zosilňujú. Imelo zozbierané z kríka hlohu mimoriadne účinne znižuje krvný tlak a pomáha udržiavať acido - bázickú rovnováhu  organizmu. Najlepšie však je, keď si ho kúpime v lekárni alebo v obchodoch s liečivými rastlinami, lebo si ho ľahko môžeme pomýliť s imelom žltým.

Detoxikuje

Močopudný účinok imela nám môže veľmi dobre poslúžiť aj v období detoxikačnej kúry. Účinné látky rastliny sa používajú aj na zmiernenie vedľajších účinkov chemoterapie: pretože tlmí bolesť, posilňuje imunitný systém a zlepšuje celkovú duševnú pohodu.

Posilňuje imunitný systém

Čajom z imela si môžeme posilniť aj svoj imunitný systém: čaj pime mesačne 2-3 krát a náš organizmus bude v chrípkovej  sezóne odolnejší. Táto rastlina môže byť účinná aj vtedy, keď chceme liečiť prechladnutie: priaznivo pôsobí proti kašľu, dokonca ja proti astmatickému kašľu.

Pomáha pri koncentrácii

Imelo nie je vzácne len kvôli jeho schopnosti priaznivo vplývať na naše srdce, pretože priaznivo vplýva aj na náš duševný výkon. Doplnok stravy s obsahom imela a čaj pripravený z rastliny pomáha pri koncentrácii, preto ak si chceme zachovať sviežu myseľ, urobíme dobre, ak sa s touto rastlinou spriatelíme.

Zdroj:

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-917-european%20mistletoe.aspx?activeingredientid=917&activeingredientname=european%20mistletoe

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu