head

Nedostatok zinku: ako sa prejavuje?

Nedostatok zinku spôsobuje mnohé choroby
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Nedostatok zinku náš organizmus pocíti, keďže tento stopový prvok je nepostrádateľný pre tvorbu tkaniva, fungovanie imunitného systému, zúčastňuje sa trávenia, a je potrebný pre zdravie pleti, vlasov a nechtov.
Nedostatok zinku je pomerne ťažko rozoznateľný, často sa objavia rôzne problémy s pokožkou, ale následkom môže byť aj dlhšie hojenie rán, ako aj časté infekcie. Keď náš organizmus trpí nedostatkom zinku, zhoršuje sa kvalita vlasov, nechtov a pokožky, ľahšie sa vytvorí ekzém, neplodnosť, vlčia tma-šeroslepota, poruchy vnímania chuti.  U malých detí sa v dôsledku nedostatku zinku môžu objaviť poruchy vývoja.

Zink je zodpovedný

Zinok je stopový prvok, ktorý reguluje fungovanie enzýmov zodpovedných za metabolizmus kyslíka, ako aj tých, ktoré majú antioxidačné účinky. Preto  má jeho nedostatok negatívny dopad na náš organizmus. Je stavebným prvkom enzýmu, potrebného na tvorbu inzulínu, preto pokles jeho množstva pôsobí na vznik cukrovky.  Zink posilňuje imunitný systém tým, že znásobuje aktivitu enzýmov, ktoré ničia voľné radikály, zodpovedné za nádorové a srdcovo-cievne ochorenia, ako aj za starnutie pokožkyNapomáha hojeniu rán, prispieva k syntéze hormónov, vďaka svojím antibakteriálnym účinkom napomáha liečeniu aknóznej pokožky, ako aj liečbe ekzému.

Aj dobrého veľa škodí

Nedostatok zinku možno pripísať na účet nesprávnej výživy, treba však vedieť, že aj pri dostatočnom príjme zinku môže nastať stav nedostatku. Nadmerný príjem železa a medi totiž výrazne znižuje vstrebávanie zinku, ako aj fytáty, prítomné v  obilninách, niektoré mliečne bielkoviny (napr. Kazeín), ďalej väčší výskyt vápnika, a konzumácia alkoholu. Nedostatok zinku môže nastať aj kvôli niektorých liekom (antidepresíva, diuretiká, kortikoidné antiflogistiká), ale aj kadmium, tvorený pri fajčení zabraňuje adekvátnemu zužitkovaniu zinku.
Hoci býva predávkovanie zinkom zriedkavé, predsa, ak sa ho dostane do organizmu viac, môže spôsobiť nutkanie na vracanie, hnačku a horúčku. V takomto prípade sa nadbytočný zinok vylučuje z organizmu prirodzenou cestou.

Jedlá proti nedostatku zinku

Proti nedostatku zinku môžeme veľa urobiť vhodnou stravou. Vo veľkom množstve ho obsahuje hovädzie, jahňacie a bravčové mäso, ustrice, obilniny (pšeničné klíčky a pšeničné otruby), parmezán, huby, kakao, orechy a iné olejnaté semená, mlieko a vaječný žĺtok. Mnohí nevedia, že obilniny obsahujú také fytáty a vlákninu, ktorá znižuje úplné vstrebávanie zinku, ale také kvasiace procesy, ako napr. kvasenie chleba, znižujú množstvo fytátov.
Keď kvôli nedostatku zinku užívame doplnky výživy, ktoré ho obsahujú, zvýšme príjem vitamínu A, pretože tento stopový prvok zabraňuje jeho vstrebávaniu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu