head

Medovka - čo všetko dokáže?

Nakoľko medovka pomáha pri odbúraní živín, výborne poslúži aj počas diét
Nakoľko medovka pomáha pri odbúraní živín, výborne poslúži aj počas diét
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Liečivé bylinky

Medovka vynikajúco upokojuje nervy, zmierňuje zápaly, má protirakovinové účinky, je silným antioxidantom, a dokonca je účinná aj v boli proti superbaktériám a Candide. Navyše si ňou môžeme ochutiť aj pripravené jedlá a nápoje, ktoré budú vďaka nej skutočne výnimočné.

Medovka, ktorá je na prvý pohľad veľmi podobná žihľave, pochádza z Ázie, avšak dnes sa už pestuje takmer všade. Pokiaľ však prstami požmolíme jej lístočky, neštípe ako žihľava, práve naopak, šíri okolo seba príjemnú citrónovú vôňu. Blahodarné účinky medovky sú známe už tisícky rokov. V starovekom Grécku a v Ríme bola medovka používaná predovšetkým na upravenie trávenia, v stredoveku ju konzumovali najmä kvôli jej ukľudňujúcim účinkom.

Účinky medovky na organizmus

Medovka disponuje antimikrobiálnymi vlastnosťami, je schopná zahubiť značné množstvo baktérií, húb a vírusov. Poslúži výborne aj v boji s vírusom Herpes simplex. Výťažok z medovky, resp. prípravky s obsahom medovky značne urýchľujú liečbu oparov.

Citral, ktorý zabezpečuje citrónovú vôňu medovky, je výborným liekom proti hube Saccharomyces cerevisiae, ktorá sa rozmnožuje v tráviacom systéme. Táto huba môže spôsobiť veľmi veľa zdravotných ťažkostí, jej prítomnosť vo veľkej koncentrácii môže spôsobiť vznik hnačky, zápchy, kŕčovitých bolestí brucha a zlého trávenia. Pokiaľ teda spozorujeme u seba tieto príznaky, mali by sme sa zveriť do rúk medovky.

Môžeme ju účinne použiť aj pri liečbe plesňových ochorení nôh a liečbe infekcií spôsobených hubou Candida, neutralizuje aj superbaktérie, ktoré sú iným spôsobom nezničiteľné a rezistentné voči antibiotikám, baktériu Staphylococcus aureus, ktorá môže spôsobiť aj smrť, ako aj Helicobacter pylori, ktorá priamo súvisí so vznikom žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.
Účinné látky, ktoré sa nachádzajú v medovke, môžu naštartovať apoptózu – programovanú bunkovú smrť – v nádorových bunkách, prípadne spomaliť rast nádorov. Flavoniody, vitamín C a antioxidanty viažuce voľné radikály, schopnosť posiľňovať imunitu - to všetko prispieva k jej účinkom proti rakovine. Na medovku sa môžeme spoľahnúť aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest, nakoľko zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky.

Použitie medovky

V stresujúcom období, alebo keď pocíťujeme nervozitu, doprajme si šálku čaju z medovky, prípadne prežúvajme niekoľko listov tejto rastlinky: už o chvíľu budeme cítiť jej upokojujúci účinok. Je výborným riešením proti nespavosti, ale zbaví nás aj úzkosti. Lieči bolesť hlavy spôsobenú nervozitou a žalúdočné ťažkosti. Medovka môže zmierniť aj príznaky súvisiace s Alzheimerovým ochorením a Parkinsonovou chorobou a môže normalizovať rytmus srdca.

V prípade bolestí kĺbov, reumatických ťažkostí, bolesti zubov je možné tiež povolať na pomoc medovku. Svoje protizápalové účinky vyvinie aj v takýchto prípadoch, či už konzumáciou, alebo pri vonkajšom použití.

Na medovku sa pokojne môžeme spoľahnúť aj v prípade tráviacich porúch, veď táto príjemná liečivá rastlina zvyšuje tvorbu žlče a pohyby čriev - peristaltiku, vďaka čomu podporuje aj látkovú výmenu. Pomôže odstrániť zápchu, toxické látky nahromadené v hrubom čreve, avšak jej detoxikačné účinky sú omnoho širšie: medovka má totiž močopudné účinky a prečisťuje aj obličky. Nakoľko medovka zlepšuje odbúravanie živín, dobre poslúži aj počas diét, dokonca vyslovene zabraňuje ukladaniu tuku v oblasti brucha.
Medovka pomáha pri liečbe zápalových stavov, poranení, zabraňuje vzniku infekcií, či už vo forme odvarov, alebo krémov.

Ako sme už spomenuli v úvode článku, medovka je vynikajúcou surovinou na prípravu pokrmov: pokojne ju možno použiť ako koreninu do jedál a nápojov, ale je výborná aj ako čaj. A ešte niečo: pokiaľ ju v letných mesiacoch vyložíme do okna, pokojne môžeme spať pri otvorenom okne, pretože odpudzuje nepríjemné komáre.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25242268
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18553017
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15796587
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24991068
http://eol.org/pages/1114866/hierarchy_entries/57185559/overview

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu