head

Liečba afty liečivými rastlinami: príroda pomôže

Liečba afty: pomôžu liečivé rastliny
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Našťastie afty nie sú infekčné a nerobia žiadne komplikácie, sú „len“ nesmierne bolestivé. Vyliečia sa aj samé, ale kvôli nepríjemným príznakom sa každý snaží urýchliť proces ich liečenia. Pri liečbe aft môžu pomôcť liečivé rastliny a iné prírodné metódy.

Kto to už zažil, veľmi dobre vie: afty v ústnej dutine sa objavia nečakane, bez akéhokoľvek varovania. Najprv sa objaví nepríjemný, pálivý pocit, na ktorého mieste sa veľmi rýchlo urobia vriedky. Biele fľaky so zapáleným okolím sú neskutočne bolestivé, až natoľko, že môžu robiť problémy pri jedení a pití. Afty sa najčastejšie tvoria na ďasnách a na vnútornej strane pier, ale môžu sa objaviť aj na jazyku a hltane. Častejšie sa objavujú u žien, s pokročilým vekom sa objavujú čoraz zriedkavejšie. Ak sa afty spoja, vredy sa týkajú väčšej plochy, môže to vyžadovať aj nemocničné liečenie. Ich vznik môže mať viac príčin, najčastejšie je na príčine nesprávna činnosť imunitného systému, poranenie sliznice, konzumácia niektorých jedál (silne korenené jedlá, ananás), nedostatok železa a vitamínu B, alebo stres.

Liečba afty liečivými rastlinami

Bolesť spôsobenú aftami a zápal môže účinne zmierniť Aloe vera. Môžete ju použiť aj vo forme gélu, ktorým ľahko natriete postihnuté miesta. Hojenie aft urýchľuje aj to, ak budete ústa denne viackrát  vyplachovať čiernym, šalviovým alebo rebarborovým čajom. Pomôcť môže aj voda s medom a citrónom, ktorá eliminuje aj nepríjemné chute. Dobrú službu pri liečbe aft môže urobiť aj odvar zo sladkého drievka, a jeho žuvanie môže tiež prispieť k tomu, aby ste sa nepríjemných ťažkostí zbavili čo najskôr. Veľmi účinná proti zápalom je aj soľ, avšak jeho požitie môže byť zo začiatku veľmi bolestivé. V každom prípade sa oplatí vyskúšať ju, pretože vynikajúco dezinfikuje aj vred. Vyslovene na tlmenie bolesti je vhodný propolis, ktorý navyše účinne posilňuje imunitný systém, čo je pri liečbe áft veľmi dôležité. Posilnením imunitného systému bojuje proti aftám aj cesnak, presnejšie v ňom obsiahnutý alicín.  Ide o antioxidačnú a protivírusovú zložku, ktorá zabraňuje skorému návratu aft. Postačí k tomu malý strúčik na pár minút priložiť na vriedok a pritlačiť. Výsledky výskumov potvrdzujú aj pozitívne účinky levanduľového oleja: jeden klinický test potvrdil, že levanduľovým olejom je možné zabezpečiť bezbolestný priebeh aft a doba liečby sa môže skrátiť aj o niekoľko dní.

Afty a detoxikácia

Časté objavovanie sa aft môže naznačovať nahromadenie toxických látok v organizme. Práve preto je vhodné absolvovať kvalitnú detoxikačnú kúru. Detoxikáciou  odstránime z organizmu nielen škodlivé látky, ale napravíme aj rovnováhu črevnej flóry a posilníme si imunitný systém.

Odborná literatúra:  

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18771860

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22558691

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4215084/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu