head

Medovka je dobrá aj proti herpesu

Medovka a výťažok z nej dokáže bojovať aj s vírusom Herpes simplex
Medovka a výťažok z nej dokáže bojovať aj s vírusom Herpes simplex
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Medovka vynikajúco upokojuje nervy, zmierňuje zápaly, má protirakovinové účinky, je silným antioxidantom, dokonca je účinná aj v boli proti superbaktériám a Candide. Navyše si ňou môžeme dochutiť aj obľúbené jedlá a nápoje, ktoré budú vďaka nej skutočne výnimočné.

Medovka, ktorá je na prvý pohľad veľmi podobná žihľave - ľudovo nazývanej pŕhľave, pochádza z Ázie, avšak dnes sa už pestuje takmer všade. Pokiaľ však prstami požmolíme jej lístočky, neštípe ako žihľava, práve naopak, šíri okolo seba príjemnú citrónovú vôňu.

Účinky medovky na organizmus

Blahodarné účinky medovky sú známe už tisícky rokov. V starovekom Grécku a v Ríme bola medovka používaná predovšetkým na upravenie trávenia, v stredoveku ju konzumovali najmä kvôli jej ukľudňujúcim účinkom.

Medovka disponuje antimikrobiálnymi vlastnosťami, je schopná zahubiť značné množstvo baktérií, húb a vírusov. Poslúži výborne aj v boji s vírusom Herpes simplex. Výťažok z medovky, resp. prípravky s obsahom medovky značne urýchľujú liečbu oparov.

Citral, ktorý zabezpečuje citrónovú vôňu medovky, je výborným liekom proti hube Saccharomyces cerevisiae, ktorá sa rozmnožuje v tráviacom systéme. Táto huba môže spôsobiť veľmi veľa zdravotných ťažkostí, jej prítomnosť vo veľkej koncentrácii môže spôsobiť vznik hnačky, zápchy, kŕčovitých bolestí brucha a zlého trávenia. Pokiaľ teda spozorujeme u seba tieto príznaky, mali by sme siahnuť po medovke.

Môžeme ju účinne použiť aj pri liečbe plesňových ochorení nôh a liečbe infekcií spôsobených hubou Candida, neutralizuje aj superbaktérie, ktoré sú iným spôsobom nezničiteľné a rezistentné voči antibiotikám, baktériu Staphylococcus aureus, ktorá môže spôsobiť aj smrť, ako aj Helicobacter pylori, ktorá priamo súvisí so vznikom žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.

Účinné látky, ktoré sa nachádzajú v medovke, môžu naštartovať apoptózu – programovanú bunkovú smrť – v nádorových bunkách, prípadne spomaliť rast nádorov.

Flavoniody, vitamín C a antioxidanty viažuce voľné radikály, schopnosť posilňovať imunitu - to všetko prispieva k jej účinkom proti rakovine.

Na medovku sa môžeme spoľahnúť aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest, nakoľko zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky.

Použitie medovky

V stresujúcom období, alebo keď pociťujeme nervozitu, doprajme si šálku čaju z medovky, prípadne prežúvajme niekoľko listov tejto rastlinky: už o chvíľu budeme cítiť jej upokojujúci účinok.

Je výborným riešením proti nespavosti, ale zbaví nás aj úzkosti. Lieči bolesť hlavy spôsobenú nervozitou a žalúdočné ťažkosti. Medovka môže zmierniť aj príznaky súvisiace s Alzheimerovou chorobou a Parkinsonovou chorobou a môže normalizovať rytmus srdca.

V prípade bolestí kĺbov, reumatických ťažkostí, bolesti zubov je možné tiež povolať na pomoc medovku. Svoje protizápalové účinky vyvinie aj v takýchto prípadoch, či už konzumáciou, alebo pri vonkajšom použití.

Na medovku sa pokojne môžeme spoľahnúť aj v prípade tráviacich porúch, veď táto príjemná liečivá rastlina zvyšuje tvorbu žlče a pohyby čriev - peristaltiku, vďaka čomu podporuje aj látkovú výmenu. Pomôže odstrániť zápchu, toxické látky nahromadené v hrubom čreve, avšak jej detoxikačné účinky sú omnoho širšie: medovka má totiž močopudné účinky a prečisťuje aj obličky.

Nakoľko medovka zlepšuje odbúravanie živín, dobre poslúži aj počas diét, dokonca vyslovene zabraňuje ukladaniu tuku v oblasti brucha.

Medovka pomáha pri liečbe zápalových stavov, poranení, zabraňuje vzniku infekcií, či už vo forme odvarov, alebo krémov.

Ako sme už spomenuli v úvode článku, medovka je vynikajúcou surovinou na prípravu pokrmov: pokojne ju možno použiť ako koreninu do jedál a nápojov, ale je výborná aj ako čaj. A ešte niečo: pokiaľ ju v letných mesiacoch vyložíme do okna, pokojne môžeme spať pri otvorenom okne, pretože odpudzuje nepríjemné komáre.


Sladké drievko zlepšuje aj činnosť mozgu

Sladké drievko

Sladké jedlá spôsobujú priberanie a vznik zubného kazu: takto znie všeobecná mienka, ktorá však platí najmä na biely cukor. Pokiaľ však budeme konzumovať jedlá a nápoje pripravené použitím sladkého drievka, nebudeme sa musieť obávať ani týchto neduhov.

Sladké drievko má mnoho užitočných vlastností na ochranu zdravia,predstavíme vám, ktoré sú to.

I napriek tomu, že je päťdesiatkrát sladšie ako biely cukor, predsa sa od sladkého drievka nepriberá. Práve preto sa jeho výťažok s obľubou používa v potravinárskom priemysle: pridávajú ho k najrôznejším jedlám a osviežujúcim nápojom, ale za svoju výnimočnú chuť vďačia sladkému drievku aj pelendreky.

Chráni zuby

Síce pravidelné umývanie zubov nenahradí, sladké drievko pomáha chrániť naše zuby pred zubným kazom. Jedna z jeho zložiek, trans-chalkón, zabraňuje, aby Streptococcus mutans, ktorý je zodpovedný za vznik zubného kazu, vytvoril na povrchu zubov biofilm, plaky. Keď sa biofilm nevytvorí, baktéria ostane nechránená a nevie sa rozmnožovať. Vďaka tomu sa nepoškodí ani zubná sklovina. To však ešte nie je všetko. Sladké drievko môže zohrať dôležitú úlohu aj pri prevenciu vzniku a liečbe áft a herpesu.

Je bohaté na antioxidanty

Sladké drievko, ktoré doslova prebudí náš imunitný systém,  prispieva k posilneniu obranyschopnosti nášho organizmu viacerými spôsobmi. Príčinou je, že je bohaté na antioxidačné zložky, ktoré eliminujú voľné radikály, ktoré spôsobujú vznik srdcovo – cievnych ochorení, rakoviny, zápalov, poškodzujú DNA a urýchľujú procesy starnutia. Ku schopnosti posilnenia imunity prispieva aj to, že pomáha zničiť škodlivé, patogénne baktérie, vírusy a huby, medzi nimi aj Candidu albicans. Sezónne ochorenia, napríklad prechladnutie, chrípka, nádcha, zápal priedušiek a iné infekcie. Výskumníci University of Texas na experimentoch na myšiach dokázali, že glycyrrhizin, ktorý sa nachádza v sladkom drievku a ktorý aktivizuje T-bunky (imunobunky), môže poskytnúť ochranu pred chrípkou  A2 (H2N2).

Vďaka protizápalovému účinku môže urýchliť liečbu alergií (senná nádcha), problémov s kĺbmi a pečeňou, ekzému a zápalov tráviaceho traktu (zápal čriev, vredy).

Pomáha odstrániť pálenie záhy

Nakoľko na sliznici čriev vytvára ochrannú vrstvu a podporuje tvorbu žalúdočných štiav, pomocou sladkého drievka je možné zmierniť aj pálenie záhy. Zmierňuje tráviace ťažkosti a upravuje metabolizmus, čo sa pri chudnutí uplatní ešte viac.

Detoxikuje

Má mimoriadne silný diuretický účinok, chráni pečeň, čistí krv, podporuje činnosť obličiek. Toto všetko prispieva k tomu, že sladké drievko posilňuje prirodzené detoxikačné procesy organizmu. Vďaka miernemu laxatívnemu -preháňavému účinku prispieva aj k rýchlejšiemu vyplaveniu toxických látok.

Podporuje činnosť mozgu

Sladké drievko zvyšuje hladinu kortizolu, čo je dôležité preto, lebo tým zmierňuje škodlivé účinky stresu. Popri tom nás nabije energiou, zlepšuje činnosť mozgu a našu náladu. Preto sa stáva, že keď konzumujeme jedlá pripravené sladkým drievkom, máme lepšiu náladu.

Vôbec sa z neho nepriberá

Od sladkého zhrešenia sa mnohí obávajú hlavne preto, aby nepribrali. V prípade sladkého drievka však toto neprichádza do úvahy, veď prakticky je bez kalórií.

Kontraindikácie

Nekonzumujme ho pokiaľ užívame laxatíva - preháňadlá, pretože zvyšuje riziko dehydratácie. Pri konzumácii vo veľmi veľkom množstve zvyšuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak – zvýšenie krvného tlaku sa objaví predovšetkým u ľudí, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, zatiaľ čo znižuje hladinu testosterónu.


Viete na čo je dobrý tymián?

Tymián

Tymián je jednou z najobľúbenejších korenín, ktorá je už tisícky rokov používaná na dochucovanie jedál. Je však oveľa dôležitejšie, že tymian disponuje mnohými liečivými účinkami, môže byť účinným riešením na mnohé bežné, často sa objavujúce zdravotné ťažkosti.  

Tymián rastie takmer vo všetkých častiach Európy, ľudové liečiteľstvo využíva jeho čerstvé alebo sušené kvety a listy. Je bohatým zdrojom vlákniny, vo veľkom množstve obsahuje bielkoviny, aminokyseliny, tryptofán, ktorý reguluje náladu, a tiež zinok, mangán a meď. Spomedzi vitamínov je tymian bohatý na vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6 a C, ale za väčšinu blahodarných účinkov môže vďačiť svojim špeciálnym esenciálnym olejom.

Použitie tymiánu

Pretože tymián disponuje mimoriadne silnými antibakteriálnymi účinkami, je dobre použiteľný pri liečení bakteriálnych infekcií. Zmierňuje príznaky prechladnutia a zápalov dýchacích ciest, prečistí nosovú dutinu, výborne podporuje vykašliavanie a rozpúšťa hlieny.

Pokiaľ budeme žuvať tymiánové listy, ustúpi aj pretrvávajúci kašeľ. Znižuje vysoký krvný tlak, pomáha pri odstránení chudokrvnosti, urýchľuje hojenie rán. Pretože tymián zmierňuje kŕče, môže sa úspešne aplikovať aj pri menštruačných bolestiach, črevných kŕčoch, tiež pri migréne a bolestiach hlavy.

Vďaka obsahu tryptofánu jeho esenciálne oleje zlepšujú náladu, je výborným antidepresívom a pomáha prespať celú noc – k tomu postačí rozmrviť listy tymianu a takto uvoľnené esencie vdýchnuť.

Proti parazitom a hubám

Skvelo podporuje trávenie, čistí črevá a močové cesty, napraví chuť do jedla. Účinné zložky tymiánu odstránia parazity a usadeniny z hrubého čreva, podporujú prirodzené detoxikačné procesy organizmu, navyše prispievajú aj k znižovaniu hmotnosti.

Je účinný aj v boji proti hubám, obzvlášť v prípade infekcie Candida sa odporúča použitie tymiánu. Tymián okrem toho vďaka svojim  antioxidačným flavonoidom účinne posilňuje imunitný systém, viaže voľné radikály, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, zápalov, ochorenia obehovej sústavy a vrások, môže prispieť k prevencii a liečbe rakoviny hrubého čreva.

Tymián na pokožku

Pripravte si čaj z tymianu a odvar používajte na ošetrovanie zapálenej pokožky, vyrážok, a tiež pomáha pri liečbe menších odrenín a uštipnutí. V prípade mastných vlasov ho vmasírujte do vlasovej pokožky, pretože odvar z tymianu znižuje tvorbu mazu.


Žihľava - pálivý zázrak

Listy má síce pŕhlivé, avšak žihľava je natoľko mnohostranná liečivá rastlina, že na to aj zabudneme.
Môžete ňou liečiť mnoho ochorení, je výborným prírodným analgetikom. Ukážeme vám, na čo všetko je žihľava dobrá.

Liečivé účinky žihľavy

Pokiaľ Vás už neznesiteľne trápia bolesti kĺbov a reuma, vyskúšajte žihľavový, sedavý kúpeľ. Je to veľmi jednoduché: nazbierajte pár čerstvých žihľavových listov (zo sušených listov budete potrebovať viac), uvarte z nich hustý čaj, z ktorého prilejte do kúpeľa množstvo jedného pohára. Účinne a rýchlo zmierni nielen bolesti kĺbov, ale aj problémy so zlatou žilou.

 

via GIPHY

Riešenie na vyrážky môžu priniesť tiež čerstvé žihľavové listy. Uvarte z nich na tento účel čaj, potom s ním naparujte povrch kože s vyrážkami. Je obzvlášť vhodný  pre mladistvých, tínedžerov. Ešte lepší účinok je možné dosiahnuť, keď po naparovaní vatovým tampónikom jemne vklepete do pokožky odvar zo 60 g sušených a 200 g čerstvých žihľavových listov - je dôležité, aby ste pleť netreli, ale odvar na ňu naniesli drobným, jemným klepkaním.

Máte mastné vlasy s lupinami? Žihľavový čaj môže vyriešiť vaše problémy. A to veľmi jednoducho, veď nemusíte urobiť nič viac, ako pravidelne oplachovať vlasy odvarom zo žihľavových listov. Je však dôležité, aby sa po opláchnutí žihľavovým odvarom vlasy nedostali do styku s iným prípravkom. Žihľavový čaj používaný zvonka dokáže spomaliť vypadávanie vlasov. Pokiaľ však urobíte odvar zo žihľavových korienkov – v pol litre vody a octu uvarte za tri hrste žihľavových korienkov – a vmasírujete ho do vlasovej pokožky, môžete sa tým zbaviť aj lupín. Tento úkon budete musieť opakovať denne dva - trikrát.

Proti krvácaniu z nosa

Žihľavový odvar, alebo šťava lisovaná zo žihľavových listov upokojí alergiou podráždenú pokožku, alebo po uštipnutí hmyzom, zmierňuje príznaky rovnako dobre, ako aj dokáže zastaviť krvácanie nosa použitím žihľavovej gázy. Napriek tomu, že žihľava pŕhli, pokiaľ ňou budete šľahať časti tela postihnuté dnou, alebo reumou – robte to však v rukaviciach-, príznaky sa zmiernia omnoho skôr.

Konzumujme žihľavu

Z čerstvej žihľavy je možné pripraviť polievku, šaláty, prívarky, či lekvár, ale primiešanú do jogurtov, kokteilov je možné ju tiež konzumovať. Konzumácia žihľavy je veľmi zdravá, nakoľko obsahuje vitamíny A-, B-, C-, K- a U, veľké množstvo železa, horčíka, zinku a medi.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25242268
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18553017
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15796587
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24991068
http://eol.org/pages/1114866/hierarchy_entries/57185559/overview
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074903/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209812
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25379783
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8698668
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4148569/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729489/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818629/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC163749/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu