head

Anýz: korenina chrániaca zdravie

anýz
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Anýz disponuje vynikajúcimi liečivými účinkami a predsa nás väčšinou napadá asociácia vône sladkých, medových, korenitých zákuskov, prípadne cukríky na  bolesť hrdla.  Je tak mnohostranný, že je priam ťažké vymenovať všetky jeho dobročinné vlastnosti.

Už v  staroveku ho obľubovali

Už starovekí Egypťania, Gréci a Rimania ho vedome používali, takže bedrovník anýzový (Pimpinella anisum) je jedným z najstarších pestovaných korenín. Ľudové liečiteľstvo odporúča silný odvar z anýzu na tíšenie kašľa, v Egypte bol využívaný ako korenina a aj ako základná zložka voňaviek. U Rimanov sa sladkosti, či nápoje pripravovali s anýzom pre podporu trávenia.

Preto je tak výnimočný

Mnohí si myslia, že liečivá sila anýzu spočíva v jeho zeleno-žltkastých  semienkach,  tie sú však v skutočnosti plodmi rastliny. Čím je zrelší, tým je tmavší, a svoje priaznivé účinky nestráca ani sušením.  
Anýz využívaný na zdravotné účely pozostáva z 9,5 % vody, 17,7 % bielkovín, 14,6 % rastlinnej vlákniny, 15,9 % rastlinného oleja, okrem toho obsahuje aj väčšie množstvo sacharidov. Z minerálnych látok  zohrávajú významné úlohy vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo, horčík, selén, mangán, meď a zinok.
Z vitamínov sú v anýze vo významnej miere zastúpené: vitamín A, vitamíny B1, B2, B3, B5 a B6, ďalej vitamín C a kyselina listová. Svojím antioxidačným vlastnostiam vďačí predovšetkým obsahu flavonoidov.

Liek na viaceré ťažkosti

Anýz má upokojujúce a analgetické účinky, vynikajúco pomáha pri bolesti hlavy vyvolanej únavou a stresom.
Jeho odvar pomáha proti zápalom a pri vykašliavaní, je ideálny na liečbu chronickej alebo akútnej bronchitídy.  Silný anýzový čaj preukáže dobré služby astmatikom. Jeho účinné látky uvoľňujú svalstvo črevných stien, čím stimulujú trávenie a vyprázdňovanie. Disponuje mierne preháňavými účinkami  a zmierňuje tvorbu črevných plynov a s tým súvisiace nadúvanie.  Extrakt z anýzu dezinfikuje menšie rany a odreniny, urýchľuje hojenie rán. Pôsobí silne dezinfekčne, pri užívaní zvnútra pôsobí proti parazitom a  odporúča sa jeho užívanie aj pre deti. Užívanie anýzu spomaľuje kvasenie prijímanej potravy v  žalúdku,čím môže predísť nadmernej tvorbe črevných plynov, škŕkaniu v žalúdku, bolestiam brucha a kŕčom v podbrušku.
Anýzové esenciálne oleje majú narkotizujúci účinok, preto pôsobia aj proti nervozite a napätiu, zmierňujú príznaky epilepsie, spomaľujú dýchanie a znižujú krvný tlak.
 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu