head

Fialka ako liečivá bylinka | Príprava jedál z kvetov fialky

Kvety fialiek môžeme jesť a pripraviť si z nich liečivý čaj
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Na jar kvitnúca fialka s krásnymi farebnými kvetmi a jemnou sladkastou vôňou patrí medzi obľúbené jarné kvetiny. Svojej polularite a tešila už aj v staroveku, kedy bola fialka pre svoje liečivé účinky používaná pri liečbe mnohých ochorení.

Jej najdôležitejšími účinnými látkami sú flavoniody, vitamín E a tanín. Vďaka tomu majú fialky výninočné antioxidačné, protizápalové, protinádorové, antivírusové, baktericídne a fungicídne účinky. Zmierňujú reumatické ťažkosti, odvar z fialiek urýchľuje hojenie rán, hydratuje pokožku a zjemňuje vrásky.   

Fialky na prechladnutie

V prípade bolesti hrdla a prechladnutia si pripravme čaj z listov a kvetov fialky, odvar výborne dezinfikuje a uľahčuje vykašliavanie, zmierňuje horúčku a kašeľ. Keďže má schopnosť uvoľňovať hlieny, môže sa efektívne použiť aj na zmiernenie zahlienenia (pri bronchitíde), v tomto prípade nahraďme kvety a listy fialiek jej koreňom. Podľa chuti môžeme odvar dochutiť medom.

Účinný detoxikant

Kvety a korene fialiek majú mierny močopudný účinok, okrem toho výborne prečisťujú krv. Vďaka týmto a miernym močopudným účinkom sú výborným doplnkom pri detoxikácii, alebo detoxikačnej kúre a kúre na očistu čreva. Okrem toho prispievajú aj k účinnému chudnutiu počas diéty.

Pomôžu aj zvonka

Liečivé účinky fialiek sú všetranné. Ak Vás bolí hlava, rozmrvte hrsť listov fialiek, urobte si z nich obklad a priložte na čelo: rýchlo uľaví od migrény a pulzujúcej bolesti hlavy. Odvar pripravený z listov fialiek dezinfikuje a upokojuje pokožku, urýchľuje hojenie akné, ekzému, psoriázy a iných podráždení pokožky. Obarené listy dobre poslúžia ako obklad pri liečbe suchej pokožky, dokonca ich pomocou môžete zmierniť aj zápal oka. K tomu postačí, priložiť na oči ešte teplé listy alebo kvety. 

Fialky pri príprave jedál

Tieto drobné kvietky môžu byť kandizované, použité pri príprave a ozdobení zmrzlín, pudingov a sladkostí. Môžeme si z nich uvariť fialkový džem, pridať ich do šalátov, príloh, zaliate vínnym octom si z nich môžeme vyrobiť dokonca aj fialkový ocot.

Ako pripraviť fialkový čaj?

V menšej nádobe nechajme zovrieť 2 dl vody. Do šálky vložme 2 navŕšené čajové lyžičky kvetov z fialiek, zalejme vodou, prikryme a nechajme odstáť 2-3 minúty. Vypime ho po precedení, ešte teplý.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu