head

Fenikel: poznáte jeho fantastické účinky?

V závislosti od druhu, môžeme kľudne konzumovať kvet, hľuzu, stonku, listy a aj semená tejto koreniny
V závislosti od druhu, môžeme kľudne konzumovať kvet, hľuzu, stonku, listy a aj semená tejto koreniny
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Pokiaľ máte radi zeleninu a túžite po nejakej špecialite, v tom prípade nesmie vo vašej kuchyni chýbať fenikel. Táto ľahko dostupná, a predsa málo známa zelenina, disponuje mnohými zdravie chrániacimi vlastnosťami. Vďaka typickej chuti, ktorá pripomína aníz, je možné konzumovať túto zeleninu samotnú, ale osvedčila sa aj ako dochucovadlo pri príprave jedál.

Rovnako, ako všetky skutočne účinné liečivé rastliny, aj fenikel, pestovaný už po celom svete, pochádzajúci pôvodne z oblastí Stredozemného mora, bol známy vďaka svojim zdravie chrániacim vlastnostiam už v období staroveku. V Grécku ho používali na úpravu trávenia a proti črevným kŕčom, nazývali ho „marathon“, pretože v okolí mesta Marathon sa ho rodilo veľmi veľa. Rimania pred veľkým hodovaním s obľubou konzumovali feniklové semienka, pretože vedeli, že takto sa s určitosťou vyhnú neskorším tráviacim poruchám a ťažkostiam a bolestiam. Neskôr, v období stredoveku, ho využívali aj ako afrodiziakum.
Svojím zamatom pripomína aníz, má sladkastú, a predsa pikantnú chuť. Fenikel je mimoriadne dobre zúžitkovateľná rastlina: v závislosti od druhu pokojne môžeme konzumovať jeho kvety, hľuzu, stonku, listy a aj semienka, môžeme dochutiť pokrmy, alebo urobiť z neho čaj, či likér.

 

 

Proti zlému tráveniu

Najdôležitejšou vlastnosťou fenikla je, že jeho konzumáciou môžeme predísť vzniku tráviacich porúch a prispieť k ich liečbe. V prvom rade jeho semienka (plody) upravujú metabolizmus, avšak môže poskytovať riešenie v prípade mnohých iných príznakov, súvisiacich s tráviacimi poruchami. Je mimoriadne účinný proti nadúvaniu – aj ako prevencia, zmierňuje bolesť brucha, podporuje vylučovanie plynov, preto pomáha odstrániť nadúvanie, u novorodencov je jedným z najlepších prírodných riešení na odstránenie črevných kŕčov. Pokiaľ budeme fenikel konzumovať pravidelne, môžeme sa zbaviť aj nepríjemných, mučivých príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Na chudnutie a detoxikáciu

Pokiaľ nie sme spokojní so svojou postavou a začneme držať nejakú diétu, nezabúdajme ani na fenikel. Je takmer úplne bez kalórií, pretože 100 g tejto rastliny obsahuje sotva 30 kalórií, neobsahuje cukor, ani cholesterol a samozrejme pri jeho konzumácii sa nemusíme obávať ani tukov. Nakoľko je vynikajúcim zdrojom vlákniny, prispieva k účinnosti diéty: vlákniny vyčistia z hrubého čreva toxické látky a nahromadené usadeniny, pomáhajú napraviť rovnováhu črevnej flóry, čím zlepšujú trávenie, zmierňujú zápchu a môžu podporiť aj odbúranie tukov. Preto môže fenikel pomôcť aj pri dosiahnutí vysnívaného plochého brucha. Vzhľadom na to, že fenikel prečisťuje nielen hrubé črevo, ale aj pečeň, obličky a krv, prispieva aj k prirodzenej detoxikácii organizmu.

Vynikajúco posilňuje imunitu

Fenikel má antibakteriálne, fungicídne účinky a obsahuje silné antioxidanty, vďaka čomu je vynikajúcim posilňovačom imunity. Je vhodný na liečbu ochorení dýchacích ciest, obzvlášť kašľa a bolesti hrdla. Je to možné vďaka jeho protizápalovým účinkom, ktoré môžeme využiť aj na zmiernenie príznakov astmy, zápalov kĺbov a zápalu hrubého čreva. Jeho antioxidačné flavonoidy, tiež vitamín C, zohrávajú dôležitú úlohu pri ničení nádorových buniek. Okrem toho je konzumáciou fenikla možné regulovať vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Vďaka tomuto všetkému, a navyše aj vysokému obsahu draslíka, je fenikel skutočne účinný pri ochrane zdravia srdca.

Odporúča sa najmä pre ženy

Okrem účinku proti kŕčom má fenikel aj mierne analgetické účinky, vďaka ktorým je jeho pomocou možné uľahčiť aj obdobie menštruácie. Na toto našli dôkazy výskumníci Babol University of Medical Sciences and Health Services, ktorí zistili, že túto rastlinu príjemnej chuti možno úspešne aplikovať aj v prípade tých najsilnejších menštruačných kŕčov (dysmenorrhea).

Zdroje: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137549/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23559811
https://sk.wikipedia.org/wiki/Fenikel_oby%C4%8Dajn%C3%BD

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu