head

Rastlinné oleje: ktorý je najlepšou voľbou?

Rastlinné oleje prospievajú zdraviu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Našťastie skončil monopol jediného jedlého oleja, dnes si môžeme vyberať z viacerých zdravých, z ktorých sa niektoré hodia aj ako vynikajúci prostriedok na ošetrenie pokožky.  Pre motiváciu ponúkame výber niekoľkých z nich, ale oplatí sa preveriť aj tie ostatné!

Olivový olej

Z rastlinných olejov je olivový olej asi najrozšírenejší, je nielen chutný, ale jeho konzumácia prospeje aj nášmu zdraviu. Vďaka svojmu obsahu jednoduchých mastných kyselín prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu, uľahčuje činnosť srdca a disponuje aj účinkami na zníženie krvného tlaku. Priaznivo vplýva aj na organizmus chorého na cukrovku, zmierňuje reumatické bolesti, pôsobí blahodarne na črevný systém a pečeň, vďaka svojím protizápalovým účinkom môže pomôcť aj pri liečbe žalúdočného vredu. Jeho konzumácia sa doporučuje pri pokazenom žalúdku, nadúvaní a refluxe, ale je nápomocný aj pri zmiernení dýchacích ochorení.  Je bohatý na vitamíny A,B, E a beta-karotén, posilňuje imunitný systém.

Ľanový olej

Ľanový olej zastáva významné miesto medzi rastlinnými olejmi.  Je bohatý na vápnik, sodík, horčík, fosfor, zinok, železo, draslík, mangán a meď, aminokyseliny, ako aj na vitamíny C, B1, B2, B3, B5 a B6. Tento rastlinný olej zmierňuje príznaky srdcových ochorení a osteoporózy, jeho vláknina podporuje trávenie, a čistí hrubé črevo od škodlivých usadenín a toxínov, zabraňuje vzniku zápchy, a napravuje rovnováhu črevnej flóry.
Ľanový olej znižuje vysoký krvný tlak a hladinu LDL (zlého) cholesterolu, tým pádom aj riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a kôrnatenia ciev. Mastné kyseliny omega-3, nachádzajúce sa v ľanovom oleji zohrávajú úlohu aj pri prevencii vziku nádorov, obzvlášť rakoviny hrubého čreva a v predchádzaní zápalových ochorení ako aj v posilnení kostí.  Ľanový olej má  výdatný obsah mastných kyselín omega-6, ktoré urýchľujú hojenie vyrážok a vredov, ale aj príznaky ekzému a psoriázy, je prvotriedny ošetrovateľ nechtov a vlasov, stimuluje rast vlasov.

Sezamový olej

Sezamový olej používajú na prípravu jedla v Ázii každý deň, ale v aj v Európe je čoraz rozšírenejší.  V tomto rastlinnom oleji sa vyskytuje mimoriadne veľa antioxidantov, je bohatý na bielkoviny, omega-3 a omega-6 esenciálne mastné kyseliny, vitamíny A, E, B1, B2 a B3, ako aj vápnika, horčíka, fosforu a železa. Má  antibakteriálne, antivírusové a dezinfikačné účinky, jeho užívanie zmierňuje bolesti žalúdka vyvolané tráviacimi ťažkosťami. Pozitívne výsledky dosiahneme aj pri jeho užívaní v prípade zápalu. Keďže je sezamový olej výdatným zdrojom vápnika, prispieva k zdraviu kostí, a znižuje riziko osteoporózy súvisiacej s menopauzou. Lieči ekzém, psoriázu a iné kožné ochorenia, ako napr. zápal korienkov chĺpkov, prašinu a vyrážky.

Konopný olej

Konopný olej lisovaný z konopných semien sa stáva viac známym až teraz, pritom existuje len málo prírodných olejov, ktoré by boli od neho zdravšie. Podobne ako ostatné rastlinné oleje, je bohatý na mastné kyseliny omega 3 a omega 6, poskytuje pomoc pri liečbe zápalov, či sa už hovorí o zápale kĺbov alebo močového mechúra. Vzhľadom na svoje analgetické účinky ho možno užiť na zmiernenie menštruačných ťažkostí, tíšenie bolestí, skrášľuje pokožku a vlasy, natieraný na pokožku pomáha zmierniť zápal.

Olej z hroznových semienok

Zvláštnosťou oleja z hroznových semienok je jeho výdatný obsah kyseliny linolénovej, ktorá je nepostrádateľná pre zdravé fungovanie buniek, ale náš organizmus si ju nevie sám vytvoriť. Jeho obsah vitamínu E zohráva významnú úlohu pri viazaní voľných radikálov a okrem iného aj v terapii proti rakovine. Tento rastlinný olej má tiež antioxidačné účinky, obsahuje veľké množstvo flavonoidov, jeho účinkom sa znižuje hladina LDL(zlého) cholesterolu.  Vitamíny A, C, E a kyselina linolová spomaľujú starnutie kože, pomáhajú zabrániť zápalom, a poradiť si s nimi. Navyše zabraňujú starnutiu, pokožku robia napnutou a pružnou, sú účinné proti vráskam, keďže stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu. Môžeme ho natierať aj na pečeňové škvrny, keďže obsahuje kyselinu vínnu, kyselinu jablčnú a kyselinu glykolovú.
Keďže rastlinné oleje obsahujú veľké množstvo kalórií, ak nechceme pribrať pár kíl, užívajme ich len s mierou. 100 ml rastlinného oleja, podľa druhu, znamená 700-900 kalórií. Na dostavenie sa blahodarných účinkov rastlinného oleja stačí iba zlomok z tohoto množstva - 1 kávová alebo čajová lyžička denne.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu