head

Od čoho sa vytvára reflux?| Príznaky a liečba prírodnými metódami

Sústavne presúvanie kyseliny žalúdočnej späť spôsobuje neustále podráždenie
Sústavne presúvanie kyseliny žalúdočnej späť spôsobuje neustále podráždenie
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Zdravý životný štýl

Reflux je civilizačným ochorením, ktoré je čoraz častejšie a môže postihnúť kohokoľvek. Nie je potrebné sa však s tým zmieriť. Pokiaľ poznáme vyvolávajúce príčiny a prvé príznaky, s veľkou šancou môžeme predísť vytvoreniu vážnejších problémov rovnako, ako aj na liečbu dlhší čas pretrvávajúceho je možnosť - navyše prírodnými metódami.
Ochorenie reflux - odborným názvom gastroesophagealis, v skratke GERD (gastroenzofageálny reflux)- sprevádzajú veľmi nepríjemné príznaky. Mnohí majú tendenciu zameniť si ich s jednoduchým pálením záhy, hoci anamnéza je omnoho zložitejšia, tiež sa môže stať, že reflux je prakticky bez príznakov.

Vytvorenie refluxu môže mať viacero dôvodov, väčšinou ho vyvoláva nesprávne stravovanie, takže si zaň môžeme poďakovať sami sebe.

Určenie refluxu

Keď sa žalúdočné tekutiny dostanú do pažeráku, čiže časťou nestrávenej potravy sa presúvajú zo žalúdka, dvanástnika, vytvára sa reflux. Samotné slovo reflux znamená spätný tok. Toto sprevádza spravidla pálivý pocit, ktorý zasahuje nielen oblasť pažeráka za hrudnou kosťou, ale veľmi často aj hrdlo. Toto všetko doplňuje jeden veľmi nepríjemný druhý príznak, a to kyselinová regurgitácia - ľudovo nazývaná grganie.

Kedy sa vytvára reflux? Čo je reflux?

Živiny sa môžu posúvať naspäť do pažeráku z viacerých dôvodov, och pomer závisí od toho, koľko sme toho zjedli, či vypili. Toto samo o sebe nie je ochorením, pokiaľ sa však tento stav objavuje často a pretrváva dlhší čas, hovorím už o chronickom stave. V podstate neexistuje taký človek, ktorý by nepocítil pálenie záhy, nepocítil chuť kyseliny v ústach. Čo sa refluxu týka, ide o rovnako časté ochorenie, v podstate civilizačné ochorenie, ktoré sa dotýka minimálne 10 - 20 percent obyvateľstva. Zároveň je ale zaujímavé, že v kruhu obyvateľov Ázie je reflux omnoho zriedkavejší, v mnohých etnických skupinách je v podstate neznámy.

Aké má reflux príznaky?

Ako sme už spomínali, reflux môže byť bez príznakov - vtedy ide o tzv. tichý reflux, skrytý reflux, avšak toto vôbec nie je časté. Omnoho častejšie sa objavujú ťažkosti, ktoré sa navyše objavujú spolu - možno povedať, že pacienti trpiaci refluxom spozorovali časom všetky príznaky. Takým je napríklad pálivý pocit, často sprevádzaný silnou bolesťou, prejavujúci sa v pažeráku, v oblasti za hrudnou kosťou, alebo priamo v hrdle.

 

 

 

Rovnako typickým príznakom, i keď menej častým, je napínanie potravy zmiešanej s kyselinou, ktorý môže spôsobiť zvracanie, podráždenie ústnej dutiny, nepríjemný zápach úst.
Pokiaľ sa tieto prejavujú pravidelne každý deň, klesá aj kvalita života.
Pozrime sa podrobnejšie na to, aké sú príznaky refluxu:

 • Pálivý pocit objavujúci sa pod hrudnou kosťou, ktorý vo vážnejších prípadoch môže vyžarovať až po lopatku, alebo hoci aj smerom k ušiam.
 • Pálivý, škriabajúci pocit v pažeráku a/alebo v hrdle.
 • Kyselinová tekutina so zvyškami nestrávenej potravy, alebo bez nej, posúvajúca sa naspäť.
 • Acetónový dych
 

Ako sa reflux stáva chronickým, ťažkosti sa prejavujú čoraz častejšie, môže sa stať, že aj niekoľkokrát denne potrápia pacienta.

Pravidelne sa stáva, e ráno po zobudení priam “šľaháme” plamene, potom tento pominie, aby sa po konzumácii jedla opäť prihlásil. Reflux a veľmi často prejavuje v noci, istý čas po tom, ako sme si ľahli - podľa pozorovaní v čase medzi polnocou a treťou hodinou ráno-, preto sa doporučuje, aby pacienti trpiaci refluxom 3 - 4 hodiny pred spaním už nejedli. Riziko refluxu zvyšuje pohyb vykonávaný bezprostredne po jedle, k tomu postačí zohnúť sa niekoľkokrát s plným žalúdkom, ale aj zaväzovanie si šnúrok na topánkach môže vyvolať spätný posun kyseliny žalúdočnej.

Nepriame príznaky, ktoré môžu poukazovať na reflux

Môže sa stať, že ochorenie reflux vyššie uvedené príznaky síce nevykazuje, avšak existuje niekoľko varovných signálov, ktoré môžu poukazovať na jeho prítomnosť, či možnosť vzniku:

 • ťažkosti s prehĺtaním,
 • pocit hrče v hrdle,
 • chronické tráviace ťažkosti,
 • nadúvanie,
 • častá nevoľnosť,
 • chronické zachrípnutie,
 • bezdôvodné záchvaty kašľa,
 • opakovaná štikútka,
 • astma,
 • chronický zápal nosohrtanu,
 • bezdôvodná strata hmotnosti,
 • neustála únava, skleslosť,
 • bolesti hrudníka podobné príznakom infarktu,
 • častý zápal stredného ucha,
 • bezdôvodoný zápal a bolesť hrdla,
 • ťažkosti s dýchaním,
 • poruchy spánku.
 

Príčiny refluxu

K vzniku refluxu okrem nesprávneho stravovania prispievajú aj fyzické deformácie (napr. následkom nehody), problémy s orgánmi, hormonálne poruchy a dlhotrvajúce užívanie liekov. 
Užívanie liekov sa týka hlavne prípravkov s obsahom steroidov, ako aj liekov na ukľudnenie. Uvoľnia spodnú časť pažeráku, následkom čoho sa žalúdočné tekutiny ľahšie posunú naspäť. I napriek tomu je možné problém hľadať nielen v tomto, pretože reflux môžu
vyvolať hoci aj príliš tesné šaty, ako aj pohyb s úklonom, vykonávaný s plným žalúdkom. Toto platí aj v tom prípade, pokiaľ si po výdatnom jedle okamžite ľahneme.

Z fyziologického hľadiska sa toto všetko odvíja od toho, že dolná časť pažeráku, spojená so žalúdkom sa neuzatvára primerane, alebo z dôvodu tlaku na brušnú časť sa otvorí. V oboch prípadoch je následkom to, že prehltnutá, ešte nestrávená potrava, vlastne jej časť, resp. žalúdočné tekutiny, žalúdočná kyselina, sa dostanú do pažeráku.

Črevná flóra a reflux

Medzi stavom črevnej flóry, takže aj činnosťou imunitného systému, a refluxom môže byť istá súvislosť Pri vytváraní chronického refluxu zohráva významnú úlohu strava s nízkym obsahom vláknin, bohatá na prídavné látky, sýtené nápoje, alkohol a vo väčšine prípadov konzumácia potravín spôsobujúcich zvýšenú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Rovnako vyvolávajúcou príčinou môže byť aj prejedanie sa. Toto všetko prispieva k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, čo má za následok oslabenie imunitného systému. Je to tak preto, že 70 - 80 % imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, takže pokiaľ sa v črevnej flóre premnožia škodlivé mikroorganizmy, imunitný systém nie je schopný optimálne fungovať. A ešte niečo: prospešné baktérie črevnej flóry sa podieľajú aj na tvorbe vitamínov a tráviacich enzýmov, takže pokiaľ ich počet klesne, trávenie sa stáva nedostatočným, čo má zasa vplyv na reflux, a príznaky sa zhoršujú.

Reflux môže spôsobiť chudnutie

Riziko refluxu zvyšuje nadváha, pokiaľ sa však už vytvorí, môže spôsobiť chudnutie. Hlavne však preto, lebo doslova zaženie chuť na jedlo.

Gravidita a reflux

Typicky sa reflux objavuje v poslednom trimestri gravidity, dobrou správou však je, že po pôrode sa spravidla príznaky stratia. Reflux prejavujúci sa počas gravidity sa pripisuje hlavne silnej “hormonálnej búrke”, avšak často môže byť dôsledkom polohy plodu, alebo jeho pohybov.

Následky ochorenia reflux

Sústavne posúvajúca sa žalúdočná kyselina spôsobuje podráždenie, čo môže dlhodobo viesť ku vzniku rôznych vredov a krvácaní v hornej časti žalúdka, v pažeráku a v hrdle, alebo hoci aj v ústnej dutine. Pokiaľ sa to včas nebude liečiť, môže to byť zdroj vážnych infekcií. Reflux môže spôsobiť problémy s pľúcami, pretože žalúdočná kyselina posúvajúca sa späť - hoci aj vplyvom podráždenia spôsobeného kašľom - vinou nesprávne uzatvoreného pažeráku sa môže dostať aj do pľúc. V mnohých prípadoch postačia aj kyselinové výpary v ústnej dutine k tomu, aby sme ich vdýchnutím spôsobili poškodenie dýchacích ciest.

Snáď najmenej pozornosti venujeme tomu, že sústavná prítomnosť kyseliny môže významne poškodiť zubnú sklovinu, následkom čoho aj spôsobiť zubné kazy. Preto je veľmi dôležité to, aby si pacient trpiaci refluxom čistil zuby častejšie a vyplachoval ústnu dutinu, podľa možnosti ústnou vodou s dezinfikačným účinkom.
Jednou z najzávažnejších foriem refluxu je tzv.
Barettov pažerák. Našťastie ide o veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré v podstate zmení sliznicu pažeráku tak, že pôvodnú sliznicu nahradí “podobizňou” sliznice žalúdka. Tento proces je možné v prvom štádiu ešte odvrátiť, pokiaľ sa však zanedbá, zvyšuje riziko vzniku nádorov na postihnutých miestach.

Reflux vyšetrenie

Samodiagnostika sa zdá byť jednoduchá, toto sa však predsa len nedoporučuje, veď príznaky refluxu môžu poukazovať aj na iné ochorenia - napr. nádory. Toto môže vylúčiť vyskúšanie protónovej pumpy na potláčanie žalúdočnej kyseliny. Pokiaľ tieto v priebehu niekoľkých týždňov neprejavia svoje účinky, sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Lekár môže vykonať gastroskopiu, ako aj 24-hodinové monitorovanie, počas ktorého sa zavedie do pažeráka sonda. Ani jedno z týchto nie je práve príjemným vyšetrením, avšak oplatí sa v každom prípade ich absolvovať, aby boli vylúčené možnosti ďalších ochorení.

Liečba refluxu

Ako v prípade každého ochorenia, aj pri refluxe je najlepšou liečbou prevencia. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré je možné použiť nielen v rámci prevencie, ale aj liečby, v závislosti od stavu ochorenia a závažnosti refluxu. V prípade nadváhy - problémy môže spôsobovať hlavne brušný tuk - začnime čo najskôr s diétou, ktorú je vhodné doplniť o detoxikačnú kúru a kúru na očistu čriev. Očista čriev je dôležitá, pretože po vyčistení črevného traktu sa zlepší vstrebávanie živín a zároveň a vyprázdňovanie.

Mnohí automaticky hľadajú lieky na reflux, siahajú po prípravkoch na neutralizáciu kyseliny, ktoré síce pomáhajú, avšak ochorenie vyvolávajúcu príčinu neodstránia. Navyše môžu potlačiť také vážnejšie príznaky, s ktorými by bolo v každom prípade potrebné zaoberať sa. Preto je dôležité pri objavení refluxu čo najskôr navštíviť odborného lekára, ktorý rozhodne o liečbe medikamentami, prípadne doporučí operáciu, napr. v prípade poleptania pažeráku.

Účinok liekov môžeme zlepšiť precvičovaním istých správnych foriem pohybu, jednou z najlepších je joga, ktorú doporučuje jedna americká štúdia.

Reflux diéta

Vyhýbajme sa jedlám s obsahom prídavných látok, hlavne polotovarom a hotovým jedlám, pretože tieto narušujú rovnováhu črevnej flóry, a žalúdok a črevá sa tak stávajú citlivými.
Rovnako sa vyhýbajme aj fajčeniu, pretože vdýchnutý nikotín a decht silne dráždi pažerák, vyvolávajú silný kašeľ a štikútku.
Nekonzumujme jedlá a nápoje dráždiace sliznicu, ako napríklad alkohol, káva, sýtené nápoje, silnejšie koreniny a vyprážané jedlá. Je síce pravda, že štiplavá paprika je silný
antioxidant, avšak pokiaľ máme reflux, prijímajme len malé dávky.
Vyhýbajme sa citrusovým plodom,
paradajkám, ako aj čokoláde. Rovnako to platí aj pre potraviny pripravené z múky, cukru - tu nech platí pravidlo: málo, ale častejšie. Stravujme sa 4 - 5-krát denne v malých dávkach, prijímajme veľa tekutín, 2,5 - 3 litre vody denne. Každé sústo požujme dôkladne, doprajme si na jedlo čas, nejedzme v rýchlosti, napokon trávenie sa začína v ústnej dutine, slinami. Pokiaľ tento dôležitý krok preskočíme, s veľkou pravdepodobnosťou môže prijatá potrava spôsobiť problémy.

Skvelou protilátkou na reflux je jablčný ocot a jablčné víno

Výborným protiliekom refluxu je jablčný ocot a jablčné víno. Na prvé počutie sa môžu zdať príliš kyslé (kyselinotvorné), naproti tomu však vyrovnávajú pH hodnotu tráviaceho systému, čím znižuje nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny. Toto platí aj v prípade mandlí, bohatých na vápnik, ako aj na iné druhy kôstkovitého ovocia - avšak dohliadajme na dávkovanie, pretože ide o mimoriadne kalorické jadierka. Príznaky refluxu môžu zmierniť aj celozrnné obilniny a nelúpaná ryža. Upokojujú podráždenú sliznicu a pomáhajú predchádzať zápalom, ktoré vplyvom refluxu silnejú, resp. pri ich liečbe. Na zmiernenie nepríjemných príznakov spôsobených refluxom je možné úspešne aplikovať odvar z ibišteka lekárskeho a skorocelu. Postačí 1 - 2 čajové lyžičky do hrnčeka horúcej vody, a pomaly, malými dúškami ešte vlažné vypiť.

Čo by sme nemali jesť?

Podľa jedného poľského výskumu, vykonaného za účasti 513 respondentov, sa GERD reflux vyskytuje vo väčšej miere u tých, ktorí častejšie konzumovali mastné, pečené, kyslé, alebo korenisté jedlá, resp. pravidelne pili mätový čaj. Podľa vedcov rovnako zvyšuje riziko aj stravovanie iba 1 - 2-krát denne, ako aj neskorá konzumácia večere, považovanej za hlavné jedlo. Ďalšie podrobnosti ohľadom tohto výskumu je možné si prečítať v odbornom časopise Gastroenterology Review.

Pozor! Chronický reflux je sprevádzaný prítomnosťou vredu, či zúžením pažeráku, približne u jednej tretiny postihnutých. Naproti tomu, necelá 5% šanca je na to, že ochorenie nespôsobí žiadne organické poškodenie. Čím dlhší čas reflux pretrváva, o to vyššia je šanca na vážnejšie následky.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3734640/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4962685/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4223119/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4133436/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu