head

Srdcový infarkt: nežné pohlavie v ohrození

srdcový infarkt u žien
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Srdcový infarkt sa mylne posudzuje ako mužská choroba, pričom sa môže vyskytnúť aj u žien Navyše sa u žien objavujú jeho príznaky omnoho zákernejšie, preto je dobre vedieť, aké varovné signály naň poukazujú.

Nikto nie je výnimkou

Srdcový infarkt a náhlu smrteľnú srdcovú príhodu zapríčiňuje usadenina pod najvnútornejšiou vrstvou tepny vyživujúcej srdce, ale výrazný rizikový faktor predstavuje aj vysoký krvný tlak, fajčenie, cukrovka, obezita, ďalej genetická predispozícia a životný štýl s nedostatkom pohybu. U žien ovplyvňujú riziko infarktu aj mnohé ďalšie faktory: stresový stav vyvolaný problémami v zamestnaní a v rodine. K rizikovým faktorom prispievajú aj dlhotrvajúci rozvod alebo náhle úmrtie blízkeho človeka. Konzumácia veľkého množstva alkoholu vplýva škodlivo na činnosť srdca. V dôsledku nedostatku estrogénu sa zvyšuje riziko srdcového infarktu aj po menopauze.

„Cítim sa tak zvláštne“

Hoci je srdcový infarkt jedným z hlavných dôvodom úmrtí, nie každý vie, aké sú jeho symptómy. Platí to obzvlášť na ženy. Kašeľ: vytrvalý kašeľ môže byť predzvesťou infarktu, nakoľko v dôsledku nedostatočnej srdcovej činnosti sa môže v pľúcach hromadiť tekutina.  Náhle sa objavujúca slabosť, malátnosť - ako aj nutkanie na zvracanie môžu byť tak skorým príznakom blížiaceho sa srdcového infarktu alebo môžu srdcový záchvat aj sprevádzať. Pred srdcovým infarktom sa veľa chorých sťažuje na nadúvanie a žaldočné problémy. Ich vysvetlenie sa nachádza v krvnom obehu: organizmus nie je schopný ujať sa svojich bežných úloh. Ako následok nedostatočnej činnosti srdca sa mení aj zásobovanie krvi kyslíkom, ktoré vedie k nepokoju a nedostatku spánku.  Ďalším symptómom pred záchvatom, sú závraty, často spojené so stratou rovnováhy, ktoré môžu viesť k bezvedomiu.  Dôvodom je porucha krvného obehu, ktorá spôsobuje nedostatok kyslíka v mozgu. Typickým príznakom srdcového infarktu je tlaková bolesť, objavuje sa uprostred hrudníka, trvá jednu-dve minúty, a pravidelne sa vracia.
U žien sa častejšie objavujú bolesti v podbrušku, bolesti chrbta a čeľuste, nutkanie na zvracanie, dýchavičnosť, zahmlené videnie a silnejúce potenie sa pokožky hlavy. Často bolesť zasiahne aj žalúdok, preto sa môže stať, že chorý si dáva do súvisu príznaky infarktu so zlým trávením.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu