head

Toto sú najčastejšie mýty o diétach!

Mýty o diétach zabraňujú chudnutiu
Mýty o diétach zabraňujú chudnutiu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Aj Vám už niekto povedal, že pokiaľ budete veľa športovať, môžete zjesť čokoľvek, na čo máte chuť? A to, že počas diéty nemôžete prijímať uhľohydráty? Tieto a podobné mýty o diétach by sme teraz radi obrátili na správnu mieru.

Mýty o diétach, ktoré počuť zo všetkých strán, sa šíria medzi nami už dlhý čas. Mnohí sa dopúšťajú rovnakých chýb a sú rozčarovaní, keď napriek svojej snahe nestrácajú na hmotnosti ani gram. Sklamaniu z neúspešného chudnutia možno však predísť. K tomu je potrebné vedieť niekoľko základných faktov. Ukážeme vám, ktoré sú najväčšie chyby pri diétach.

Vynechanie stravy

Nakoľko sme náchylní vynechať niektoré hlavné jedlo, môžeme pociťovať únavu a hlad, to znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou siahneme po nejakej pochutine s vysokým obsahom tuku, kalórií, alebo zaženieme hlad výdatnejším jedlom.

Sebatrýznenie

Pokiaľ celý týždeň nebudeme jesť nič iné, len zelerové stonky, alebo pomaranč celý deň, samozrejme budeme chudnúť. Avšak toto sa po čase stane nudným, a z dlhodobého hľadiska neúčinným riešením. Nie je potrebné hladovať, aby sme schudli. Kľúč k dlhodobému úspechu sa skrýva vo variabilite. Odopieranie si niektorých jedál nás k cieľu neposunie. Po čase budeme mať chuť jesť práve z týchto jedál viac, nakoniec sa svojej chuti podvolíme, čo vedie k pocitu zlyhania.
Počas hladovania sa totiž metabolizmus výrazne spomalí, organizmus prepne do "ekonomického režimu" a chudnutie bude veľmi pomalé. Táto metóda nikam nevedie a po ukončení hladovky často všetky ťažko zhodené kilá priberieme späť.

Porcie jedál, od ktorých sa priberá menej

Bez ohľadu na to, kedy sa výdatne najeme, kalórie ostanú v každej dennej hodine kalóriami! Pravdepodobne je pre tráviaci systém omnoho zdravšie, pokiaľ ťažké jedlo nebudeme konzumovať pred spaním, avšak či už skorá výdatná večera, alebo neskorá, počet kalórií je rovnaký v oboch prípadoch.

Pokiaľ máme viac pohybu, môžeme aj viac jesť

 

 

Prijaté kalórie je pohybom zhodiť omnoho ťažšie, než ako by sme si mysleli. A hoci si doprajeme iba o jeden krajec hnedého chleba naviac, znamená to 80 kalórií navyše. Spáliť toto množstvo môžeme hodinovým vysávaním, alebo polhodinovou prechádzkou. Nie je to ani tak jednoduché, však?

Potraviny spaľujúce tuk

Žiadna potravina nedokáže pomôcť spaľovať tuk. Podstatou celého je, aby sme prijali menej kalórií (energie), než koľko spotrebujeme a aby sme nekonzumovali také špeciálne jedlá, o ktorých sa domnievame, že majú výnimočné vlastnosti.

Stop uhľohydrátom

Je veľkým omylom, že pokiaľ chceme schudnúť, nemôžeme konzumovať uhľohydráty! Treba však dohliadať na pomer porcií, a vybrať si tie správne druhy uhľohydrátov. Namiesto jedál z bielej múky a s obsahom cukru si zvoľme radšej chlieb, alebo cestoviny z celozrnnej múky, hnedú ryžu, ovsené vločky a podobne.

Ovsené vločky sú zdravé uhľohydráty
Treba si dať pozor na prídavné látky a zložky s vysokou kalorickou hodnotou, ako napríklad maslo, syr na opekaných zemiakoch, pretože tieto značne zvyšujú kalorickú hodnotu jedla.

Zabudnime na pochutiny

Neverme tomu, že si nemôžeme niečo “zobnúť” medzi jednotlivými jedlami! Výborným rozhodnutím, pokiaľ máte chuť na “niečo”, je ovocie, zelenina, nesolené orechoviny, semienka a mliečne výrobky, ako napríklad jogurt.

Konzumácia light jedál

Potraviny s označením “light” sú veľkým lákadlom pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Či už ide o potraviny bez cukru, alebo tie so zníženým obsahom tuku, oplatí sa byť v strehu. V mliečnych výrobkoch, s označením light,  je skutočne menej tuku, naproti tomu môžu obsahovať viac cukru, kým do sladkostí bez pridania cukru zas pridávajú výrobcovia niekedy väčšie množstvo tuku.

Ovocie

Je pravdou, že ovocie obsahuje významné množstvo antioxidantov, vitamínov, vlákniny a iných hodnotných živín, avšak mnoho druhov obsahuje aj veľa ovocného cukru - fruktózu, ktorá jednak podporuje priberanie a jednak spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi. Banán, čerešne, hrozno, mango, papaja, slivky, hrušky a ananás preto v žiadnom prípade nemožno zaradiť medzi priateľov v období diéty.

Cukor môžeme nahradiť medom

Aj tento omyl patrí medzi známe mýty o diétach, ktorého sa vieme len ťažko zbaviť. Samozrejme z hľadiska zloženia nemôžeme med porovnávať s cukrom, avšak obsahujú takmer rovnaké množstvo kalórií. Pokiaľ si svoj prírodný light jogurt osladíme medom, prilejeme tým nechtiac len olej do ohňa.

Raňajkové cereálie a müsli

Koľkokrát sme už počuli, aby sme deň začali obilninovými cereáliami, pretože nás vďaka vysokému obsahu vlákniny zasýtia na dlhší čas. To je pravda iba čiastočne. Na raňajky si môžeme dať pol šálky ovsených vločiek, alebo pšeničných vločiek, no obilninové guličky s čokoládovou príchuťou, pufovaná ryža, či škoricové kukuričné vločky sa vonkoncom nedoporučujú. Obsahujú totiž cukry, hydrogenizované oleje, farbivá, konzervačné látky. Je dosť smutné, že mnohí rodičia ich v domnení, že konajú správne, ponúkajú tieto svojim deťom.

Diéta taká, či onaká, chudnutie a udržanie optimálnej hmotnosti nepodporí nič tak efektívne, ako zdravý životný štýl.

Forrás:
http://fittkonyhatunder.hu/cikk-7088/Dietas_tevhitek
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-common-diet-myths-busted

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu