head

Pšeničné klíčky | Živinová bomba na ochranu zdravia

Pšeničné klíčky: na čo sú dobré, a prečo by sme ich mali jesť každý deň
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Superpotraviny

Vo veľkej miere obsahuje antioxidanty, vitamíny, rôzne minerálne látky, vlákninu a bielkoviny, práve preto môžeme pšeničné klíčky zaradiť medzi superpotraviny. Reč je o skutočnej živinovej bombe, ktorá je navyše pre každého ľahko dostupná, veď klíčenie pšeničných semien môžeme ľahko realizovať aj doma.

Je možno menej známe, že zdraviu prospešné účinné látky pšenice sa koncentrujú v klíčkoch, preto ak konzumujeme iba bielu múku, k týmto blahodarným zložkám nedostaneme – alebo sa dostaneme vo veľmi malom množstve. Ak nemáme intoleranciu na lepok, mali by sme pšeničné klíčky zaradiť do svojho denného jedálneho lístka. Výbore posilňujú imunitný systém, chránia srdce a detoxikujú.

Zdraviu prospešné zložky

Pšeničné klíčky obsahujú značné množstvo vitamínov a minerálnych látok, sú bohaté na bielkoviny, vlákninu a antioxidanty. Kvôli mnohostrannosti a množstvu ich blahodarných zložiek môžeme pšeničné klíčky právom zaradiť medzi superpotraviny.

Účinný antioxidant

Za svoje najdôležitejšie zdraviu prospešné vlastnosti vďačia pšeničné klíčky predovšetkým svojim antioxidantom . Tieto sú totiž schopné neutralizovať prebytočné voľné radikály, ktoré poškodzujú DNA, značne zvyšujú riziko vzniku zápalov, chorôb obehovej sústavy, nádorových ochorení a urýchľujú procesy strnutia. K ich schopnosti chrániť srdce prispieva vysoký obsah železa a draslíka, ale aj to, že pšeničné klíčky znižujú hladinu zlého (LDL) cholesterolu, a na druhej strane hladinu dobrého HDL cholesterolu zvyšujú. Tiež regulujú krvný obeh a krvný tlak a pomáhajú zachovať pružnosť stien ciev. Výborne posilňujú imunitu, za čo vďačia vysokému obsahu chlorofylu, selénu, omega-3 mastných kyselín, vitamínov skupiny E, D a A a kyseliny listovej. Zložky pšeničných klíčkov dokážu zabojovať aj proti škodlivým baktériám. Kvôli obsahu kyseliny listovej sú pre tehotné ženy obzvlášť odporúčané, nakoľko prispievajú k prevencii vzniku vrodených vád plodu.

Zlepšujú trávenie

Nakoľko pšeničné klíčky zlepšujú látkovú výmenu a podporujú využitie živín, ich pravidelnou konzumáciou si môžeme udržať aj zvýšenú hladinu energie. Navyše sa na tieto mnohostranne využiteľné klíčky môžeme spoľahnúť aj pri prevencii pred tráviacimi poruchami. Ich ďalšou prednosťou je, že podporujú činnosť pečene, a ich vlákniny  zase prispievajú k odstráneniu toxických látok z hrubého čreva a k odstráneniu zápchy. Vďaka týmto vlastnostiam sú pšeničné klíčky účinným detoxikantom. Môžu poslúžiť aj pri regulácii hladiny cukru v krvi, preto ich môžu smelo konzumovať aj diabetici – pod dohľadom lekára.

Upokoja nervový systém

Vplyvom pšeničných klíčkov sa zmierni stres, upokojí sa nervová sústava, dokonca sa zmiernia aj svalové kŕče. Dodajú energiu, osviežia telo aj dušu. Toto všetko prispieva k tomu, aby sa uvoľnilo napätie, a aby sme mohli svet zase vidieť pozitívne.

Ako sa k nim môžeme dostať?

Najjednoduchšie je, ak si ich kúpime, ale klíčenie pšeničných semien môžeme ľahko realizovať aj doma. Bio pšeničné zrná na pár hodín namočme vo vode, potom ich dajme do sklenenej misy, zalejme vodou a prikryme gázou. Denne raz ich polejme, ale dajme si pozor na to, aby zrná nestáli vo vode. Ak ich budeme pestovať na svetlom mieste, klíčky budeme môcť obrať už v priebehu týždňa. Denne zjedzme približne 50 gramov umytých klíčkov. Najlepšie je, ak si ich pridáme do šalátu alebo jogurtu. Pozbierané klíčky môžeme v chladničke uchovať niekoľko dní. Po vysušení ich pomeľme, takto si ich môžeme pridať aj do musli a omáčok. Dajme si však pozor na to, že pšeničné klíčky obsahujú glutén, preto môžu u precitlivených spôsobiť nepríjemné zdravotné príznaky.

Zdroje:

http://ajcn.nutrition.org/content/77/6/1385.full.pdf+html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12400879

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3507301/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1952203/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886277/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585760

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu