head

Helicobacter pylori: je prospešný, alebo nie?

Helicobacter pylori
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Je síce pravdou, že helicobacter pylori môže byť zodpovedný za vznik žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka, avšak táto baktéria dokáže aj ochrániť pred mnohými ochoreniami. Ako je to možné?

Helicobacter pylori produkuje škodlivé, nebezpečné toxíny, preto je najlepšie zbaviť sa ho - počujeme často. Avšak skôr, ako by sme sa ich drastickým spôsobom zbavili, spoznajme aj ich dobrú stránku.

Môže spôsobiť rakovinu

Baktérie helicobacter pylori sa rozmnožujú v sliznici žalúdka, v tejto vrstve sú totiž najmenej vystavené pôsobeniu žalúdočných kyselín. Tieto malé mikroorganizmy poškodzovaním prirodzeného obrannéno mechanizmu žalúdka proti kyseline, resp. produkciou toxínov, prispievajú ku vzniku vredov, rakoviny dvanástnika a žalúdka, ďalej ku vzniku nádorov lymfatickej sústavy žalúdka a čriev. Preto je infekcia spôsobená helicobacterom pylori liečená hlavne antibiotikami. Približne u každého 5 človeka, u ktorého sa tento patogén objavil, sú steny žalúdka poškodené drobnými ranami. Avšak je nutné na tieto baktérie pozerať len ako na nepriateľa? Produkujú len nebezpečné toxíny, alebo majú aj nejaký pozitívny vplyv na nás?

Môže chrániť pred rakovinou

V jednom z najväčších pokusov, skúmajúceho baktériu helicobacter pylori a jej účinky, dospeli k zisteniu: jeden bakteriálny kmeň, pokladaný za veľmi nebezpečný, môže doslova užitočne spolupracovať s naším telom. Počas pozorovania niekoľkých desiatok tisíc účastníkov testovania, trvajúceho viac ako 12 rokov, vedci zistili, že u tých, ktorí boli nositeľmi helicobactera pylori, sa častejšie vyvinula rakovina žalúdka, avšak podstatne zriedkavejšie rakovina pľúc , či krvácanie do mozgu. Táto baktéria totiž pozitívne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému, a to tak, že usadí sa v žalúdku, následkom čoho organizmus začne produkovať také imunobunky, nazývané aj T-bunky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane proti nádorom a vírusom. U tých, ktorí boli nositeľmi helicobactera pylori sa aj príznaky ekzému prejavili v menšom počte ( o tretinu menej), pokiaľ sa ho však zbavíme pomocou antibiotík, staneme sa nechránenými voči ochoreniam.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu