head

Nedostatok zinku môže spôsobiť veľké problémy

Nedostatok zinku môže spôsobiť mnoho ochorení
Stav nedostatku zinku môže spôsobiť mnoho ochorení
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Tento stopový prvok je nevyhnutný pre vytváranie tkanív, pre činnosť imunitného systému, podieľa sa na trávení, je nepostrádateľný pre udržanie zdravia pokožky,vlasov, resp. nechtov.
Ochorenia spôsobujúce nedostatok zinku je pomerne ťažké rozoznať, pritom je zinok životne dôležitý stopový prvok, v organizme ho možno nájsť kdekoľvek. Ovplyvňuje rast vlasov a ich stav, pokiaľ trpíme jeho nedostatkom, môže to mať za následky zrednutie vlasov.

 

 

Akú úlohu zohráva zinok?

Zinok je stopový prvok, ktorý reguluje fungovanie enzýmov zodpovedných za metabolizmus kyslíka, ako aj tých, ktoré majú antioxidačné účinky.
Vzhľadom na to, že zinok je stavebným prvkom enzýmu, potrebného na tvorbu inzulínu, preto pokles jeho množstva pôsobí na vznik cukrovky.
Zinok posilňuje imunitný systém tým, že znásobuje aktivitu enzýmov, ktoré ničia voľné radikály, zodpovedné za vznik nádorových a srdcovo-cievnych ochorení, ako aj za starnutie pokožky.
Pokiaľ je v organizme hladina zinku dostatočná, sme odolnejší voči patogénom (baktérie, vírusy, huby-plesne), infekcie nás ohrozia len s malou šancou.
Zinok napomáha hojeniu rán, prispieva k syntéze hormónov, vďaka svojím antibakteriálnym účinkom napomáha liečeniu aknóznej pokožky, ako aj liečbe ekzému, ale je nevyhnutný aj pri metabolizme uhľohydrátov, tvorbe bielkovín.

Nedostatok zinku - príznaky

Následkom nedostatku zinku sa často objavia rôzne problémy s pokožkou, ale následkom môže byť aj dlhšie trvajúce hojenie rán, ako aj časté infekcie. Zhoršuje sa kvalita vlasov, nechtov a pokožky, ľahšie sa vytvorí ekzém, neplodnosť, šeroslepota, poruchy rozoznávania chutí. Nedostatok zinku môže spôsobiť ekzém
U malých detí sa v dôsledku nedostatku zinku môžu objaviť poruchy správneho vývoja, sú náchylnejšie na sezónne ochorenia a ich liečba je tiež pomalšia.
Nedivme sa, pokiaľ nám život strpčujú rôzne zápaly, máme problémy s trávením, trpíme nespavosťou. Zinok je v podstate potrebný pre každú bunku, aby organizmus správne fungoval.
Nedostatok zinku v tele sa zisťuje rozborom krvi.

Čo ho spôsobuje?

Tento problém možno pripísať v prvom rade na účet nevyrovnanej strave, treba však vedieť, že aj pri dostatočnom príjme zinku môže nastať stav nedostatku. Nadmerný príjem železa a medi totiž výrazne znižuje vstrebávanie zinku, ako aj fytáty, prítomné v  obilninách, niektoré mliečne bielkoviny (napr. kazeín), ďalej väčší výskyt vápnika, a konzumácia alkoholu. Stav nedostatku zinku môže nastať aj kvôli niektorých liekom (antidepresíva, diuretiká, kortikoidné antiflogistiká), ale aj kadmium, ktorý sa produkuje pri fajčení zabraňuje adekvátnemu zužitkovaniu zinku.

Doplnenie nedostatku zinku

Proti nedostatku zinku môžeme veľa urobiť vhodnou stravou. Vo veľkom množstve ho obsahuje hovädzie, jahňacie (ovčie) a bravčové mäso, ustrice, obilniny (pšeničné klíčky a pšeničné otruby), parmezán, huby, kakao, orechy a iné olejnaté semená (napr. zdravie chrániace konopné semeno), mlieko a vaječný žĺtok.
Mnohí nevedia, že obilniny obsahujú také fytáty a vlákniny, ktoré znižujú úplné vstrebávanie zinku, avšak také kvasiace procesy, ako napr. kvasenie chleba, zároveň znižujú množstvo fytátov.

Pokiaľ kvôli nedostatku zinku užívame doplnky výživy, ktoré ho obsahujú, zvýšme príjem vitamínu A, pretože tento stopový prvok zabraňuje jeho vstrebávaniu.
Hoci býva predávkovanie zinkom zriedkavé, predsa, pokiaľ sa ho dostane do organizmu väčšie množstvo, môže spôsobiť nutkanie na vracanie,
nepríjemnú hnačku a horúčku. V takomto prípade sa nadbytočný zinok vylučuje z organizmu prirodzenou cestou.

Zdroje:
https://www.mojavyziva.sk/nedostatok-zinku-prejavy-a-priznaky/
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/konopne-semeno/
http://www.detoxikacia-organizmu.com/hnacka-a-jej-liecba/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu