head

Príprava rastlinného mlieka po domácky: tipy a rady

Príprava rastlinného mlieka vo Vitamilku
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Príprava rastlinného mlieka nie je vôbec komplikovaná, zvlášť vtedy nie, pokiaľ jeho príprava trvá len 25 minút v prístroji na to určenom. Lucia Kuchárová obchodná partnerka spoločnosti DrNatura Vám ponúkne niekoľko rád a tipov na prípravu rastlinného mlieka a smoothie.

Rastlinné mlieko je ideálne pre tých, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl, ale aj pre tých, ktorí by chceli konzumovať mlieko bez laktózy a cholesterolu. Pri príprave týchto nám pomôže prístroj na prípravu rastlinného mlieka Vitamilk, v ktorom je možné pripraviť aj smoothie, či krémové polievky.

Z čoho všetkého sa môže rastlinné mlieko pripraviť?

V podstate z každého druhu škrupinového ovocia, ktoré Vás napadne: vlašské orechy, arašídy, lieskové orechy, mandle, kešu oriešky, makadámové orechy, pekanové orechy, pistácie a iné. Na tieto doporučujem program Suché bôby. Program Obilninové mlieko by som použila v tom prípade, pokiaľ pracujem s drobnými prísadami - semiačkami, ako napríklad slnečnicové semiačka, quinoa, amarant, ovsené vločky, pohánka, mak, kokos, ryža. Každé z týchto je možné zmixovať, ale je nutné prísť na správny pomer kvôli hustote.

Ktoré obiloviny je potrebné pred prípravou rastlinného mlieka vopred namočiť? Ako dlho je potrebné ich nechať namočené?

Obiloviny sme nezvykli namáčať, dokonca ani tvrdú sóju nie. Pokiaľ by niekto chcel pred použitím potraviny namáčať, je nutné použiť program Predmočené bôby. V prípade, že by si niekto chcel pripraviť RAW mlieko, je nutné orechy pred použitím namočiť.

Z jednej dávky sa koľko mlieka môže pripraviť?

Približne 1 liter, v závislosti od použitých základných zložiek.

Ako pripraviť smoothie?

Pri príprave smoothie je nutné vložiť do prístroja len očistené, nakrájané ovocie, podliať rastlinným mliekom, prípadne dochutiť, a zvolením programu na sekanie ovocia je približne po dvoch minútach hotový čerstvý nápoj, plný vitamínov, vláknin a energie.

Je možné naliať do prístroja menej vody, pokiaľ by sme chceli len 1 - 2 dávky?

V ideálnom prípade odporúčam dodržať množstvo vody. Nakoľko program na sekanie ovocia nevarí, je dávkovanie menšieho množstva vody menej rizikové ( o trochu menej ako ukazuje MIN označenie). Vyskúšali sme to a nebol žiadny problém. Takto bude smoothie hustejšie, ale dostaneme menšie množstvo. Je dôležité dbať na to, aby rúčka prístroja dosiahla na prísady, aby bolo možné mixovanie.

Je možné do smoothie pridať mrazené ovocie? Dokáže ho Vitamilk rozmixovať?

Marazené ovocie nie je problém. Samozrejme, aj k takémuto ovociu je potrebné pridať vodu! Pokiaľ nie sme spokojní s hustotou, jemnosťou smoothie, program č. 2 je možné použiť aj 2x. Pri príprave smoothie ja osobne spustím program dva razy, pokiaľ chcem jemnejšiu konzistenciu.

Je možne mixovať vo Vitamilku aj tvrdšie ovocie a zeleninu?

Samozrejme áno, ale v prípade cvikly, mrkvy, či inej podobnej zeleniny doporučujem najprv tieto nastrúhať, následne program spustiť dva razy. Samozrejme, pri príprave polievok nie je nutné zeleninu nastrúhať, postačí, ak ju nakrájame na kolieska.

Ako pripravíme krémové polievky? Aké prísady je možné použiť pri príprave polievok vo Vitamilku?

Je možné použiť akúkoľvek zeleninu, len ju treba očistiť a nakrájať na kolieska. Pokiaľ použijeme zeleninu z konzervy, dôkladne ju opláchnime. To isté je dôležité aj pri použití fazule a šošovice. Cez noc ich nechajme namočené, opláchnime a až potom vložme do Vitamilku.

Existujú suroviny, ktoré nie sú vhodné na prípravu polievok?

Nemáme skúsenosti so zeleninou, či strukovinami, ktoré by neboli vhodné.  

Na prípravu polievok je možné použiť výlučne len program Ovsená kaša?

Môžeme si vybrať medzi dvoma programami: Ovsená kaša alebo Rastlinná kaša/Nutričná pasta.

Ako postupovať, pokiaľ zelenina nie je dostatočne uvarená? Je možné program spustiť ešte raz?

Program na varenie nie je možné spustiť znova s tým istým obsahom, ktorý sa už v prístroj varil. Preto hovorím o programe na varenie, pretože, ako som už spomínala, po varení je tu možnosť spustenia programu na sekanie ovocia. Pokiaľ zelenina nie je dostatočne uvarená, tak môže byť problém niekde inde. Buď sa pripálila a program vďaka tomu nedobehol, alebo z iného dôvodu sa program nedokončil. Pokiaľ ide všetko, ako má byť, dobehne celý program, prístroj Vitamilk sa vypne po skončení programu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu