head

Zázvorový čaj: exotický liek na chladné mesiace

Zázvorový čaj: proti prechladnutiu, na zníženie teploty, riedenie hlienov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Liečivé bylinky

V ázijskom liečiteľstve sa zázvorový čaj používa už tisícky rokov. Nie je to žiadna náhoda, lebo má veľa liečivých účinkov. Príchodom chladnejšieho počasia sa nám oplatí konzumovať ho každodenne, nakoľko je mimoriadne účinný v prevencii a zmiernení príznakov chorôb z prechladnutia, či už nádchy  alebo chrípky

 

Sezóna zázvorového čaju je v našich končinách najmä v období chladnejších mesiacov, to avšak ale neznamená, že ho nemôžeme denne popíjať počas celého roka. Škála liečivých účinkov zázvoru je mimoriadne široká, na jeseň a v zime môže poslúžiť najmä na tlmenie kašľa a zníženie teploty. Zázvor je dobre kombinovateľný s inými liečivými rastlinami, preto účinné látky, ktoré sa v nich nachádzajú, navzájom zosilnia svoj účinok.

Dezinfikuje dýchacie cesty

Zázvorový čaj vďačí sa svoju charakteristickú vôňu a štipľavú chuť gingerolu a sogaolu, ktoré majú liečivý účinok, ale liečivý účinok majú aj jeho esenciálne oleje, najmä kurkumén a bizabolén.

Vzácne účinné látky vznikajú v koreňovej časti rastliny, preto používame na konzumáciu práve túto jej časť. Chuť má intenzívnu, štipľavú, ale v závislosti od dĺžky varenia alebo namáčania ju môžeme zmierniť. Vo všeobecnosti sa dá o zázvore povedať, že zvyšuje odolnosť  imunitného systému  voči infekciám, ochoreniam z prechladnutia, chrípke, horúčke, kašľu, a mimoriadne účinný je proti zápalu hrdla. Okrem toho riedi hlieny, dezinfikuje dýchacie cesty, urýchľuje hojenie bakteriálnych infekcií, ktoré vznikli ako komplikácie vírusových ochorení, čiže má samé také vlastnosti, kvôli ktorým jednoducho nemôže chýbať z našej domácej lekárničky.

Na tráviace problémy

V ľudovom liečiteľstve sa koreň zázvoru využíva predovšetkým na napravenie trávenia a liečbu tráviacich problémov , tiež na detoxikáciu , ale na odstránenie nepríjemného zápachu z úst tiež zvykli žuvať koreň zázvoru. Zázvorový čaj  upokojuje žalúdok, zmierňuje nutkanie na vracanie, odstraňuje kŕče a podporuje trávenie, zmierňuje kŕčovité sťahy tráviaceho systému a aj na boľavý žalúdok pôsobí upokojujúco. Proti nutkaniu na vracanie je minimálne tak účinný, ako syntetické lieky. Viac výskumov dokazuje účinok zázvoru proti migrenóznej bolesti hlavy, ale je dobrý aj na zmiernenie kŕčov. Nepomáha iba v prípade žalúdočných kŕčov, ale zmierňuje aj bolestivé sťahy hladkého svalstva maternice počas menštruácie.

Vedeli ste?

Zázvor je účinným afrodiziakom, nakoľko zvyšuje sexuálnu túžbu.  Podľa ázijskej medicíny „rozpaľuje telo“. Podporuje prúdenie krvi do pohlavných orgánov a zvyšuje sexuálne potešenie.

Ako si urobiť čaj?

Čerstvý zázvor očistime, potom nakrájajme na drobné kúsky. 2 -3 kúsky varme s jednou šálkou vody na miernom ohni 4 minúty až kým voda nezovrie. Čaj môžeme ochutiť trochou medu, pime ho za tepla. Ďalší možný spôsob prípravy čaju je lúhovanie. V tomto prípade 3-4 kúsky koreňa zázvoru obarme jedným litrom vody, nechajme odstáť 15 minút, potom sceďme. Môžeme dochutiť medom, trochou citrónovej šťavy, ale zázvorový čaj je chutný aj bez ochutenia.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu