head

Cholesterol | Fakty a mýty v súvislosti s cholesterolom

Existuje dobrý aj zlý cholesterol
Existuje dobrý aj zlý cholesterol
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá výživa

Je skutočne pravda, že príliš veľa cholesterolu zvyšuje riziko vzniku srdcovo - cievnych ochorení, avšak je nevyhnutný pre zdravé fungovanie nášho organizmu. Nie je však jedno, o akom cholesterole je reč, pretože existuje dobrý a zlý cholesterol, navyše všetko závisí od jeho množstva.

Čo je cholesterol?

Cholesterol je steroidný tuk, ktorý sa nachádza vo všetkých našich bunkách. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe niektorých hormónov a vitamínu D. V skutočnosti je jednou zo základných stavebných kameňov ľudského života. V ideálnom prípade približne 80 percent cholesterolu produkuje náš organizmus a iba ostávajúcich 20 percent sa do nášho organizmu dostane potravinami. Existujú dva druhy cholesterolu: vo vysokom množstve škodlivý, takzvaný LDL-cholesterol (Low Density Lipoprotein, čiže lipoproteín s nízkou hustotou) a dobrý HDL-cholesterol (High Density Lipoprotein, čiže lipoproteín vysokej hustoty). Pokiaľ sa táto rovnováha posunie niektorým smerom, napríklad v dôsledku nesprávnej životosprávy, bude v krvi viac LDL-cholesterolu, časom môžu vzniknúť zmeny v kardiovaskulárnom systéme a rôzne ochorenia.

Kedy je LDL-cholesterol nebezpečný?

Keď je hladina LDL-cholesterolu dlhodobo príliš vysoká, zmení sa viskozita krvi, krvný obeh sa spomalí a krvný tuk sa postupne začne ukladať na stenách ciev. K tomuto prispievajú aj oxidačné procesy spôsobené škodlivými voľnými radikálmi. Zo začiatku sa vytvoria takzvané mäkké plaky - usadeniny, neskôr sa v dôsledku vstrebávania vápnika objaví tvrdý plak, ktorý nielenže zúži cievy, ale tie prestanú byť kvôli nemu pružné: tento proces je kôrnatenie - zúženie ciev . Nakoľko sa v dôsledku zúženia ciev dostane k orgánom menej krvi, tie trpia nedostatkom kyslíka a živín, čo vedie k ich poškodeniu. Preto môžu zvýšenú hladinu škodlivého LDL-cholesterolu naznačovať opakujúce sa svalové kŕče, poruchy videnia, problémy s obličkami a srdcom, ale varovným signálom môžu byť aj žlté uzlíky objavujúce sa na pokožke. Trombóza sa vytvorí vtedy, keď zúženie ciev, alebo zo stien ciev uvoľnený plak (krvná zrazenina), úplne zastaví prietok krvi, čoho dôsledkom je okrem iného cievna mozgová príhoda a infarkt.  

Vysoká hladina cholesterolu môže spôsobiť kôrnatenie ciev

Napriek tomu, že príčinou zvýšenia hladiny LDL-cholesterolu môžu byť aj ochorenia pečene, obličiek a štítnej žľazy, prípadne vrodená porucha metabolizmu tukov (hypercholesterolémia), vo väčšine prípadov je spôsobená nevhodným životným štýlom. Najväčším rizikom je obezita spôsobená nedostatkom pohybu a nadmerným príjmom živočíšnych tukov, červeného mäsa, vaječných žĺtkov a tučných mliečnych výrobkov. Môžeme znížiť aj riziko spôsobené vekom. Nakoľko vo veku nad 50 rokov organizmus produkuje menej steroidných hormónov, k čomu je potrebná nižšia hladina cholesterolu, vyžaduje si to v prvom rade zmenu stravovacích návykov!

Prospešný HDL-cholesterol

Kým LDL-cholesterol prúdi krvou z pečene k rôznym orgánom a bunkám, HDL cholesterol je schopný prebytočné tuky, mäkké plaky, vrátiť do pečene, ktoré sa odtiaľ vylúčia z organizmu. Práve preto HDL-cholesterol nespôsobuje tvorbu usadenín, ale naopak, zabraňuje ich vzniku. Bolo zistené, že pri skôrnatení ciev a srdcových ochoreniach, ktoré spôsobuje, sa v krvi zníži hladina HDL-cholesterolu, ktorú je potrebné v každom prípade udržiavať v správnej hladine.

Čo znižuje cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, následkom ktorých dochádza k zúženiu žíl, poklesu stien tepien, resp. k vytvoreniu trombózy. K tomu, aby sme si udržali správnu hladinu cholesterolu, vyhýbajme sa tukom živočíšneho pôvodu a presedlajme na zdravú životosprávu, nasledujme myšlienku cholesterolovej diéty. Namiesto nich konzumujme rastlinné oleje, jedzme čo najviac rastlinných vláknin, čo môžeme dosiahnuť predovšetkým príjmom dostatočného množstva čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín. Oplatí sa poobzerať sa aj po kvalitných doplnkoch stravy, tieto totiž obsahujú potrebnú rastlinnú vlákninu v koncentrovanom množstve. Ich prospešný účinok spočíva v tom, že ešte v hrubom čreve do seba nasiaknu značnú časť prebytočného cholesterolu, ktorý sa tak nevie vstrebať a dostať sa do krvi. Ďalšou výhodou vlákniny je, že je najlepším prirodzeným čističom čriev, pomáha zachovať a obnoviť rovnováhu črevnej flóry.

 

 

 

Najlepšie je, pokiaľ sa budeme vyhýbať, alebo iba zriedka konzumovať, a to len v malom množstve, potraviny obsahujúce LDL -cholesterol: maslo, smotanu, tučné mlieko, cukrovinky s nasýtenými tukmi  a transtukovým obsahom, mäso a mäsové výrobky, zrelé syry a vajíčka.

Jedlá znižujúce cholesterol

Hladinu cholesterolu vynikajúco znižujú rastlinné vlákniny, ktoré viažu značnú časť cholesterolu, ktorý sa dostáva do čreva, čím mu zabraňujú vstrebať sa a dostať sa do krvi. Ich ďalšou výhodou je, že prispievajú k odstráneniu toxických látok, k očiste čreva, ako aj k zachovaniu zdravia črevnej flóry.
Vynikajúco znižujú cholesterol olejnaté semená, ktoré sú bohaté na omega-3 a
omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Tieto ich účinné látky prispievajú k zachovaniu pružnosti a sile ciev, konzumáciou olejnatých semien možno s väčšou šancou predchádzať mozgovej porážke, srdcovému infarktu a kôrnateniu žíl.

Semienka chia obsahuje vysoké množstvo uhľohydrátov, bielkovín, vlákniny, je navyše jedným z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín z radov superpotravín: nachádza sa v ňom viac týchto mastných kyselín, ako v ľanovom semienku, alebo v rybách. Vďaka svojej gélovitej konzistencii pripravené s rastlinným mliekom a prichutené, ho možno konzumovať aj ako puding, a možno ho pridať aj do rannej ovsenej kaše a sladkostí.

Pri pravidelnej konzumácii konopného semena sa s väčšou pravdepodobnosťou vyhneme srdcovo-cievnym ochoreniam. Za túto svoju vlastnosť vďačí konopné semeno svojím vlákninám, ktoré znižujú hladinu krvného cholesterolu, ako aj obsahu esenciálnych mastných kyselín.

Pistácie disponujú výdatným výskytom antioxidačného luteínu, mastných kyselín omega-3 a omega-6 ako aj vitamínu E. Luteín zabraňuje ukladaniu cholesterolu v tepnách, a tak zastáva dôležitú úlohu v prevencii vysokého krvného tlaku a iných obehových problémoch.Vynikajúco znižujú cholesterol olejnaté semená

Draslík v ľanovom semienku a omega-3 mastné kyseliny znižujú vysoký krvný tlak, hladinu LDL-cholesterolu a triglyceridu, a tým aj riziko srdcovo-cievnych ochorení, kôrnatenia žíl, srdcového infarktu. Pomáhajú aj pri prevencii výskytu rakoviny hrubého čreva.

Arašidy sú bohaté na rastlinné vlákniny, minerálne látky a vitamíny, ich nenasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu LDL-cholesterolu.

 

K zníženiu hladiny cholesterolu prispieva aj pravidelný pohyb, najlepšie je, ak na pohyb „obetujeme“ denne 30 minút, hoci napríklad aj vo forme chôdze, prechádzky. 
Výskumníci Beltsville Human Nutrition Research Center v Spojených štátoch Amerických považujú za prospešné aj pravidelné pitie čierneho čaju. V jednom výskume preukázali, že denne päť dávok v značnej miere zníži hladinu LDL-cholesterolu.

Pokiaľ niekoho zaujíma aj možnosť, ako znížiť cholesterol bez liekov, oplatí sa vyskúšať enzým serrapeptáza, ktorý má mimoriadne pozitívne účinky na cievny systém, nakoľko odstraňuje usadeniny z cievnych stien. Jeho aplikáciou je možné zmierniť riziko vzniku kôrnatenia ciev, čím aj trombózy, srdcového infarktu, krvácania do mozgu a stroke. Serrapeptáza rozpúšťa odumreté bunky, navyše bez poškodenia cievnych stien.

 

Zdroje:
https://academic.oup.com/jn/article/133/10/3298S/4687625
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3900007/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu