head

Pestrec mariánsky: prirodzená protilátka muchotrávky zelenej

Liečivé účinky pestreca mariánskeho
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Hoci je antioxidačne pôsobiaci pestrec mariánsky používaný najmä na posilnenie pečene, a na jeho detoxikáciu, jeho liečivé účinky ďaleko prevyšujú tieto aplikácie. Okrem svojich liečivých vlastností je pestrec mariánsky jediným prirodzeným prostriedkom proti smrteľne jedovatej muchotrávke zelenej a jeho antioxidačné zložky účinne bojujú aj proti kožným infekciám.
Každá časť pestreca mariánskeho (Silybum marianum) je prirodzeným liečivom, jeho priaznivé vlastnosti však môžeme najlepšie užívať vo forme extraktu, alebo použitím krému s pestrecom mariánskym.  Najväčšie pozitíva tejto liečivej rastliny sme zhrnuli do jednotlivých bodov, aj keď tým nie je vymenované všetko.

Na menštruačné poruchy

Pestrec mariánsky je schopný vyhladiť svalstvo maternice, zvýšiť prietok krvi, a zabezpečiť pružnosť malých ciev v bruchu, ktoré zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu v prípade silného krvácania.

Proti otrave jedlom

Pestrec mariánsky vystupuje účinne aj proti otrave muchotrávkou zelenou, a môžeme prijať ako fakt, že účinná látka rastliny po prijatí do organizmu pôsobí proti škodlivým účinkom otravy.

Na nervovú sústavu

Chráni nervy, a priaznivo ovplyvňuje ich fungovanie, čím chráni náš mozog pred starnutím. Pestrec mariánsky zmierňuje a účinne lieči aj depresiu.

Proti nádorom

Kľúčovú úlohu zohráva pestrec mariánsky aj v boji proti rakovine: výskumy potvrdzujú, že účinne vystupuje proti rakovinovým ochoreniam, keďže výrazne detoxikuje pečeň, a po užití 80-200 mg extraktu denne môže pôsobiť aj proti škodlivým účinkom ožarovania.

Na čistenie pleti

Pestrec mariánsky stimuluje činnosť pečene, čistí krv, čím sa stáva aj pleť žiarivejšou a sviežejšou. Redukuje začervenanie a príznaky kožných infekcií. Táto liečivá rastlina zmierňuje problémy so psoriázou, jeho antioxidačné činitele bojujú proti kožným infekciám. Vďaka svojmu antioxidačnému pôsobeniu pôsobí aj proti rakovinovým zmenám pokožky, môže pomáhať aj proti melanómu.

Na posilnenie imunity

Hydratuje a upokojuje suchú a zapálenú sliznicu, redukuje iritácie v organizme a zápaly a zefektívňuje činnosť imunitného systému.

Na ochranu pečene

Výskumy potvrdzujú, že pestrec mariánsky stupňuje syntézu bielkovín, čo je veľmi dôležité pre regeneráciu pečeňových buniek a na kompenzáciu jedovatých látok. Touto liečivou bylinou možno účinne liečiť alkoholické zmeny na pečeni, ako aj cirhózu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu