head

Potravinová intolerancia a jej typy - Na vine nemusí byť len glutén a laktóza

Potravinová intolerancia sa prejavuje vo viacerých formách
Potravinová intolerancia sa prejavuje vo viacerých formách
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

V prípade tráviacich ťažkostí sa oplatí všímať si, či ich intenzita stúpa po konzumácii jedál a nápojov. Pokiaľ áno, na pozadí ťažkostí môže stáť potravinová intolerancia, ktorú môže vyvolať gluténová intolerancia, intolerancia na laktózu, ale aj prídavné látky v potravinách a jedlách.

Potravinová intolerancia je problém, ktorý sa dotýka mnohých z nás. Avšak čo ju vyvoláva, ako konať proti nej? Odpovede nájdete v článku.

Intolerancia laktózy

Jednou z najčastejších potravinových intolerancií je intolerancia na laktózu, na pozadí ktorej je nedostatok enzýmu laktáza. Úlohou tohto enzýmu je odbúravanie cukru a laktózy v mliečnych výrobkoch. Pokiaľ sa tak nestane, túto “prácu” vykonajú probiotické baktérie, žijúce v črevnom systéme, čoho následkom je zvýšená tvorba plynov, nadúvanie, bolesti brucha a hnačka, a to v priebehu 30 minút až dvoch hodín po konzumácii laktózy. U dojčiat je tento stav zvlášť nebezpečný, pretože silná hnačka a následná dehydratácia môže spôsobiť vážny stav.
Pokročilým vekom hladina laktázy typicky klesá, následkom čoho sa potravinová intolerancia, súvisiaca s intoleranciou laktózy, stáva častejšou.

Predčasný pôrod, operačné zákroky týkajúce sa črevného systému, bakteriálna, alebo vírusová infekcia tenkého čreva, črevné ochorenia - ako napr. celiakia, a nedostatočná produkcia laktázy - toto všetko môže ovplyvniť vznik intolerancie laktózy.

Ako sa dá intolerancia na laktózu vykázať?

V laboratórnych podmienkach je intolerancia na laktózu ľahko identifikovateľná, potrebné je k tomu len vyšetrenie krvi a/alebo vyšetrenie dychu. Liečba potravinovej intolerancie, ktorej následkom je intolerancia na laktózu, pozostáva z konzumácie bezlaktózových produktov a výživových doplnkov nahradzujúcich tráviace enzýmy. Rovnako dobre poslúžia aj probiotiká, napokon napravením črevnej flóry bude trávenie jedál a nápojov s obsahom laktózy účinnejšie.

Netreba zabúdať ani na to, že ľudia trpiaci intoleranciou laktózy môžu väčšinou konzumovať 12 gramov laktózy denne bez akýchkoľvek problémov. Je to dávka primeraná 250 ml mlieka, pohára jogurtu, alebo niekoľko dgk tvrdého syra.
Je dôležité dodať, že zníženou konzumáciou mliečnych výrobkov môže nastať nedostatok vápnika a vitamínu D. Preto je v takýchto prípadoch sa odporúča doplnenie potrebných živín, vitamínov a minerálnych látok.

Prídavné látky

Prídavné látky sa používajú na zlepšenie istých vlastností a chuti niektorých jedál a nápojov. Často sa používa glutaman sodný (inám menom MSG, glutaman, alebo E621) a siričitany, ktoré vyvolávajú škodlivé reakcie. Na tento druh potravinovej intolerancie môže poukazovať začervenanie, náhly nával tepla, bolesti hlavy a bolesti v oblasti hrudníka, ako aj zosilnenie dýchacích problémov u astmatikov.

Kontrolujme zakaždým, či dané potraviny obsahujú prídavné látky, a pokiaľ áno, ktoré sú to.

Gluténová intolerancia

v skutočnosti môže mať gluténová intolerancia genetický pôvod, resp. môže byť autoimúnneho charakteru.
Sú ľudia trpiaci gluténovou intoleranciou, u ktorých sa príznaky dlho neprejavujú vôbec  (z jednej časti je toto dôvod, prečo 90% postihnutých ani nevie o svojej intolerancii), ale
príznaky aj tak nie sú typické. Najčastejšie sú nasledovné: žalúdočné a črevné problémy, nadúvanie, hnačka, únava, zmena nálad, bezdôvodné chudnutie, ale aj svrbiace vyrážky, bolesti kĺbov a kostí, zápal kĺbov, rednutie kostí, depresia, alebo úzkosť, tŕpnutie končatín, ďalej chudokrvnosť, nedostatok železa, poruchy menštruácie, vo vážnejších prípadoch neplodnosť, alebo opakovaný spontánny potrat, afty v ústnej dutine, rastové poruchy u dojčiat a detí.

Pre určenie diagnózy je ako prvý krok dostať v lekárňach test, ktorý je možné si urobiť, potom nasleduje odber krvi. Ťažšou formou je celiakia, v prípade podozrenia na ňu je potrebná biopsia tenkého čreva, ktorou je možné určiť aj zdravie sliznice. Celiakia sa od gluténovej intolerancie líši v prvom rade v tom, že spôsobuje chronický zápal čriev. Bielkoviny obilnín obsahujúcich glutén, pšenice, raži, alebo jačmeňa, stimulujú imunitný systém k tomu, aby napadol výstupky podobné rukavici - klky, nachádzajúce sa na povrchu sliznice čriev.  

Liečba gluténovej intolerancie

Neodmysliteľnou súčasťou liečby gluténovej intolerancie je bezgluténová strava. Podstatou diéty pri takejto potravinovej intolerancii je to, že sa treba vyhýbať pšenici, raži a jačmeňu, a potravinám pripraveným z týchto obilnín. Hoci neodstránia ani gluténovú intoleranciu, ani celiakiu, probiotiká nám môžu pomôcť aj v takomto prípade: zmierňujú ťažkosti, urýchľujú regeneráciu sliznice čriev, ako aj upravujú rovnováhu črevnej flóry, ktorá bola poškodená vplyvom častých hnačiek.


Zdroje:
https://www.healthline.com/health/allergies/gluten-allergy-symptoms
https://celiac.org/celiac-disease/understanding-celiac-disease-2/what-is-celiac-disease/
http://www.drnatura.com/healthy-diet/food-intolerance/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu