head

Proti zápche: 3 osvedčené tipy pre každého

Proti zápche: 3 osvedčené tipy pre každého
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zápcha a jej príčiny

Zápcha je najčastejším ochorením v konzumnej spoločnosti, avšak zbaviť sa jej je často jednoduchšie, než si myslíte! Ponúkame Vám 3 osvedčené tipy proti zápche! Zápcha je signálom nášho organizmu, že s naším trávením niečo nie je v poriadku. Dobrou správou však je, že zmenou niektorých našich návykov  môžeme pre predchádzanie zápche urobiť veľa.

Vláknina

Nikdy nestačí dostatočne zdôrazňovať dôležitosť vlákniny v našej strave: uponáhľaný životný štýl, narýchlo zjedený obed a často krát aj vynechanie jedenia, nepôsobia dobre na naše trávenie. Aj keď máme akokoľvek málo času, vždy dbajme na to, čím vyživujeme svoje telo: ak konzumujeme potraviny plné umelých prídavných látok, farbív, látok pre zväčšenie objemu a potraviny s nízkym obsahom vlákniny, spôsobujeme tým masívny útok na svoj metabolizmus a črevný systém, čo môže spôsobovať zápchu. Strava bohatá na vlákninu je pre dobré trávenie a zamedzenie vzniku zápchy nevyhnutná, preto rozmýšľajme dopredu: podľa možnosti si svoj obed na ďalší deň zostavme ešte v predošlý deň. Mal by obsahovať zeleninu zelenej farby bohatú na vlákninu, rukolu, špenát, petržlen , je potrebné dbať aj na koreniny, používať himalájsku soľ a na maškrtenie si zase zvoliť ovocie bohaté na vlákninu!

Príjem tekutín

Zanedbanie príjmu dostatočného množstva tekutín je typickým sprievodným znakom moderného, preťaženého a stresujúceho životného štýlu, čoho následkom býva aj zápcha. O potrebe príjmu dostatočného množstva tekutín môžeme veľa počuť a čítať, napriek tomu mnohí z nás túto potrebu ignorujú. Ak však budeme dbať na zabezpečenie dostatočného množstva tekutiny v podobe  čistej, nesýtenej vody a chutných liečivých čajov po celý deň, naša energetická hladina sa oveľa dlhšie udrží na potrebnej úrovni, naše oči sa menej unavia, môže sa zlepšiť aj naša nálada, a súčasne tým znížime aj riziko vzniku zápchy. Príjem dostatočného množstva tekutín môže priaznivo ovplyvniť aj našu mozgovú kapacitu, navyše sa tým môžeme ubrániť aj prebytočným kilogramom naviac:  často sa stáva, že si mýlime pocit smädu s pocitom hladu, preto často jeme aj vtedy, ak sme v skutočnosti iba smädní. Vodu si môžeme ochutiť osviežujúcou mätou, zázvorom , ktorý podporuje trávenie a má dezinfekčné účinky a citrónom, ktorý podporuje látkovú výmenu a posilňuje imunitný systém!

Detoxikácia

Zápcha môže byť jednoznačným signálom nášho organizmu, že toxické látky získali v našom črevnom systéme prevahu. Organizmus, ktorý je preplnený toxínmi, nám môže naznačiť aj vo forme bolesti hlavy, vyrážok, únavy, hnačky a zápchy, že nadišiel čas detoxikácie.  Najideálnejšie je, ak sa rozhodneme pre spoľahlivý detoxikačný program a počas detoxikácie budeme konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré podporujú trávenie. Takýmito sú napríklad kapusta, brokolica, špenát, ananás, jablká a figy. Zápcha však samozrejme môže byť aj prejavom nejakého iného ochorenia, preto ak pretrváva dlhodobo, radšej konzultujme s odborníkom a dajme sa vyšetriť!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu