head

Pau d’Arco: nemilosrdne zatočí s choroboplodnými zárodkami

liečivý čaj
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Odvar z kôre stromu Pau d’Arco má v kruhu brazílskych domorodcov magickú moc. Má mimoriadne silné analgetické a protizápalové účinky, vďaka ktorým je považovaný za zázračný liek. Tento strom, rastúci v lesoch Amazonu má veľa liečivých účinkov, preto je jeho používanie stále viac a viac rozšírené v rôznych kútoch  sveta.  Keď ste o ňom ešte doposiaľ nepočuli, z nášho článku sa dozviete, prečo sa oplatí piť čaj pripravený z tejto liečivej rastliny.

Namiesto liekov

Beta lapachon a lapachol nachádzajúce sa v Pau d’Arco majú antibakteriálne, antivírusové, protihubové a antiparazitárne účinky, preto ich možno úspešne využiť pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest, chrípke a pri prasačej chrípke H1N1.  Možno ho použiť  pri sexuálne prenosných ochoreniach, ako napr. kvapavka alebo syfilis, ďalej pri zápaloch prostaty a močového mechúra, pásovom opare, a iných parazitných infekciách, ako aj proti Candide albicans. Pomáha aj pri infekčných hnačkách.  Popri tom je odvar z Pau d’Arco účinným analgetikom, antiflogistikom, urýchľuje hojenie rán a je vhodný aj na liečenie príznakov reumy.

Účinné látky Pau d’Arco aktivujú bunky imunitného systému, produkciu lymfocytov a granulocytov, stimulujú fungovanie imunitného systému, chránia nervovú sústavu pred degeneratívnymi ochoreniami. Keďže majú antibakteriálne účinky, bojujú aj proti Helicobakteru pylori, ktorý spôsobuje žalúdočný vred a rakovinu žalúdka.

Podporuje tráviaci systém

Pau d’Arco je efektívnym detoxikantom, čistí krv, napomáha odstráneniu jedovatých látok, medzi nimi aj ťažkých kovov, z organizmu. Pau d’Arco podporuje zdravé fungovanie čriev, zmäkčuje stolicu, má mierne preháňavé účinky, čím zabraňuje vytvoreniu zlatej žily, a čistí črevá.

Ničí rakovinové bunky

Jeho antioxidanty neutralizujú voľné radikály, poškodzujúce bunky, vedúce k starnutiu pokožky, k zmenám srdca a ciev, ako aj k vzniku rakoviny.  Naftochinín, nachádzajúci sa v kôre Pau d’Arco, je účinná protirakoviná chemická  zlúčenina,  ktorá zabraňuje vytvoreniu metastáz a vyvoláva programovanú smrť v rakovinových bunkách.

 

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10656873

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu