head

Púpava: Zbaví nás toxínov, ale chráni aj pečeň

Púpava: detoxikuje, chráni pečeň, čistí črevá
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Púpavu, ktorá rozžiari lúky svojimi žltými kvetmi, pozná azda každý, avšak nie každý vie, že táto liečivá rastlina bohatá na vlákninu má veľa liečivých účinkov. Nakoľko je dostupná aj v sušenej forme, máme ju k dispozícii počas celého roka.

 

Púpava (Taraxacum officinale) je bohatá na vitamíny A, B, C a vitamín D, a popri tom je aj výborným zdrojom vápnika. Nájdeme v nej aj inulín, čo je vlastne prebiotikum, ktoré je potravou pre probiotické črevné baktérie, tiež horké látky a minerálne soli, ktoré sú zodpovedné za schopnosť púpavy podporovať trávenie. Vďaka svojim tiperténom znižuje zápal, dokonca má aj mierny antibiotický účinok. Podľa článkov uverejnených v odbornom časopise Journal of Oncology výťažok šťavy z listov púpavy zabraňuje rastu nádoru prsníkov a rozrastaniu rakoviny prostaty. Jej zložky podporujú lymfatický a imunitný systém, jej účinné látky zvyšujú účinnosť fagocytov.

 

Detoxikuje

Koreň púpavy je výborným detoxikantom , jeho pomocou sa toxické látky z organizmu vylúčia stolicou vo väčšom množstve. Konzumácia púpavy podporuje činnosť žliaz, ktoré zohrávajú úlohu pri trávení, a tiež reguluje svalstvo tráviaceho systému, jej vlákniny uľahčia a zintenzívnia vyprázdňovanie, má mierny laxatívny účinok. Jej vlákniny podporujú čistenie čriev , očistia črevný systém od toxických látok a škodlivých usadenín, normalizáciou pohybov čriev odstránia zápchu a hnačku, zohrávajú úlohu pri prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva .

 

Podporuje pečeň

Nakoľko má púpava výborný protizápalový účinok, dá sa úspešne použiť v prípade problémov s pečeňou, zápalu pečene, žltačky, cirhóze a žlčníkových kameňov. Zvyšuje činnosť pečene, podporuje tok žlče, čím zlepšuje trávenie , znižuje riziko vzniku problémov tráviaceho systému. Nakoľko púpava reguluje tvorbu žlče, odstraňuje prebytočnú žlč a chráni pečeň, pomáha aj pri odstraňovaní žltačky. Pretože dokáže vyčistiť črevný systém a napraviť trávenie, prispieva aj k úspechu redukčných diét. Konzumácia púpavy upokojí zapálený, podráždený črevný systém, zmierňuje príznaky refluxu a syndrómu dráždivého čreva , chráni sliznicu tráviaceho systému.

 

Môžeme ju aj zjesť

Použiteľné sú takmer všetky časti púpavy. V oleji konzervované púčiky kvetov sa používajú na liečbu zápalov, zo sušených koreňov, stonky a listov sa pripravuje čaj, jej šťava s dezinfekčným účinkom pri vonkajšom použití urýchľuje liečbu bakteriálnych a plesňových infekcií. Používajú sa aj kvety rastliny, z ktorých sa dá urobiť chutný lekvár, jeho čerstvé listy sa zase pridávajú do šalátov.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu