head

Zelený čaj: prečo ho piť pravidelne?

Zelený čaj má nielen antioxidačné a imunitu posilňujúce účinky, ale zmierňuje stres a ošetruje pokožku
Zelený čaj má nielen antioxidačné a imunitu posilňujúce účinky, ale zmierňuje stres a ošetruje pokožku
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Jedna šálka osviežujúceho zeleného čaju padne každému dobre, nezávisle od ročného obdobia. Táto obľúbená tekutina však nielenže naplní energiou, ale má aj vynikajúce antioxidačné účinky a posilňuje aj imunitný systém. Verili by ste však, že je použiteľný v neposlednom rade aj na ošetrenie pleti, dokonca podporuje zelený čaj aj chudnutie?

V čom spočíva jeho tajomstvo?

Zelený čaj disponuje silou, ktorá spočíva v polyfenoloch a flavonoidoch, ktoré obsahuje. Vďaka týmto zlúčeninám je mimoriadne účinným antioxidantom, pôsobí proti zápalom, ale pomáha aj v boji proti ochoreniam ciev, bolestiam kĺbov a zhubným nádoroch.

Je zaujímavé, že v Japonsku je nízky výskyt rakoviny pľúc a to i napriek tomu, že je tam mimoriadne vysoký pomer fajčiarov. Je to vďaka tomu, že Japonci pravidelne, niekoľkokrát denne pijú zelený čaj.

Zmierňuje napätie

Zelený čaj, ktorý možno piť studený, aj teplý, obsahuje veľké množstvo kofeínu a teofilínu, vďaka ktorému môže pôsobiť povzbudzujúco, zlepšovať pamäť. Aminokyselina L-theanín, ktorú obsahuje, môže mať upokojujúce účinky na nervovú sústavu, uvoľňovať napätie a úzkosť, zmierňovať depresiu.

Prečisťuje

Klinické výskumy potvrdzujú, že podporuje imunitný systém, jeho konzumácia spomaľuje rast zhubných nádorov, zabraňuje vzniku Parkinsonovej choroby, ktorú sprevádza odumieranie nervových buniek, a pomáha odstrániť toxické látky poškodzujúce mozgové a iné bunky organizmu. Jeho pravidelná konzumácia znižuje riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení.

Podporuje tráviacu sústavu

Konzumácia viac ako štyroch šálok zeleného čaju denne reguluje hladinu cholesterolu v krvi, má priaznivý vplyv na zápalové ochorenia čriev, ktoré vznikajú následkom oslabeného imunitného systému, a je možné ho užívať aj v prípade žalúdočných problémov. Môže vynikajúco poslúžiť v prípade nevoľnosti spojenej s vracaním, alebo hnačky. Podporuje činnosť pečene, navyše vynikajúco spaľuje tuk, pretože znižuje vylučovanie enzýmov zodpovedných za ukladanie tuku až o jednu tretinu. Vďaka diuretickým účinkom zeleného čaju sa môžeme zbaviť aj edémov - opuchov v organizme.  Nakoľko reguluje hladinu cukru v krvi, môžeme ho aplikovať ako prevenciu a liečbu cukrovky.

Prírodné ošetrovanie pokožky a úst

Obklady zo zeleného čaju ukľudňujú pokožku v prípade spálenia, alebo pri zápale, zabraňujú vzniku rakoviny kože, ale možno ich použiť aj na zmiernenie vačkov pod očami. Je skvelým protizápalovým prostriedkom, napína, revitalizuje a hydratuje pokožku, preto môže byť účinný aj pri celulitíde. Kúpeľ zo zeleného čaju je účinný proti hubovému ochoreniu nôh, a krém zo zeleného čaju sa oplatí použiť v prípade výskytu bradavíc na genitáliách.

Kloktanie zeleným čajom zabráni prechladnutiu a chrípke. Nakoľko zmierňuje bolesť, po extrakcii - vytrhnutí  zuba ho pime vlažný a po dúškoch, v podobe ústnej vody pomáha predchádzať ochoreniam ďasien.

 

Zdroj:
http://www.webmd.com/food-recipes/features/health-benefits-of-green-tea#1
https://www.cancertutor.com/greentea/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu